Foto: Pixabay
Nastaju zbog fotosenzitivnosti zbog prisutnosti agruma ili drugih sastojaka na koži
povezane vijesti
Jeste li ikada čuli za margarita burn? Vjerojatno ne, a ovaj izraz se odnosi na reakciju fotosenzibilizacije koju mogu izazvati neki često korišteni sastojci poput limuna, limete ili celera.
U praksi, ako kapljice soka od limuna ili limete padnu na dio naše kože ili možda grickamo celer i ostanu tragovi oko usta, riskiramo da se pojavi kožna reakcija, iritacija kože koja je posljedica izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Najčešći simptomi ove opekline od sunca su peckanje, svrbež, crvenilo ili čak mjehurići na koži.
Za razliku od uobičajenih opeklina od sunca, takozvane opekline od margarite često su vrlo asimetrične.
Stoga pripazite na kombinaciju citrusa i sunca, pogotovo ako ste navikli na plaži piti limunade ili možda koktele na bazi limete.
No, kako to da citrusi mogu izazvati ovu reakciju kože u kontaktu sa sunčevom svjetlošću?
Odgovor leži u jednoj komponenti ove hrane, furokumarinima, klasi kemikalija koje se također nalaze u drugim biljkama i voću.
Među namirnicama na koje posebice treba obratiti pozornost su citrusi poput limuna i limete, ali i mandarine, grejp i naranče.
Također morate pripaziti na celer, mrkvu, peršin, komorač i pastrnjak te na mango i smokve jer sve te namirnice sadrže furokumarine.
Važno je napomenuti da količina furokumarina može varirati od hrane do hrane, općenito su ti spojevi više koncentrirani u vanjskim dijelovima, poput kore ili lišća, nego u pulpi voća ili povrća.
Podsjećamo, opasnost je kada dijelovi navedenih namirnica završe i ostanu na koži tijekom izlaganja suncu.
U većem riziku od opeklina ove vrste prije svega su djeca, koja su rastresenija dok jedu i kod kojih je veća vjerojatnost da će im hrana i sokovi pasti na kožu.