NOVA LOKACIJA

Plutajuća kanta za smeće “Morska škovacera” nastavlja s radom u ACI marini Cres

Walter Salković



CRES – Nakon što je godinu dana prikupljala plastiku, mikroplastiku, deterdžente, ulja i druge otpadne materijale s morske površine u creskoj luci, plutajuća kanta za smeće nazvana Morska škovacera nastavit će s radom u ACI marini Cres. Uređaj je trebalo preseliti zbog najavljenih radova u luci Cres, te su tvrtka Komunalne usluge Cres Lošinj d.o.o. i Županijska lučka uprava Cres, partneri u europskom projektu u sklopu kojeg je pumpa postavljena, morali pronaći novu lokaciju za Morsku škovaceru.



Postavljanje uređaja u ACI marini Cres obilježeno je malom svečanošću kojoj su prisustvovali predstavnici LAGUR-a Vela vrata i Otočne razvojne agencije te creski gradonačelnik Marin Gregorović i direktor ACI marine Cres Alan Šepuka koji se osvrnuo na dosadašnje turističke rezultate.
⁃ Jako smo zadovoljni i s Uskrsom i s prvomajskim praznicima jer smo imali jako puno klijenata, kako onih koji su boravili na svojim brodovima, tako i gostiju u restoranu i drugim objektima marine. Zbog katastrofalnih vremenskih uvjeta proteklih tjedan dana imamo malu pauzu, ali očekujemo vrlo uspješnu sezonu kao i prošle godine, a vjerujem da možemo najaviti još kvalitetnije rezultate, rekao je direktor Šepuka te podsjetio da gosti marine dolaze iz Njemačke, Austrije i Slovenije, a dosta je i domaćih gostiju.




– ACI marina Cres s razlogom je nositeljica prestižnih pet sidara, što ujedno znači i da je pod visokim turističkim pritiskom kao jedna od najvažnijih luka nautičkog turizma u ovom dijelu Jadrana. Morska škovacera uvelike će nam pomoći da našu marinu održimo čistom, urednom i sigurnom za morski svijet, kako na zadovoljstvo naših gostiju, tako i za nasljeđe budućim generacijama. Ovaj uređaj još je jedna od usluga koje čine dodanu vrijednost ACI marine Cres, uz sve usluge koje već od ranije imamo u marini za naše goste. Implementacija Morske škovacere uvelike će utjecati i na kvalitetu života lokalne zajednice, jer će iz mora prikupljati znatnu količinu otpada. Ovim iskorakom još smo jednom pokazali koliko uspješno surađujemo s lokalnom zajednicom na ovom području, a Morska škovacera samo je dio dugogodišnje kvalitetne suradnje“, poručio je Šepuka.



– Do sada je „udomitelj“ Morske škovacere bila Županijska lučka uprava Cres, a zaključili smo da bi joj primjerenija lokacija bila u marini gdje će ubuduće jednako učinkovito vršiti svoju funkciju, rekao je gradonačelnik Gregorović te dodao da ne bi bilo loše imati i više takvih “škovacera” koje mogu imati i edukativnu svrhu jer je cilj projekta “Morska škovacera” podizanje svijesti cjelokupne javnosti o problematici plutajućeg otpada i plastike u moru.


– Mi ekologiju živimo. Naši gosti su ovdje prvenstveno jer vole očuvano more, očuvani okoliš i nešto što je autentično, a bez toga Cres ne bi bio Cres. Upravo iz tog razloga Cresu je važna nova tehnologija, kakvu i ovdje implementiramo. Marina je jedan sustav koji pruža višu razinu usluge gostima i ova Morska škovacera zasigurno će doprinijeti lijepoj slici koju ova ACI marina šalje, istaknuo je gradonačelnik Gregorović.


Gostima i djelatnicima ACI marine Cres kratku edukaciju o korištenju Morske škovacere održao je Danijel Brnić, voditelj projekta u Otočnoj razvojnoj agenciji OTRA, a kako je u marini nedavno postavljen defibrilator ovom prigodom su djelatnici dobili upute za njegovo korištenje.
Nabavka Morske škovacere financirana je sa 38.000 kuna iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, kroz natječaj FLAG-a Vela vrata za Mjeru 2.1. Očuvanje okoliša i poticanje na održivo upravljanje prirodnim resursima. U prosjeku prikupi do 1,5 kg plutajućeg otpada na dan, sprječavajući ga da otpluta na otvoreno more ili padne na dno gdje može naštetiti morskoj flori i fauni. Time ne doprinosi samo čistoći mora i podmorja, već i kvaliteti života lokalne zajednice jer uvelike smanjuje količinu mikroplastike i ostalih toksičnih tvari u ribi koja završi u ludskoj prehrani.
W. Salković