Borba s nezaposlenošću mladih

I Hrvatska predala planove za Jamstvo za mlade

Hina

Hrvatska je jedna od šest zemalja članica koje su predale Europskoj komisiji prve nacrte planova za provedbu Jamstva za mlade, sheme koju je EU osmislila kao preporuke državama članicama da mlade što prije uključi u svijet rada



PARIZ – Hrvatska je jedna od šest zemalja članica koje su predale Europskoj komisiji prve nacrte planova za provedbu Jamstva za mlade, sheme koju je EU osmislila kao preporuke državama članicama da mlade što prije uključi u svijet rada.


Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Laszlo Andor pozdravljaju činjenicu da je šest zemalja članica (Hrvatska, Češka, Litva, Luksemburg, Poljska i Slovačka) već predale prve nacrte provedbenih planove Komisiji da ih komentira«, objavila je Komisija nakon završetka konferencije o nezaposlenosti mladih u Parizu, na kojoj je sudjelovalo 24 od 28 čelnika zemalja članica, među njima i hrvatski premijer Zoran Milanović.


Europska unija je u borbi s nezaposlenošću mladih osmislila shemu Jamstvo za mlade u obliku preporuka da se svakoj mladoj osobi do 25 godina osigura kvalitetna ponuda posla, nastavak školovanja ili stažiranja u roku od 4 mjeseca po odlasku iz škole ili gubitku zaposlenja. Svaka zemlja članica Europske unije prihvatila je načelo Jamstva za mlade, a njihova je zadaća da do kraja ove godine podnesu plan provedbe Jamstva za mlade kojim se utvrđuje način kako će se sustav primjenjivati u praksi i kako će se financirati.




Komisija navodi da je Hrvatska u listopadu predala prvi nacrt provedbenog plana i da je tijeku izrada konačnog nacrta. Bruxelles dodaje da za to postoji snažna potpora vlade, koja razmatra mogućnost da jamstvo ponudi svim mladima do 29 godina života unutar šest mjeseci.


Hrvatska bi prema privremenim projekcijama u okviru Inicijative za zapošljavanje mladih mogla dobiti 61,82 milijuna eura.Kako bi povećali dostupnost europske financijske pomoći onim zemljama i regijama kojima je to najpotrebnije, Europsko vijeće i Europski parlament postigli su dogovor o Inicijativi za zapošljavanja mladih, koja će se usredotočiti na regije u kojima nezaposlenost mladih prelazi 25 posto. Za Inicijativu za zapošljavanje mladih u sljedećem sedmogodišnjem razdoblju 2014-2020 iz europskog proračuna izdvojit će se najmanje tri milijarde eura, a još tri milijarde bit će dostupne u Europskom socijalnom fondu i za one regije s manjom stopom nezaposlenosti mladih.Obje hrvatske statističke regije – Jadranska i Kontinentalna Hrvatska imaju pravo na sredstva namijenjena Inicijativi za zapošljavanje mladih, budući da stopa nezaposlenosti među mladima daleko premašuje 25 posto.