Novi iskorak

Thalassotherapia Opatija: Kontinuiranim promjenama do praktične provedbe svih raspoloživih dostignuća

Barbara Čalušić

Živimo u vrlo uzbudljivom vremenu za medicinu i znanost. Doista je izvanredno pomisliti koliko smo daleko došli u tako kratkom razdoblju u područjima koja su ujedno i temeljne djelatnosti Thalassotherapije Opatija, kaže ravnatelj dr. Viktor Peršić

Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i reumatizma Thalassotherapia Opatija iz godine u godinu grana svoje osnovne djelatnosti zahvaljujući viziji i stručnosti svojih liječnika koji svakodnevni rad konstantno uvode brojne inovacije. Po svemu sudeći, pred opatijskom specijalnom bolnicom još je jedna godina iskoraka koje čine njezini medicinski timovi i stalno prati podrška osnivača, Primorsko-goranske županije.


– Živimo u vrlo uzbudljivom vremenu za medicinu i znanost. Doista je izvanredno pomisliti koliko smo daleko došli u tako kratkom razdoblju u područjima koje su ujedno i temeljne djelatnosti Thalassotherapije Opatija.


Pratili smo te iskorake u dijagnostici i liječenju strukturnih bolesti srca i poremećaje srčanog ritma, u intervencijama u zatajenju srca i akutnom koronarnom sindromu koji mijenjaju tijek bolesti, a naslonjeni na Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci rade se značajni iskoraci koji će nam pomoći u razumijevanju genetskih temelja kardiovaskularnih bolesti, kaže ravnatelj opatijske Thalassotherapije prof. dr. Viktor Peršić.


U bolnici je nedavno implementirana nova magnetska rezonancija snage 3T sa savršenijim tehnikama slikovnih snimanja, a budući da bez ulaganja u prevenciju i kontrolu kardiovaskularnih bolesti nije realno ni očekivati značajno smanjenje kardiovaskularnog pobola i smrtnosti u sljedećim godinama, ustanova već u ovoj godini planira proširenje svojih kapaciteta namijenjenih rehabilitaciji s novih tisuću četvornih metara, uz rekonstrukciju postojećih kapaciteta.


Tu je i kardiometabolički centar koji bi trebao u vrlo kratkom razdoblju proširiti kapacitete dnevne bolnice, a fizikalna medicina i reumatologija u narednom razdoblju proširenjem kapaciteta moći će skrbiti o većem broju pacijenata.


Viktor Peršić


– Mijenjamo se kontinuirano kako bi se omogućila praktična provedba svih dostignuća koja nam stoje na raspolaganju. Pokazali smo kako danas možemo skrbiti o najtežim, najkompleksnijim bolesnicima od dijagnostike, liječenja do uspješne rehabilitacije. Uz još malo organizacijske fleksibilnosti, društvene tolerancije mogućnosti se doista doimaju beskrajnima, smatra ravnatelj Peršić.


Novi uređaj za magnetsku rezonanciju

Od prošle jeseni na Odjelu za kliničku radiologiju Thalassotherapije Opatija, uz postojeći uređaj snage 1,5T, u upotrebi je i novi uređaj za magnetsku rezonanciju snage 3T, čime je omogućeno dobivanje visokorezolucijskih snimaka za oslikavanje različitih tijela, koje igraju važnu ulogu u detekciji raznih bolesti glave i vrata, krvnih žila, mišićno-koštanog sustava i zdjeličnih organa.


– U novom uređaju sada su dostupne i napredne tehnike koje predstavljaju standard u oslikavanju određenih regija, a na starom uređaju nisu bile moguće, prvenstveno u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti, središnjeg živčanog sustava i mišićno-koštanog sustava. Obrada takvih slika na novijem softveru za obradu slika donijela je značajno unapređenje u dijagnostici različitih bolesti. Novi uređaj odlikuje se tišim radom i prostranijim otvorom, što pacijentima omogućuje ugodniju pretragu. Novi uređaj omogućuje detekciju sitnih anatomskih struktura i sitnih lezija u mnogim organima koje na uređaju slabijeg magnetskog polja nisu bile moguće. Kvaliteta slika na našem uređaju je izuzetna te će ih proizvođač koristiti kao ogledni primjer na svojim mrežnim stranicama. Već dugi niz godina, uz postojeće uređaje, pacijenti na našem Odjelu za kliničku radiologiju obavljaju brojne pretrage različitih dijelova tijela kompjutoriziranom tomografijom, konvencionalnom radiografijom, denzitometrijom i ultrazvukom. S obzirom na to da težimo stalnom poboljšanju kvalitete zdravstvenih usluga, u planu je nabava novog uređaja za kompjutoriziranu tomografiju koja će nam omogućiti bolju kvalitetu slika i uvođenje novih tehnika obrade slika, kaže voditeljica Jedinice za radiološku djelatnost doc. dr. Antonija Ružić Baršić.


Voditeljica Jedinice za radiološku djelatnost doc. dr. Antonija Ružić Baršić


Dijagnostika sindroma opstruktivne apneje


Još jednu svoju ključnu djelatnost, pulmologiju, bolnica je prošle godine upotpunila programom plućne rehabilitacije koji su pacijenti jako dobro prihvatili.


Kroz program plućne rehabilitacije multidisciplinarno se pristupa kroničnim plućnim bolesnicima, stavljajući naglasak na respiratornu kineziterapiju koju provodi fizioterapeutkinja Sabina Pitarević, kao komplementarnu metodu klasičnoj farmakoterapiji u čitavom nizu kroničnih bolesti pluća, dok je pulmološki tim u sastavu pulmologinje dr. Ane Brajdić Šćulac i medicinske sestre Snježane Ljubojević uspješno dovršio edukaciju u Centru za poremećaje spavanja Psihijatrijske bolnice Vrapče, s ciljem implementacije nove pretrage, polisomnografije, u svrhu dijagnostike, a potom i liječenja sindroma opstruktivne apneje u spavanju (OSA).



– Sindrom opstruktivne apneje u spavanju rastući je javnozdravstveni problem koji je usko, iako ne isključivo, povezan s pretilošću kao poznatim rizikofaktorom. OSA je poremećaj karakteriziran periodima potpunog prestanka disanja ili smanjenja protoka zraka u disanju tijekom spavanja.


Takav obrazac disanja posljedično vodi sniženim razinama kisika u krvi što kao reperkusiju ima čitav niz negativnih posljedica na organizam.


OSA je često neprepoznata i prolazi ”ispod radara” i dokazano je povezana s brojnim kroničnim bolestima i stanjima kao što su arterijska hipertenzija, koronarna bolest srca, srčane aritmije, cerebrovaskularni inzult, pretilost i metabolički sindrom, šećerna bolest, gastroezofagealna refluksna bolest i slično, tumači dr. Ana Brajdić Šćulac koja od ove godine provodi dijagnostiku ovog sindroma u Thalassotherapiji Opatija.



Ambulanta za poremećaje lipida


Punih pet godina u Centru za dijabetes, endokrinologiju i kardiometabolizam prof. dr. Tamara Turk Wensveen i medicinska sestra Željka Mijolović pružaju vrhunsku skrb bolesnicima sa šećernom bolesti, endokrinološkim i kardiometaboličkim bolestima. Pored svakodnevnog ambulantnog rada organiziran je i rad u dnevnoj bolnici gdje se poseban značaj pridaje individualnom pristupu i edukaciji bolesnika.


Posvećeni dijagnozi koronarnih bolesti


– Centar nudi i kompletnu uslugu dijagnostike i liječenja kroničnih komplikacija šećerne bolesti poput kardiovaskularnih ili neuroloških komplikacija. U sklopu Centra djeluju i endokrinološke ambulante s fokusom na dijagnostiku i liječenje bolesti štitne žlijezde, hipofize, nadbubrežne žlijezde te osteoporoze.


Posebice smo ponosni na činjenicu da je osim u kliničkim bolničkim centrima u Hrvatskoj, jedino još u Thalassotherapiji Opatija otvorena Ambulanta za poremećaje lipida u sklopu koje se prate i liječe bolesnici s kompleksnim dislipidemijama, a u suradnji sa Zavodom za bolesti metabolizma, KBC Zagreb.


Kako bismo bolesnicima, ali i članovima njihovih obitelji pružili sve potrebne informacije o bolesti i mogućnostima liječenja, izradili smo i niz edukacijskih materijala poput Putovnice za bolesnike sa šećernom bolesti tipa 2, a u tisku je i Vodič za prehranu izrađen u suradnji s našim nutricionistkinjama Nedom Čubelom i Vanjom Đuricom.


Osim prehrane, poseban naglasak se stavlja i na tjelovježbu. Jedan smo od rijetkih centara u kojoj bolesnici imaju priliku u sklopu Dnevne bolnice, uz upute fizioterapeutkinje Radmile Depope, ne samo sudjelovati, već i naučiti o osnovnim postulatima aerobnih i anaerobnih vježbi kako bi to kasnije implementirali u svoju svakodnevicu.


Nezaobilazni dio individualnog pristupa je svakako psihološka potpora, grupna ili individualna. Uz stručne savjete, našim bolesnicima, naročito onima koji žive s dijagnozom debljine, zasigurno postaje lakše ostvariti zadane ciljeve, ističe Turk Wensveen.


Inače, Centar za dijabetes, endokrinologiju i kardiometabolizam u suradnji s Hrvatskim kardiološkim društvom organizirao je krajem siječnja prvi hrvatski kardiometabolički kongres koji je okupio preko 150 sudionika, a raspravljalo se o novitetima u skrbi bolesnika s kardiometaboličkim sindromom, koji predstavlja konstelaciju abnormalnosti metabolizma koje vode razvoju kardiovaskularnih bolesti i njihovih komplikacija.


Kardiološka rehabilitacija


Thalassotherapia Opatija ujedno je Referentni centar za rehabilitaciju srčanih bolesnika Ministarstva zdravstva čiji je cilj pomoći pacijentima da se nakon srčanih bolesti sigurno vrate aktivnom životu kroz stručno vođene programe vježbanja i rehabilitacije.


– Naša kardiološka rehabilitacija temelji se na timskoj suradnji medicinskih sestara, fizioterapeuta, nutricionista, psihologa, kineziologa i liječnika. Tjelesnu aktivnost propisujemo kao lijek, prilagođavajući je svakom pacijentu kako bismo poboljšali njegov oporavak.


Koristimo modernu tehnologiju, poput pametnih satova i digitalnih alata te stavljamo naglasak na individualizirani pristup, motivaciju i sigurnost u planiranju treninga, kaže kardiologinja i pročelnica Zavoda za kardiološku rehabilitaciju doc. dr. Dijana Samsa Travica, ističući kako je suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, Katedra za rehabilitacijsku i sportsku medicinu pokrenula Sveučilišni specijalistički studij sportske i rehabilitacijske medicine.


– Prva generacija studenata uspješno je završila studij, a trenutno radimo na njegovoj reorganizaciji kako bismo ga dodatno unaprijedili. Također, kreirali smo sveučilišni udžbenik RITAM koji pokriva ključne teme prevencijske i sportske kardiologije i namijenjen je studentima preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija na više nastavnih programa naše Katedre.


Naša Katedra aktivno sudjeluje u znanstvenim i kliničkim istraživanjima te edukaciji budućih liječnika, pridonoseći razvoju rehabilitacijske i sportske medicine u Hrvatskoj.


Ponosni smo na organizaciju prvog hrvatskog kongresa prevencijske i sportske medicine Science for Health (S4H) te redovitih mini simpozija S4H, koje svake godine održavamo na Međunarodni dan srca u rujnu. Tom prilikom organiziramo i Građansku utrku kroz Opatiju “Trčimo za srce”, kojom promičemo važnost tjelesne aktivnosti i zdravog načina života. Ovim inicijativama ne samo da produžujemo život pojedincu, već poboljšavamo njegovu kvalitetu i podižemo svijest o važnosti prevencije srčanih bolesti, objašnjava Samsa Travica.


COROFLOW kardiovaskularni sustav


Osim prevencije, liječnici opatijske Thalassotherapije uvode nove i još preciznije tehnike u invazivnu koronarografiju, koja predstavlja zlatni standard u postavljanju dijagnoze opstruktivne koronarne bolesti.


– Kako su procedure na koronarnim arterijama naših bolesnika sve kompleksnije, potrebno je u velikom broju bolesnika primjenjivati dodatnu slikovnu i funkcionalnu intrakoronarnu dijagnostičku obradu. Između 40 i 70 posto pacijenata s kroničnim koronarnim sindromom, tj. stabilnom anginom pektoris, ne nalazimo značajnih stenoza na koronarnim arterijama učinjenom invazivnom koronarografijom. Tada je neophodno učiniti dodatni dijagnostički intrakoronarni postupak, odnosno ispitivanje mikrocirkulacije, da bi se ustanovio uzrok tegoba takvih bolesnika, a time i optimalna medikamentozna terapija.


Ovaj važan dijagnostički postupak se vrši primjenom COROFLOW kardiovaskularnog sustava, napredne platforme za mjerenje fizioloških indeksa za procjenu mikrocirkulacije, indeksa otpora krvnih žila i rezerve koronarnog protoka. COROFLOW kardiovaskularni sustav jedini je sustav danas na tržištu koji omogućava mjerenje svih navedenih indeksa istovremeno.


Naime, dok drugi sustavi omogućavaju procjenu hemodinamske značajnosti lezija lociranih samo na velikim krvnim žilama, COROFLOW omogućava procjenu i mikrocirkulacije. Nemali broj pacijenata u kojih srčane tegobe perzistiraju, a imaju uredan koronarografski nalaz, nepotrebno se opetovano šalju na tu invazivnu i u izuzetno rijetkim slučajevima potencijalnu fatalnu invazivnu pretragu.


Jedini način adekvatnog dijagnosticiranja i u konačnici pravilnog medikamentoznog liječenja takvih bolesnika jest sveobuhvatna hemodinamska procjena velikih i malih krvnih žila koronarnog sustava uz pomoć COROFLOW sistema. Osim što omogućava davanje točne dijagnoze, ti pacijenti se ne izlažu nepotrebnim opetovanim invazivnim dijagnostičkim postupcima, što i u konačnici smanjuje nepotrebne bolničke troškove te liste čekanja, objašnjava voditelj intervencijske kardiologije u Thalassotherapiji Opatija dr. Ivan Rosović.


Nove metode elektrostimulacije srca


Njegov kolega kardiolog dr. Damir Raljević najavljuje nove metode elektrostimulacije srca koje će uskoro ući u program Thalassotherapije Opatija.


Elektrostimulacija srca neizostavna je metoda liječenja bolesti provodnog sustava srca, a ugradnjom elektrostimulatora srca, poznatih još i kao pacemaker, postiže se oporavak funkcije provodnog sustava srca.


Kardiolog dr. Damir Raljević


– Složeni modaliteti elektrostimulacije poput trokomorne elektrostimulacije te defibrilacije, neizostavne su sastavnice liječenja srčanog zatajivanja te prevencije iznenadne srčane smrti. Program elektrostimualcije srca u Thalasotherapiji Opatija pokrenut je 2017. godine i dosad je ugrađeno više od tisuću srčanih elektrostimulatora.


Uz konvencionalne elektrostimulatore srca, osoblje Thalasotherapije Opatija je osposobljeno, a ustanova opremljena najmodernijom opremom što dozvoljava ugradnju i praćenje najkompleksnijih sustava elektrostimulacije srca, čime se pruža sveobuhvatna i najmodernija zdravstvena usluga našim pacijentima.


Stalni razvoj struke glavna je pokretačka snaga te se u skoro vrijeme planira uvođenje najnovije metode srčane elektrostimulacije, odnosno elektrostimulacije provodnog sustava srca, čime se postiže fiziološko pokretanje provodnog sustava srca te prirodniju srčanu elektrostimulaciju, tumači Raljević.


Proširenje kapaciteta

Ustanova već u ovoj godini planira proširenje svojih kapaciteta namijenjenih rehabilitaciji s novih tisuću četvornih metara, uz rekonstrukciju postojećih kapaciteta