Umjesto u pet godina, koliko bi trajao prirodni postupak pretvaranja komine u iskoristivo gnojivo, uz pomoć algi i posebnih postupaka, visokokvalitetno organsko gnojivo dobili su u samo godinu dana
Pogodno za dohranu
Umjesto u pet godina, koliko bi trajao prirodni postupak pretvaranja komine u iskoristivo organsko gnojivo, mi smo koristeći islandske alge, ali i neke druge preporučene prateće tehnološke postupke, visokokvalitetno organsko gnojivo dobili u samo godinu dana, objasnio nam je Jurešić, napomenuvši kako je nakon provedenog postupka na centralnom otočnom odlagalištu komunalnog otpada proizvedeno 700 tona organskog gnojiva.
Ekonomska računica
– Cilj nam je promovirati ovaj proizvod, ali i postupak kojim ga dobivamo, te motivirati domaće maslinare da materijal koji je još donedavno predstavljao opasnost i prijetnju okolišu sad, nakon što je pretvoren u organsko gnojivo iznimne kvalitete, vrate u svoje maslinike i time pridonesu kvaliteti budućeg uroda. Ekonomska računica je takva da ćemo ovakvim poticajnim načinom prodaje nastojati pokriti troškove provedbe tog projekta, a ne i zarađivati, naglasio je Jurešić napomenuvši i kako se organsko gnojivo na Treskavcu prodaje u rasutom obliku. Dakle, svi zainteresirani poljoprivrednici – maslinari, vinogradari ili povrćari moraju se sami pobrinuti za prijevoz, a vozila s kojima svakodnevno (od ponedjeljka do petka) ondje mogu doći po gnojivo u vremenu od 8 do 14 sati nakrcat će naš radni stroj koji ih ondje čeka, zaključuje naš sugovornik. U nastojanju da se proizvedeno organsko gnojivo čim bolje i ujednačenije distribuira, u Ponikvama su ove godine odlučili uvesti limit u pogledu maksimalnih količina koje može kupiti pojedinačni kupac. Svaki poljoprivrednik, sve do isteka zaliha, po više nego popularnim uvjetima tako može kupiti najviše 10 tona gnojiva.
Manje maslina – manje komine
Nakon uspješno dovršenog tehnološkog procesa prirodno potpomognutog i značajno ubrzanog pretvaranja komine maslina u organsko gnojivo, Ponikvari nastavljaju s tim zanimljivim i originalnim projektom. – Istini za volju, zbog svima poznatih razloga ove ćemo godine imati posla s značajno manjim količinama komine u odnosu na lanjsku, kad smo svjedočili iznimno dobroj maslinarskoj godini. Procjenjujemo da će do konca berbe na Treskavac pristići svega 10-tak posto od količina komine koju smo ovdje zbrinuli prošle godine, zaključio je Jurešić.