Foto: Pixabay
Nova istraživanja pokazuju koliko je opasna čak i mala izloženost
povezane vijesti
Tradicionalni čimbenici rizika za kardiovaskularne bolesti trenutno ne uključuju otrovne tvari iz okoliša.
Novo istraživanje je, međutim, otkrilo da je kronična izloženost niskim razinama olova, kadmija i arsena putem uobičajenih kućanskih predmeta, zraka, vode, tla i hrane povezana s povećanim rizikom od srčanih bolesti.
Istraživanja velikih populacija pokazuju da je čak i niska razina izloženosti metalnim kontaminantima gotovo univerzalna i pridonosi teretu kardiovaskularnih bolesti, osobito srčanih, moždanih udara, arterijskih bolesti i prerane smrti od srčanih uzroka.
Ovi metali ometaju bitne biološke funkcije.
Nakon izlaganja, olovo i kadmij se nakupljaju u tijelu i ostaju u kostima i organima desetljećima.
Izloženost metalnim kontaminantima najčešće se događa nehotice, kroz aktivnosti svakodnevnog života.
Olovo se može naći u raznim predmetima, kao što su boja u starim kućama, duhanski proizvodi, pasivno pušenje, kontaminirana hrana (podzemne vode i neka keramika i posuđe za kuhanje su izvori kontaminacije olovom u hrani), vodovodne cijevi, začini, kozmetika, elektronika i industrijske emisije.
Dim cigarete izvor je i olova i kadmija.
Kadmij se nalazi u nikal-kadmijevim baterijama, pigmentima, plastici, keramici i staklu te građevinskim proizvodima.
Izloženost arsenu prvenstveno se javlja kroz podzemne vode, utječući na pitku vodu, tlo i hranu uzgojenu na kontaminiranom zemljištu.
Rizik od izloženosti je najveći za ljude koji žive najbliže glavnim prometnicama, industrijskim izvorima i mjestima opasnog otpada te koji borave u starijim domovima ili u područjima gdje se ekološki propisi slabo provode i gdje su odgovori na pritužbe zajednice neadekvatni.