Snimio VEDRAN KARUZA
Ova je potpora jako značajna, zapravo se radi o jednoj dobroj motivaciji za učenike kao nagrada za njihov rezultat rada, što će potaknuti njihov daljnji rad i razvijanje, rekla je Tamara Dukić
povezane vijesti
Kako bi učenike strukovnih srednjih škola motiviralo na marljivost, Udruženje obrtnika Rijeka svečano je nagradilo najbolje učenike/učenice iz osam strukovnih škola u sklopu projekta “Iz učionice na posao”.
Nagradu su primili Matej Rogić (Škola za trgovinu i modni dizajn), David Stojanović (Drvodjelska i strojarska škola Rijeka), Ivan Fugošić (Elektroindustrijska i obrtnička škola), Arian Linić (Graditeljska škola za industrijski obrt Rijeka), Leona Teodorović (Prirodoslovna i grafička škola Rijeka), Leon Buršić (Obrtnička škola Opatija), Valentino Brnčić (Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka) i to u obliku čeka od 150 eura.
Učenici su odabrani po izboru škole, a najvažniji kriterij nisu bile samo dobre ocjene, već praktična nastava, proaktivnost te volja za učenjem i osobnim razvojem.
Što ovakva potpora znači za promicanje strukovnih obrazovanja, rekla nam je savjetnica za strukovnu izobrazbu pri obrtničkoj komori Tamara Dukić.
“Ova je potpora jako značajna, zapravo se radi o jednoj dobroj motivaciji za učenike kao nagrada za njihov rezultat rada, što će potaknuti njihov daljnji rad i razvijanje.
Ovaj projekt mladima otvara daljnja vrata. Isto tako, Udruženje obrtnika na taj način postaje prepoznatljivo, tako da se nadamo da će učenici, budući strukovnjaci, prepoznati instituciju koja ih nagrađuje”, objasnila je Tamara Dukić.
Boris Caput, ravnatelj Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, smatra da je jedan od najvećih izazova kod odabira strukovnih srednjih škola činjenica da roditelji misle da djeca nakon strukovne škole ne mogu nastaviti obrazovanje.
Međutim, iako upisuju trogodišnju školu, učenici kroz sustav obrazovanja mogu završiti dodatnu četvrtu godinu ili upisati fakultet.
Što se tiče zapošljavanja, siguran je da “strukovnjaci” nemaju problema s pronalaskom posla.
Radom nakon strukovne škole može se osigurati dobra egzistencija, a mladima ne treba dodatni “poguranac”, jer je tržište u takvoj situaciji da radnici s većom lakoćom biraju poslove, nego što poslodavci mogu pronaći radnike.
Da će ubrzo uploviti u svijet zaposlenih, zna David Stojanović iz Drvodjelske i strojarske škole Rijeka, ali također planira nastaviti obrazovanje i usavršavanje.
“Dalje ću nastaviti raditi kod tate u firmi, a planirao sam nastaviti školovanje da završim još jedan stupanj pa da za koju godinu otvorim svoju firmu”, rekao nam je David.
Postoji mnogo prilika za obrazovanje nakon škole, ne samo za gimnazijalce.
“Poručujem drugim mladima da upišu što im je zanimljivo, da se ne boje upisati nešto što nije gimnazija, da uvijek mogu lako naći posao i da uvijek mogu ići na faks. Uvijek postoji dalje”, rekla je Leona Teodorović iz Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka.
Ponosni roditelji i zadovoljni ravnatelji škola podržavaju inicijative ovog tipa, a ova hvalevrijedna akcija mogla bi biti poticaj i drugim institucijama da motiviraju mlade ljude na daljnji osobni i profesionalni razvoj.