Brojni »repovi«

Neizglasavanje rebalansa riječkog proračuna unijelo razdor među predškolske sindikate: ‘Politika se prelomila preko naših leđa’

Ingrid Šestan Kučić

Rebalans nije izglasan jer, kako smatra SOMK, radi se o stranačkoj odluci oporbenih vijećnika u čemu su im pomagali predstavnici drugog sindikata



RIJEKA – Neizglasavanje rebalansa proračuna Grada Rijeke nije dovelo u pitanje samo povećanje plaća zaposlenima u riječkim gradskim vrtićima, već je i razjedinio sindikate koji djeluju u Dječjim vrtićima Rijeka, More i Sušak, jer kako su jučer priopćili iz većinskog Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) njihov je stav da se radi o stranačkoj odluci oporbenih vijećnika u čemu su im pomagali upravo predstavnici drugog sindikata koji su sudjelovali u kolektivnim pregovorima, a riječ je o Sindikatu Istre, Kvarnera i Dalmacije.


Preko leđa radnika


Temelj sindikalnog razdora povećanje je plaća tehničkog osoblja za koje se posebno zalagao manjinski sindikat.


– Smatramo da odluka nije donesena na temelju činjenica i argumenata, već stranačkih interesa »preko leđa radnika u dječjim vrtićima«, a u čemu su im očito pomagali i predstavnici drugog sindikata u ovim kolektivnim pregovorima. Vidljivo je to kroz javne istupe koji umjesto da smire ionako uznemirene radnike, dodatno su pogoršale tenzije između pojedinih grupacija radnika. Također, ne smatramo ispravnim niti primjerenim da oporbeni vijećnici prozivaju većinski reprezentativni sindikat i njegovo vodstvo paušalnim procjenama i etiketiranjem na društvenim mrežama jer to sigurno nije dozvoljeno Statutom Grada niti Poslovnikom o radu gradskog vijeća, poručuju, između ostaloga, iz SOMK-a. Također, prema njihovim tvrdnjama, postignutim dogovorom s Gradom plaća svih zaposlenih, a ne samo odgojitelja, povećava se te kao primjer navode glavnog kuhara kojem će plaća rasti za 150 eura.




– Naravno, ne sporimo da se radi o niskim primanjima i da se u tom dijelu treba napraviti pomak, no to sada nije bilo moguće. Članovima Sindikata, barem većinskog reprezentativnog sindikata, koji pojedini oporbeni vijećnici napadaju i kritiziraju, bilo je dano na izjašnjavanje prihvaćanje ili ne prihvaćanje potpisivanja kolektivnog ugovora, a rezultate smo transparentno i objavili. Rezultat referendumskog izjašnjavanja odlučio je o obustavi štrajka. Je li to učinio i drugi reprezentativni sindikat, nije poznato. Demagogija je prosipati fraze kako se moglo dobiti 100 posto od postavljenih zahtjeva, ispregovaralo se najviše što se moglo i to je prihvatila većina članova. Zašto to nisu mogli izglasati vijećnici ostaje nepoznanica. Problem minimalne plaće nije odgovornost sindikata. Za tehičko osoblje u dječjim vrtićima se posljednjih 5 godina mijenjao koeficijent složenosti radnog mjesta jer je minimalna plaća svake godine rasla. Zbog toga što se koeficijenti nisu razmjerno mijenjali došlo je do situacije da je kuhar sa srednjom stručnom spremom imao plaću tek za 20 do 30 eura veću nego pomoćni kuhar za kojeg je jedini uvjet da ima završenu osnovnu školu. Još ekstremniji primjer je situacija u kojoj zaposleni na radnom mjestu za koje je potrebna osnovna škola ima neto plaću u prosjeku 580 eura, odgojitelj početnik s visokom stručnom spremom ima u prosjeku 610 eura neto, tvrde u SOMK-u.


Optimistična očekivanja


Iako je neprihvaćanje rebalansa proračuna u javnosti dovelo u pitanje povećanje plaća u vrtićima potpredsjednica SOMK-a, Ingrid Čavić, kaže da to ne bi smjelo imati utjecaj na materijalna prava zaposlenih u dječjim vrtićima te da očekuje da će se u narednim danima potpisati kolektivni ugovor.


– Novac za plaće zaposlenih osiguran je još kod donošenja proračuna za 2023. godinu, a osnovica koja se od 1. siječnja 2023. godine trebala primjenjivati u iznosu od 827 eura nikad se nije primjenjivala te je novac predviđen za plaće zaposlenih u dječjim vrtićima vjerojatno usmjeren prema drugim korisnicima gradskog proračuna. Stoga, ne vidim problem vezano za povećanje plaća u vrtićima bez obzira na neprihvaćen rebalans proračuna, zaključuje Čavić.


Vedran Sabljak: Prozivke SOMK-a su ispod svake razine


Prozivanje SOMK-a da je Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije imao veze s neprihvaćanjem rebalansa proračuna iznenadio je predsjednika Vedrana Sabljaka koji ističe da taj sindikat ne želi niti u jednom trenutku biti faktor u političkim prepucavanjima, između vladajućih i oporbe niti želi da se njihov sindikalni rad dovodi u bilo kakvu koleraciju s politikom.


– U tom kontekstu iznenađuje nas istup kolega iz SOMK-a u kojem nas prozivaju za pomaganje oporbenim vijećnicima u tome da ne prihvate rebalans proračuna Grada Rijeke. Ukoliko je naš stav, koji smo artikulirali u medijima, da smatramo da je u ovim pregovorima određeni dio radnika, naglašavajući tu dio administrativnih radnika, a posebno tehničkog osoblja, ostao »kratkih rukava« i na plaći koja je manja od minimalne na razini Hrvatske, onda taj krimen priznajemo. U današnje vrijeme primati plaću kojom ne možeš osigurati egzistenciju i osnovne životne potrebe za nas je sramota i ako je taj dio kolegama iz SOMK-a u redu, to je na njihovu čast, ali prozivati nas da mi utječemo na političke odluke ispod svake je razine. U konačnici i stav Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije jest da je rebalans trebalo prihvatiti i na taj način omogućiti da se radnicima u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja, vatrogascima i radnicima gradske uprave plaće povećaju. Nadam se da će gradske vlasti uistinu pronaći način da se kolektivni ugovori potpišu i da radnici počnu konzumirati ugovorena prava, navodi Sabljak.