Foto: iStock
I pritom izbjegnite situaciju da salata uvene!
povezane vijesti
Priprema jela unaprijed (takozvani meal prep) može biti malo zeznuta stvar, pogotovo kada su u pitanju salate. Od toga da uvene, ili pak da neki sastojci postanu žilavi ili jednostavno od stajanja neukusni na ovaj način možete vrlo lako izbjeći!
Uz to, ovako si možete pripremiti ukusan i zdrav obrok koji možete ponesti sa sobom idući dan te uštediti vrijeme s jutarnjim sjeckanjem koje može podosta trajati.
Sve što vam treba je čista staklenka i sastojci koje inače stavljate u vašu omiljenu salatu, no postoje određena pravila, odnosno redoslijed koji je potrebno slijediti za optimalan rezultat i očuvanje svih namirnica, a koje donosimo u nastavku!
Sloj 1: dresing
Ono što je od velike važnosti je da u staklenku prvo stavite umak ili dresing za salatu. To može biti bilo koja vrsta dresinga koju volite, a važno je da on u staklenku ide prvi po redu kako bi ostatak sastojaka ostao suh i kako se ne bi od stajanja razmočio.
Sloj 2: hrskavi sastojci
Nakon dresinga u staklenku možet staviti hrskave sastojke kao što su rajčice, krastavci, luk, šparoge, celer, paprika, mrkva…
Ovaj sloj sastojaka ujedno će se ponašati kao barijera koja će ostatak čuvati od močenja s dresingom.
Sloj 3: ostatak povrća, mahunarke…
Ova razina rezervirana je za sve one sastojke koji ne bi trebali ‘plivati’ u preljevu, ali ako se i smoče, to ne predstavlja problem.
To su sastojci poput gljiva, tikvica, graška, kukuruza, brokule…
Sloj 4: osjetljiviji sastojci
Sada dodajte sastojke poput kuhanih jaja, sira i sličnih, malo ‘osjetljivijih’ sastojaka.
Sloj 5: baza salate
Konačno, ovdje u staklenku i vašu buduću salatu dodajte bazu, koja može biti riža, tjestenina, kus-kus ili zelena salata.
Varijacija je mnogo, i na ovaj način možete pripremiti koju god vrstu salate voljeli, bez narušavanja ukusa ili konzistencije!