Tjedan upoznavanja

Riječka gradska groblja muzeji su na otvorenom: Otvorena izložba postavljena na postamentima na Korzu

Sanja Gašpert

SNIMIO VEDRAN KARUZA

SNIMIO VEDRAN KARUZA

Rijeka se ponosi svojim grobljima kao zaštićenim kulturnim dobrima na kojima su, posebno na Kozali i Trsatu, iznimno vrijedni spomenici, kao i pokopane brojne značajne ličnosti iz bogate riječke povijesti, rečeno je na otvaranju izložbe na Korzu



 


RIJEKA – Otvorenjem izložbe postavljene na postamentima na Korzu u Rijeci je započeo Tjedan upoznavanja groblja Europe, koji traje do 31. svibnja, ove godine na temu “Life – enhancing properties”, drugim riječima – ukazivanje na to kako odnos prema groblju može unaprijediti naš život.


Planovi obnove


Komunalno društvo Kozala obilježavanju se priključilo 2015. godine te je tijekom ovih devet godina to postala manifestacija koju su posjetitelji prepoznali, s uvijek iznova ispričanim novim pričama o povijesti grada na Rječini.




– Korzo je riječka “žila kucavica” i postavom izložbe na Korzu sve sugrađane želimo podsjetiti, a posjetitelje Rijeke upoznati s kulturnom baštinom koja nam je svima dostupna na grobljima – muzejima na otvorenom. Želimo senzibilizirati javnost za ono što imamo, približiti ljudima kulturnu povijest i baštinu koja postoji na grobljima Trsat i Kozala, ali dijelom i na drugim grobljima. Tjedan upoznavanja groblja Europe, osim postavom izložbe na Korzu, bit će obilježen i prigodnom glazbenom pratnjom učenika Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Rijeka, izlaganjem fotografija na groblju Trsat i Kozala te sad već nezaobilaznom edukativnom šetnjom, uz stručno vodstvo Daine Glavočić, najavljenom večeras i u srijedu. Ostali dani u tjednu namijenjeni su individualnim posjetima grobljima Trsat i Kozala, koji će posjetiteljima biti omogućeni i pomoću mobilne aplikacije ARTOUR, rekla je direktorica Komunalnog društva Kozala Nives Torbarina, dodajući kako će ova manifestacija biti prilika i za upoznavanje javnosti s planiranim i obavljenim ulaganjima na riječkim grobljima Trsat i Kozala.



Privremena pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke Vlasta Linić rekla je kako se Grad Rijeka ponosi svojim grobljima kao zaštićenim kulturnim dobrima na kojima su, posebno na Kozali i Trsatu, iznimno vrijedni spomenici, kao i pokopane brojne značajne ličnosti iz bogate riječke povijesti. Naime, kulturno-povijesne cjeline groblja Kozala i Trsat upisane su u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske – Listu zaštićenih kulturnih dobara.


Projekt obnove


– Grad Rijeka od 2016. godine provodi projekt obnove grobnih mjesta u suradnji sa suvlasnicima te je već obnovljeno 29 grobnih mjesta, a ove godine u planu je obnova još osam. Groblja nisu samo mjesta rastanaka, opomena i suočavanja s vlastitom prolaznošću već su i mjesta na kojima se ogleda kultura, napredak i zrelost neke zajednice, povijesni izvori. Odnos prema životu odgleda se i u odnosu i brizi koju imamo prema grobljima, a s ponosom možemo reći da su riječka groblja već odavno postala dio života, dio ovog grada. Postala su parkovi i šetnice koje prolaznici ne zaobilaze, već upravo suprotno, istaknula je Linić.


Komunalni posao


Najstarije riječko komunalno groblje od 1872. godine je groblje Kozala. Gradska Općina donijela je 1872. godine odluku da se od. 1. siječnja počne voditi od crkve odvojena Matica umrlih, odnosno evidencija ukopa. Europski gradovi od 17. stoljeća svoje pokojnike pokapaju van utvrda koje je imao gotovo svaki grad. Već u doba Napoleona postoje točne higijenske i druge administrativne norme. Bilo je to doba kada posao oko sahrane pokojnika, koji je do tada bio gotovo isključivo u vlasništvu crkve, prelazi u djelokrug rada gradskih vlasti. Važno je spomenuti da je Rijeka jedan od prvih europskih gradova koji je djelatnost groblja odvojio od crkve i dao toj djelatnosti gradski komunalni značaj. Bilo je to odmah iza Beča, Budimpešte i Londona.