Ostali centri se ne izjašnjavaju o eventualnom pridruživanju ovoj akciji koja je krenula iz susjedne Slovenije. Dijelit će se sva hrana kojoj je na određeni dan istekao rok trajanja, a i dalje se smije konzumirati
Na inicijativu Lyons kluba iz Celja, kojoj su se u Sloveniji za sada odazvali Mercator, Tuš i Spar, sva hrana kojoj je na određeni dan istekao rok trajanja, a i dalje se smije konzumirati, besplatno se prepušta volonterskim udrugama, koje ju onda dalje distribuiraju onima koji si nikakvu hranu ne mogu priuštiti.
Vlastita odgovornost
Do sada je, kao i u slučaju svih ostalih trgovačkih lanaca, sva ta hrana završavala u smeću, makar se određeni dio namirnica, koje nisu – poput jaja, mlijeka i sličnog – podložne brzom mikrobiološkom kvarenju, konzumirati može i nakon isteka roka trajanja. Osim toga, postoji i razlika između oznake na hrani koja kaže »upotrijebiti do« i »najbolje upotrijebiti do/do kraja« (engleski »use by« i »best before«), a koje potrošači smatraju jednakima. U prvom slučaju, preporučaju stručnjaci, riječ je o hrani koja je, s mikrobiološkog gledišta, brzo kvarljiva i, ukoliko se ne konzumira u navedenom roku, može predstavljati opasnost po zdravlje potrošača.
hrana će ići u prihvatilišta za beskućnike, sigurne kuće, humanitarne ustanove i siromašne obitelji
Tog se roka treba striktno pridržavati, za razliku od »najbolje upotrijebiti do«, kojim nam proizvođač poručuje dokad garantira sigurnost i kvalitetu proizvoda. Na potrošaču je da odluči hoće li, na vlastituodgovornost, proizvod konzumirati i nakon tog datuma, pri čemu se u mnogim slučajevima »najbolje upotrijebiti do«, navode samo mjesec i godina, ne i striktni datum u mjesecu. Drugim riječima, neke je takve proizvode, od čega se proizvođač ograđuje, moguće konzumirati i nakon isteka preporučenog roka upotrebe, osim ukoliko, naravno, imaju sumnjiv izgled, miris ili okus, ako im je oštećena ambalaža i slično.
Mliječne proizvode, slastice, mesne proizvode, proizvode od voća i slično, svakako treba upotrijebiti do navedenog roka trajanja. U nekim drugim slučajevima, kod hrane koja se sporije kvari, proizvođači na ambalažu stavljaju minimalni, a ne maksimalni rok trajanja proizvoda, kako bi im i promet bio brži. S druge strane, često se događa i obrnuto – da je proizvod po svojoj oznaci roka trajanja još pogodan za konzumaciju, no zapravo je, zbog loših uvjeta skladištenja, previsokih temperatura u prijevozu i sličnog, pokvaren.
Čak tri obroka
Na upit hoće li se i oni, kao i u Sloveniji, pridružiti akciji, u SPAR-u Hrvatska našem listu odgovaraju kako oni u posljednjih nekoliko godina intenzivno surađuju sa Caritasom Hrvatska na projektu pučkih kuhinja. »Konkretno, svakodnevno na teritoriju cijele Hrvatske doniramo kruh i peciva pučkim kuhinjama. Vrijednost ove donacije u prošloj godini bila je preko 4,5 milijuna kuna«, odgovaraju iz SPAR-a.