Foto JVP Opatija
Na 1. Croatia Holmatro Rescue Challengeu ekipa JVP Opatija plasirala se u "srebrnu skupinu"
povezane vijesti
- Svemu je kriv kratki spoj na električnoj instalaciji. Objavljeno što je uzrok požara u Tenis klubu Opatija
- Buknuo požar na većoj količini bala sijena koje su se nalazile na otvorenom prostoru. Pogasili ga vatrogasci
- Nadživjeli carstva, države i ratove. Sušački vatrogasci na usluzi su građanima već 125 godina
Pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Opatija nastupili su na 1. Croatia Holmatro Rescue Challengeu koji je proteklog vikenda održan u Karlovcu u organizaciji Vatrogasne zajednice grada Karlovca i Javne vatrogasne postrojbe grada Karlovca.
JVP grada Karlovca sudjelovala je prošle godine na dva velika natjecanja spašavanja u prometu u Njemačkoj i Austriji, što im je bio poticaj za organizaciju ovakvog događaja u Hrvatskoj, a već su najavili kako će se natjecanje održati i dogodine.
Tko je bio u ekipi?
Ekipa JVP-a Opatija u sastavu Branimir Jurčić (voditelj), Zoran Ravnić (bolničar), Sandro Razum, Nenad Gašparinić, Andrej Grbac, Bono Ružić i Mateo Mrzlić postigli su odličan rezultat plasirajući se u “srebrnu skupinu”.
Naime, 1. Croatia Holmatro Rescue Challenge nije natjecanje u tradicionalnom smislu već je prvenstveno obuka s fokusom na spašavanje ljudi iz vozila koja su sudjelovala u prometnoj nesreći kao i stjecanje novih znanja i razmjena iskustava na mjestu koje predstavlja realno moguću prometnu nesreću.
Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 30 ekipa javnih vatrogasnih postrojbi iz Hrvatske i rescue timova iz dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Austrije i Češke, a njihov je “nastup” rigorozno ocjenjivao međunarodni tim od sedam licenciranih sudaca iz Velike Britanije, Irske, Portugala i Rumunjske sukladno pravilima Svjetske spasilačke organizacije (World rescue Organisation – WRO): osim pristupa žrtvi i pružene medicinske skrbi, promatrali su i ocjenjivali tehnički aspekt “nastupa”, odnosno kako je tim organiziran, kako je pristupljeno spašavanju i kako koriste alate koji su im bili na raspolaganju da bi došli do unesrećenog.
Kako izgleda vježba?
Neposredno prije same vježbe, svaki od timova proveo je u izolaciji 30 minuta, vrijeme koje je organizatoru bilo potrebno da postavi poligon s konkretnim scenarijem prometne nesreće postavljenim s dva vozila i raznim preprekama, pri čemu se u jednom od vozila nalazi ozlijeđena osoba.
Za izvlačenje unesrećene osobe iz vozila, svaki je tim imao na raspolaganju 20 minuta, vrijeme koje proizlazi iz pravila zlatnog sata prilikom intervencija spašavanja u prometu, pri čemu pojam zlatnog sata opisuje vrijeme od trenutka nastanka nesreće do zbrinjavanja unesrećene osobe u bolničkim uvjetima. U pravilu zlatnog sata vrijeme oslobađanja unesrećene osobe iz vozila je 20 minuta.
Opatijce je dopao zahtjevan scenarij prometne nesreće u kojoj su sudjelovala dva osobna automobila od kojih je jedan bio prevrnut na bok.
U drugom automobilu bio je zaglavljen vozač, kojemu je pristup s vozačeve strane bio onemogućen betonskim odbojnikom, sa suvozačeve strane prevrnutim automobilom, a sa stražnje strane deblom.
Opatijci su u zadanih 20 minuta uspješno oslobodili ozlijeđenog vozača iz automobila i pristupili njegovoj stabilizaciji.
Kako je naglasak manifestacije na stjecanju i razmjeni iskustava, nakon natjecanja nije objavljen ukupni poredak ekipa, već su ekipe prema postignutim bodovima plasirane u zlatnu, srebrnu i brončanu skupinu, a sudački tim je svakoj ekipi argumentirao svoja zapažanja i ukazao na potencijalna poboljšanja u radu.