Pored predavanja o prevenciji i liječenju, brojnim zainteresiranim građanima pružat će se savjeti i dijeliti informativni materijali
povezane vijesti
U organizaciji Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka, Katedre za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Grada Rijeke, uz podršku Primorsko-goranske županije i Gradskog društva Crvenog križa Rijeka, na riječkom Korzu će se u utorak, 20. lipnja od 10 do 12 sati obilježiti Hrvatski dan moždanog udara.
Pored predavanja o prevenciji i liječenju, brojnim zainteresiranim građanima pružat će se savjeti i dijeliti informativni materijali uz mjerenje rizikofaktora za moždani udar.
Edukativna predavanja o moždanom udaru održat će u vijećnici Grada Rijeke od 12 sati izv. prof. dr. sc. Vladimira Vuletić, doc. dr. sc. Ines Strenja i doc. dr. sc. David Bonifačić.
– Moždani udar može se dogoditi bilo kome, bilo kada, bilo gdje te predstavlja hitno stanje koje je vodeći uzrok tjelesne onesposobljenosti i drugi uzrok smrtnosti u Republici Hrvatskoj.
Nastaje kada je dotok krvi i hranjivih tvari u dio mozga prekinut ili jako smanjen. Simptomi moždanog udara jesu utrnulost i oduzetost lica, asimetrija lica, utrnulost dijela tijela te konfuzan i nerazumljiv govor.
Može se dogoditi neočekivano i u bilo kojoj situaciji, a najčešće je uzrokovan začepljenjem krvne žile ugruškom. Vrlo je važno doći u bolnicu čim nastupe simptomi moždanog udara!
Međutim, gotovo svi moždani udari mogu se spriječiti mjerama prevencije. Ideja je ovakvim akcijama utjecati na poboljšanje ishoda moždanog udara i to znatno prije nego što pacijent uopće dođe u kontakt sa zdravstvenim stručnjakom.
Važan preduvjet je pravovremeno prepoznavanje moždanog udara i dolazak u bolnicu na vrijeme čime se umanjuju mogućnosti razvoja posljedica koje predstavljaju veliki javnozdravstveni problem.
Brza reakcija i pravovremeni pristup skrbi povećava dostupne mogućnosti liječenja, smanjujući rizik od smrti i invaliditeta, ističu organizatori.
Posljednjih godina, od kada se intenzivno razgovara o moždanom udaru, građani sve više prepoznaju simptome te se ranije javljaju liječniku.
U posljednja dva desetljeća postignut je značajan napredak u liječenju akutnog moždanog udara prvenstveno primjenom sistemske trombolize (otapanjem ugrušaka pomoću lijekova) i mehaničkom trombektomijom (mehaničkim uklanjanjem ugrušaka).
U svladavanju svih izazova liječenja moždanog udara važan je interdisciplinarni pristup koji uključuje stručnjake raznih specijalnosti i univerzalni pristup zdravstvenim uslugama uz koordinirano djelovanje pacijenata čime se povećavaju šanse za pozitivne ishode liječenja.
“Mislite na svoje zdravlje i vježbajte mozak. Družite se, istražujte, učite nove stvari. Sačuvajte #dragocjeno vrijeme!”, poručuju organizatori.