Već od danas, od trenutka potpisivanja ugovora počinjemo uživati sve privilegije što status Europske regije gastronomije donosi. Posebno u smislu vidljivosti ali i refleksija na sveukupnost turizma unutar naše županije, rekla je Peršić Živadinov
povezane vijesti
Iznimno sam zadovoljna, ovaj je ugovor istodobno veliko priznanje ali kruna jednog dugotrajnog procesa koji TZ Kvarnera s parterima – Primorsko-goranskom županijom, Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu te dakako brojnim ugostiteljima i vinarima kao i proizvođačima namirnica bez kojih je enogastronomija nezamisliva – vodi već dulje od desetljeća. Iako je službeni početak 2026. godine, već od danas, od trenutka potpisivanja ugovora počinjemo uživati sve privilegije što status Europske regije gastronomije donosi. Posebno u smislu vidljivosti ali i refleksija na sveukupnost turizma unutar naše županije.
Istaknula nam je to, iznimno zadovoljna, Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ Kvarnera nakon potpisivanja ugovora s Diane Dodd, predsjednicom IGCAT – International institute of gastronomy, culture, arts and tourism na redovitim kongresu te institucije održanom u francuskom Lileu kojim Kvarner 2026. godine postaje Europska regija gastronomije. IGCAT je inače neprofitna organizacija stručnjaka i znanstvenika koji djeluju u navedenim područjima i predstavlja krovnu instituciju za brendiranje gastronomije na nekoliko razina. Nositelj potpisanog sporazuma je osnovna koordinacijska grupa dionika koju kao nositelj aktivnosti predvodi TZ Kvarnera, a čine ju Primorsko-goranska županija, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije i Zadruga vinara Vina Kvarnera, te internacionalni partner koji upravlja platformom i procesima brendiranja, a to je International Institut of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism (IGCAT) s kojom surađuju UNESCO i UNWTO.
– Sasvim je sigurno da će poslovna platforma i titula Europska regija gastronomije omogućiti našoj destinaciji isticanje svojih posebnosti na međunarodnom tržištu kroz sudjelovanje i prisustvo u aktivnostima platforme, kao što je razmjena iskustava s partnerskim, ali i konkurentnim regijama Europe, kroz razna stručna natjecanja i edukacije, poticanje kreativnosti i razvijanje svijesti o održivom turizmu. Očekujemo pridruživanje projektu i još intenzivnije povezivanje s domaćim sektorom eno-gastronomije, kao i pridruživanje drugih subjekata na destinaciji, primjerice proizvođača, kušaonica, ugostiteljskih objekata hotela, obrazovnih institucija i centara kompetencija s programima vezanim uz eno-gastronomiju, ovom projektu umrežavanja i zajedničkog daljnjeg razvoja, dodala je Peršić Živadinov.
Vijest o ispunjavanju svih postavljenih obaveza koje su prethodile potpisivanju ovog važnog dokumenta, kao i otvaranje procesa što će pomoći kako daljnjem razvoju gastronomije, tako i sveukupnosti turizma oduševila je i Zlatka Komadinu, primorsko-goranskog župana.
– Već godinama sustavno, u suradnji s TZ Kvarnera radimo na brendiranju i pozicioniranju Primorsko-goranske županije kao gastrodestinacije tako da slobodno možemo reći da smo ponosni na vijest o tome da smo postali EU regija gastronomije za 2026. Uz izvrsne restorane i konobe u regiji koje nose nose oznake Kvarner gourmet i Kvarner food, značajno su tome doprinijeli i naši slavni chefovi koji su u cijeloj toj priči ekstra klasa. Ova je titula nagrada svima njima i svima nama, istaknuo je Komadina.
Kad je riječ o tituli koju će Kvarner nositi 2026., godišnje dvije europske regije mogu biti nositelji titule, jedna od njih je primjerice ove godine velika francuska regija Hauts-de-France, dok će s Kvarnerom regija gastronomije biti Malta.