Foto: Pixabay
Na raspoloženje i psihičku dobrobit utječu određene kemikalije koje proizvodi mozak
povezane vijesti
Postoje neke moćne kemikalije u vašem mozgu koje pridonose osjećaju radosti i sreće te čine da se osjećate dobro i u miru sa svijetom.
Hormoni ili neurotransmiteri, koji se također nazivaju “kemikalijama sreće”, uključuju dopamin, serotonin, endorfine i oksitocin.
Pogledajmo kako prirodno povećati razine ovih hormona dobrog osjećaja:
- tjelovježba: dokazano je da tjelovježba povećava proizvodnju endorfina i može poboljšati raspoloženje i smanjiti stres. Čak i kratka šetnja može djelovati.
- vježbajte zahvalnost: odvajanje nekoliko trenutaka svaki dan za razmišljanje o stvarima na kojima ste zahvalni pokazalo se da pomaže u povećanju razine dopamina i poboljšava vaše raspoloženje.
- jedite hranu koja tješi mozak: konzumacija hrane bogate tirozinom, aminokiselinom koja je prethodnik dopamina, može pomoći u povećanju razine dopamina. Hrana s visokim sadržajem tirozina uključuje bademe, banane, avokado i jaja. Isto vrijedi i za serotonin. Aminokiselina L-triptofan posebno je važna za povećanje serotonina u mozgu, jer ova tvar može probiti krvno-moždanu barijeru gdje se transformira u serotonin pomoću nekih živčanih stanica.
- provodite vrijeme s voljenima: može podići razinu oksitocina i promicati društveno povezivanje, prema raznim istraživanjima. Bilo da se radi o odlasku na večeru ili samo o telefonskom razgovoru, povezivanje s drugima može vam pomoći u podizanju raspoloženja.
- spavajte dovoljno: istraživanje je pokazalo da je san neophodan za regulaciju raspoloženja i razine hormona. Nedostatak sna može dovesti do smanjene razine serotonina i povećanog stresa, što može negativno utjecati na opću dobrobit.
- vježbajte svjesnost: prakticiranje svjesnosti i meditacije, što uključuje prisutnost u trenutku i promatranje svojih misli bez prosuđivanja, pokazalo se da povećava razinu serotonina i smanjuje simptome depresije i anksioznosti.
- potražite stručnu pomoć: ako se borite s mentalnim problemom, poput depresije ili tjeskobe, važno je potražiti stručnu pomoć. Stručnjak vam može pomoći da razvijete plan liječenja koji može uključivati lijekove, terapiju ili promjene načina života.