Foto: iStock
Istovremeno smanjujemo negativan utjecaj njih kako na naše zdravlje tako i na planetu Zemlju
Jedan od veoma praktičnih i pritom po vas, vaše kućanstvo i planet Zemlju korisnih načina za biti dijelom bitne slagalice održivosti jest izrada ekološki prihvatljivih sredstva za čišćenje.
Realnost je ta da su uobičajena sredstva za čišćenje koja koristimo na dnevnoj bazi prepuna toksičnih kemikalija koje, osim što udišemo i koja imaju utjecaj na nas čim boravimo u prostoru gdje se koriste, naposlijetku završavaju u prirodi i tako zagađuju okoliš.
Izrada sredstava za čišćenje u kućnoj radinosti predstavlja doista velik korak k održivijem načinu života, a time istovremeno smanjujemo negativan utjecaj njih kako na naše zdravlje tako i na planet Zemlju.
Jednako učinkovita
Pozitivne reperkusije korištenja sredstava za čišćenje iz kućne radinosti su velike jer tako štitimo kako okoliš, tako i ukućane, što je posebice važno za one osjetljivije poput djece i kućnih ljubimaca.
Osim što čiste jednako učinkovito kao i njihovi komercijalni pandani, time postavljamo i pozitivan primjer drugima i pokazujemo kako je zapravo malo potrebno da bismo zajedno radili na očuvanju prirode i planeta koji svi dijelimo.
Stoga, bez obzira na to je li vaš cilj eliminirati potencijalno štetne kemikalije u kućanstvu, smanjiti troškove, biti ekološki prihvatljiv ili kombinacija sve troje, izrada vlastitih sredstava za čišćenje ima prednosti na mnoštvo razina.
Zašto ih izrađivati sami?
Ako mislite da je izrada sredstva za čišćenje dugotrajan i skup proces, prevarili biste se, jer se zapravo radi o postupku koji će trajati možda i kraće nego odlazak u trgovinu.
Također, valja napomenuti još jedan važan aspekt, a to je ušteda novca. Pokušajte samo zbrojiti koliko košta kada kupujemo posebno sredstvo za pranje prozora, suđe, rublje, pod, fuge, prašinu, wc…
Osim toga, mnoštvo kupovnih sredstva za čišćenje sadrži otrovne kemikalije koje su štetne za vaše zdravlje i planet, poput raznih mirisa, kiselina i ostalih spojeva koji mogu imati nepovoljan utjecaj na zdravlje i generalnu dobrobit, a izradom domaćih točno znate što je u njima, a što eliminira brigu od potencijalnih nepovoljnih situacija kao što su iritacije, trovanja i slično.
Konačno, ona imaju jednako snažan učinak čišćenja kao i komercijalna sredstva za čišćenje.
Najčešće potrebni sastojci
Mnogo proizvoda za čišćenje možete napraviti sami koristeći prirodne i biorazgradive sastojke. Od osnova za pripremanje sredstava za čišćenje trebat će vam soda bikarbona koja izvrsno djeluje protiv masnoće i neugodnih mirisa, te je daleko cjenovno prihvatljivija od kupovnih praškova za čišćenje.
Nadalje, tu je i destilirani bijeli ocat, junak domaćih sredstava za čišćenje, a ako tražite ekološki prihvatljiviju zamjenu izbjeljivaču, tu se izdvaja vodikov peroksid. Bitno je napomenuti da ga se ne smije miješati s octom!
Limunov sok ne samo da fantastično miriše, već i iznimno dobro djeluje na masnoću, ubija plijesan te daje površinama sjaj.
Od stvari koje nisu toliko esencijalne, ali se često koriste u ovakvim pripravcima izdvajaju se eterična ulja. Najpopularniji odabiri eteričnih ulja su ulje čajevca, lavande, eukaliptusa i limunske trave. Međutim, ako koristite eterična ulja, pobrinite se da su visoke kvalitete te da su sigurna za korištenje, pogotovo ako se u vašem kućanstvu nalaze djeca, kućni ljubimci ili trudnice.
Tu je i kastiljski sapun koji se može koristiti u raznim pripravcima kao deterdžent za pranje rublja, sredstvo za čišćenje podova, sredstvo za pranje posuđa, pa čak i kao šampon.
Bitne napomene
Izuzetno je važno da ne koristite boce i spremnike u kojima su nekoć bile neke druge kemikalije, te prilikom izrade sredstva za čišćenje obavezno naznačite na spremniku što se nalazi unutra.
Prije nego što raspršite sredstvo za čišćenje na bilo koju površinu, dobro je isprobati ga na skrivenom području kako biste bili sigurni da ne oštećuje materijal koji želite očistiti.
Nekoliko recepata
Višenamjensko sredstvo za čišćenje
Sastojci:
– 1 šalica destiliranog bijelog octa
– 1 šalica destilirane vode
– korica ili nekog drugog citrusa
– grančice ružmarina
Postupak: Četvrtinu staklenke napunite koricama citrusa po želji (čest odabir je limun), te dodajte jednak omjer octa i vode. Dodajte grančice ružmarina, protresite i pustite da odstoji tjedan dana. Nakon toga, sredstvo za čišćenje možete prebaciti u bočicu s raspršivačem i tako ste dobili domaće višenamjensko sredstvo za čišćenje!
Deterdžent za rublje
Sastojci:
– 1 i pol šalica sode bikarbone
– 1 i pol šalica sode za pranje
– pola šalice Epsom soli
– četvrtina šalice morske soli
– 20 – 25 kapi eteričnih ulja po izboru
Postupak: Dobro promiješajte sve sastojke te dobiveni deterdžent za rublje čuvajte u staklenoj posudi s poklopcem. Za potrebe pranja bit će dovoljna jedna do dvije žlice po ciklusu pranja.
Dezinfekcijski sprej
Sastojci:
– 1 šalica vode
– 1 šalica bijelog octa
– 2 žlice alkohola
– 20 kapi esencijalnog ulja limuna
– 20 kapi eteričnog ulja čajevca
Postupak: pomiješajte navedene sastojke i držite ga u bočici s raspršivačem. Obavezno protresite bočicu prije svake upotrebe i ostavite sprej na površini najmanje minutu prije nego što ga obrišete.
Sredstvo za čišćenje poda
Sastojci:
– kanta tople vode
– četvrtina šalice destiliranog bijelog octa
– 2-3 kapi eteričnog ulja (po želji)
Postupak: u kanti pomiješajte sastojke i operite pod kako biste to inače radili!