RIBOLOVNI PRIBOR – UPREDENICE

Koristite li upredenice u svojim ribolovnim pohodima? A jeste li svjesni svih mana koje ove inače izvanredne strune ipak imaju?

Boris Bulić

Upredenice su jako sklone oštećenjima. Stoga ih valja čuvati od kontakta s oštrim predmetima poput stijena, kao i otvorenog plamena s kojim mogu doći u kontakt prilikom spaljivanja krajeva kod formiranja nekih čvorova i montaža.



Upredenice su izrađene od sintetičkih materijala visoke nosivosti, kao što je Spectra – Polyethylen Fiber ili visokomodulirani Polyethylen Fiber poznatiji kao Dyneema. Svoju su primjenu našle prvenstveno u ribolovnim tehnikama koje zahtijevaju daleke izbačaje, poput surf castinga, ili u tehnikama koje traže najneposredniji kontakt s lovinom, kao što je varaličarenje.


Iako imaju cijeli niz prednosti, upredenice imaju i nekoliko ozbiljnih mana koje se ne smiju ignorirati.


Zbog neistezljivosti ovih struna i ostali pribor valja uskladiti s tom činjenicom.





Upredenice u pravilu drže loše na čvoru, pa se stoga u radu s njima trebaju primjenjivati samo provjereni čvorovi namijenjeni upredenicama.


Upredenice su jako sklone oštećenjima. Stoga ih valja čuvati od kontakta s oštrim predmetima poput stijena, kao i otvorenog plamena s kojim mogu doći u kontakt prilikom spaljivanja krajeva kod formiranja nekih čvorova i montaža.


S obzirom na presjek, razlikujemo upredenice plosnatog i okruglog presjeka. Upredenice okruglog presjeka se bolje slažu prilikom namatanja na kalem, što je svakako prednost pri dalekim izbačajima.


Iako su formirane od mnoštva niti, suvremena tehnologija razlikuje upredenice od 4, 6 i 8 upletenih niti. Naravno, riječ je o mikroupredenicama čijim se uplitanjem dobija finalni proizvod. Iako temeljno namijenjene ribolovu iz brodice, ove su upredenice svojim karakteristikama jednako izvrsne i za obalni ribolov. Jedina ozbiljnija mana ima je još uvijek vrlo visoka cijena.



Deklarativni podaci koje nalazimo na pakiranjima struna vrlo često odstupaju od stvarnog stanja. Najčešća odstupanja se nažalost odnose na ključne detalje – linearnu nosivost i jednakomjernost navedenog promjera. Nažalost, točnost navedenih podataka se ne može provjeriti u kućnoj radinosti, tako da se prilikom kupovine najčešće moramo pouzdati u vlastito iskustvo.



No da ne bi sve palo na osobne procjene, postoje i EFTTA deklaracije.


Te su deklaracije potvrda proizvodnih deklaracija, a izdaje ih EFTTA (European Fishing Tacle Trade Association). Potvrde se izdaju temeljem testova obavljenih u EFTTA laboratorijima. Ukoliko se deklarativni podaci neke strune nakon testova pokažu točnima, struna dobija oznaku ‘EFTTA approved’ što znači da se u podatke navedene na pakiranju možemo pouzdati.


Potpun izvještaj sa svim testiranim strunama može se vidjeti na službenim stranicama EFTTA-e na adresi https://www.eftta.com/