Važno je da oni koji dolaze shvate da čovjek nije tek broj s dijagnozom, već prvo i isključivo čovjek - prof. dr. Veljko Flego Snimio: Marko Gracin
Pristup medicini i sama medicina drastično su se promijenili u odnosu na prije 40 godina kad sam se počinjao baviti medicinom. No, ono što se nije promijenilo je čovjek, koji u svojoj suštini uvijek ostaje isti i čije su potrebe uvijek iste. Upravo tu vidim prostor za napredak i savjet mlađima bi išao upravo u tom smjeru, poručuje prof. dr. Veljko Flego.
Thalassotherapia Crikvenica, čiji je osnivač i vlasnik Primorsko-goranska županija, suvremena je medicinska ustanova koja povezuje principe talasoterapijskog liječenja s dostignućima moderne medicine, čime se postižu iznimni rezultati u liječenju bolesti organa za kretanje i dišnih organa u djece, odraslih osoba i osoba treće životne dobi. Kako kaže ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar, liječenje alergijskih bolesti i bolesti respiratornog sustava u crikveničkoj je Thalassotherapiji temeljeno na stoljetnoj tradiciji primjene talasoterapije i prirodnih ljekovitih činitelja, a danas oplemenjeno najsuvremenijim dijagnostičkim uređajima u području plućne i alergološke dijagnostike, što crikveničku zdravstvenu ustanovu pozicionira kao lidera u dijagnostici i rehabilitaciji kroničnih i alergijskih plućnih bolesti u ovom dijelu Europe.
– Našim pacijentima nastojimo pružiti sveobuhvatnost zdravstvenih usluga i rehabilitacijskih programa, naše odjele konstantno unapređujemo i obogaćujemo, a sve kako bismo olakšali i uljepšali boravak i posjet pacijenata našoj ustanovi, kaže Manestar, dodavši da jedan od glavnih preduvjeta napretka čini kvalitetan liječnički tim.
Iskusni liječnici
Dakle, usluge specijalističkih pregleda i terapijskih te dijagnostičkih postupaka u crikveničkoj se Thalassotherapiji pružaju od strane iskusnih medicinskih timova sačinjenih od liječnika specijalista ili užih specijalista te posebno educiranih medicinskih sestara.
– Kvalitetan liječnički tim osnova je kvalitetne medicinske usluge i stoga ćemo ovoga puta, u povodu Hrvatskog dana liječnika, fokus staviti upravo na liječnike, pojašnjava Manestar.
A ima li boljih sugovornika od iskusnih liječnika koji ove godine odlaze u zasluženu mirovinu i koji iza sebe ostavljaju na tisuće zadovoljnih pacijenata, hvalevrijedna saznanja, dostignuća… Kako oni vide napredak medicine, što bi savjetovali mlađim kolegama, samo su neka od pitanja o kojima smo porazgovarali s prof. dr. Veljkom Flegom, specijalistom pulmologije i prof. dr. Radanom Starčevićem specijalistom otorinolaringologije. Obojica su većinu radnog iskustva stjecali radeći u KBC-u Rijeka, a u Thalassotherapiju Crikvenica došli su 2017. godine. Kako kaže dr. Flego, medicina je njegova primarna ljubav, a iako nosi puno odricanja i za štošta uskrati čovjeka, uvijek mu vrati puno više.
Našim pacijentima nastojimo pružiti sveobuhvatnost zdravstvenih usluga i rehabilitacijskih programa, naše odjele konstantno unapređujemo i obogaćujemo, a sve kako bismo olakšali i uljepšali boravak i posjet pacijenata našoj ustanovi
Nataša Manestar
– Kad nekog razveselite, ozdravite, pomognete mu, nema većeg zadovoljstva. Možda ovo zvuči pomalo patetično, pogotovo zato što mnogi kažu da danas živimo u otuđenom društvu, ali doista, kad čovjeku pristupite ljudski, kad u čovjeku vidite čovjeka, onda osjetite da vam on uzvraća na jednak način i puni vas zadovoljstvom. Svi u konačnici trebamo slične stvari, dobrotu, utjehu, savjet, pomoć, govori Flego.
Ljudski pristup
I upravo u ovom »ljudskom pristupu« Flego vidi najveći prostor za napredak same medicine.
– Pristup medicini i sama medicina drastično su se promijenili u odnosu na prije 40 godina kad sam se počinjao baviti medicinom i danas. Tehnologija i informatika su strahovito napredovale, rekao bih čak da je danas i jednostavnije raditi u takvim uvjetima, ali ono što se nije promijenilo je čovjek, koji u svojoj suštini uvijek ostaje isti i čije su potrebe uvijek iste. Upravo tu vidim prostor za napredak i savjet mlađima bi išao upravo u tom smjeru. Valja poraditi na komunikaciji s pacijentom, više pažnje posvetiti psihologiji… Čovjeka treba doživjeti, istinski mu se dati, posvetiti i važno je da oni koji dolaze iza nas shvate da čovjek nije tek broj s određenom dijagnozom, već prvo i isključivo čovjek, ističe Flego, dodavši i da upravo uvjeti rada u Thalassotherapiji Crikvenica omogućavaju »ljudski pristup«. S njime će se složiti i dr. Starčević.
– Naručujemo pacijenta točno na minutu, nema strke, nema hitnoća… Možete svakom pacijentu posvetiti dovoljno vremena, i to je ono kako bi medicina trebala izgledati, smatra Starčević.
Iako Starčeviću medicina nije bila prvi izbor, iza njega je doista respektabilna liječnička karijera.
– Kad se osvrnem unatrag, mislim da sam pošteno odradio svoj posao. Nikoga nisam oštetio, imao sam dobre znanstvene i stručne rezultate, savjest mi je mirna, a to je ono što je u konačnici najvažnije, jer svaki posao morate raditi savjesno i ozbiljno, o čemu god se radilo, napominje Starčević.
Niz usluga
U crikveničkoj Thalassotherapiji pružaju se usluge specijalističkih pregleda otorinolaringologa, odnosno audiologa te dijagnostički i terapijski postupci. Liječnici otorinolaringologije određuju i nadziru program respiratorne rehabilitacije kada se radi o tegobama gornjeg dišnog sustava. Od dijagnostičkih postupaka tu su otomikroskopija, endoskopija nosa, laringoskopija, tonska audiometrija, akumetrijsko ispitivanje i timpanometrijsko ispitivanje. U ordinacijama otorinolaringologije provode se i ostali medicinski postupci poput aplikacija lijekova, manjih kirurških zahvata, odstranjivanja šavova, odstranjivanja stranih tijela, ispiranje uha, vestibularnih vježbi i drugih zahvata. U sklopu programa respiratorne rehabilitacije gornjeg dišnog sustava, osim specijalističkih pregleda i dijagnostike, provode se terapijski postupci poput ispiranja grla, inhalacija morske vode i eteričnih ulja, inhalacija medikamenata, vibraaerosol inhalacija, tretmana Bonain otopinom te aspiracije po Proetzu. Kako ističe Starčević, liječe se subakutne i kronične upalne bolesti sinusa, nosa i grla, alergijske i vazomotorne bolesti gornjega dišnog sustava, bolesti glasnica, stanja poslije kirurških zahvata u području gornjega dišnog sustava, stanja poslije radioterapije i kemoterapije zbog zloćudnih bolesti gornjega dišnog sustava. Kad je riječ o Odjelu za pulmologiju, u sklopu programa rehabilitacije bolesti donjeg dišnog sustava, osim specijalističkih pregleda i dijagnostike provode se terapijski postupci inhalacijske terapije u inhalatoriju te postupci respiratorne kineziterapije u sklopu Odsjeka ambulantne fizioterapije. Terapijski postupci respiratorne rehabilitacije uključuju inhalacije morske vode i eteričnih ulja, inhalacije medikamenata, IPPB inhalacije, vježbe disanja i jačanja respiratorne muskulature.
Inhalacijska terapijaInhalacijska terapija u Thalassotherapiji Crikvenica provodi se u inhalatoriju, jedinstvenom u Jadranskoj regiji, a i šire, po opremljenosti, mogućnostima inhalacijskog liječenja i dugogodišnjem iskustvu zdravstvenih djelatnika, koji su provedenim istraživanjima potvrdili da klimatotalasoterapija smanjuje korištenje inhalacijskih kortikosteroida i broj egzacerbacija astme u djece. |