Prvi simptomi botulizma uzrokovanog hranom nastupaju između 18 i 36 sati nakon unosa intoksicirane hrane. Simptomi su zamor mišića, opušteni i teški kapci, teško gutanje, suha usta, obostrana slabost lica, teškoće s vidom, proširene zjenice i dvostruka slika, teškoće s disanjem, povraćanje i grčevi, pa i paraliza…
povezane vijesti
Do trovanja hranom na moru dolazi relativno često, ponajprije zbog nemara vlasnika koji svoje zalihe konzervi ne troši ili bolje rečeno ne obnavlja u skladu s naznačenim rokom trajanja. Isto tako do trovanja može doći ukoliko se konzumira hrana koja nije adekvatno skladištena, odnosno koja do trenutka upotrebe nije bila u hladnjaku. To se u prvom redu odnosi na salame i polutrajne suhomesnate proizvode, ali i na hranu skuhanu s namjerom da potraje više dana.
Posebno težak oblik trovanja je botulizam, vrlo ozbiljno stanje uzrokovano toksinima iz bakterija Clostridium botulinum. Botulizam se može javiti u više oblika od kojih je jedan uistinu vezan uz konzerviranu hranu gdje bakterije u okruženju bez kisika i niske razine kiselina rastu i proizvode otrov. No isto tako se ova bakterija uspješno može razviti i na drugoj hrani, primjerice na pečenom krumpiru, pršutu, kobasicama ili chili papričicama.
Prvi simptomi botulizma uzrokovanog hranom nastupaju između 18 i 36 sati nakon unosa intoksicirane hrane. Simptomi su zamor mišića, opušteni i teški kapci, teško gutanje, suha usta, obostrana slabost lica, teškoće s vidom, proširene zjenice i dvostruka slika, teškoće s disanjem, povraćanje i grčevi, pa i paraliza.
Prva pomoć se sastoji u pokušaju izazivanja povraćanja kako bi se hrana zbog koje je došlo do trovanja u što većoj količini što prije izbacila iz organizma.
Važno je napomenuti da se svi oblici botulizma smatraju medicinskim slučajevima te da mogu završiti i kobno, zbog čega je unesrećenom što je moguće prije potrebno osigurati liječničku pomoć.
Poželjno je sačuvati i liječniku pokazati konzervu ili uzorak hrane za koju se smatra da je dovela do otrovanja.