Foto Pixabay
Najveći rizici za nevjerne žene i muževe leže u učestalim situacijama, kao što je snimanje selfija
povezane vijesti
Kaže se – nikad se ne miješajte u svađu između žene i muža. No, prst razdora sve se češće nalazi na zaslonu pametnog telefona. Bračni odnosi suočeni su s pritiskom zbog izloženosti naših života internetu, društvenim mrežama, chatovima i tražilicama dok mnogi sanjaju o očuvanju privatnosti.
Dakle, što se događa kada se u digitalnom svijetu otkriju nevjere? Posljednjih godina nekoliko suđenja u Italiji bavilo se tim pitanjem, javlja La Stampa.
Divorzi all’italiana ma in salsa tech: quando il tradimento lo svelano mappe, selfie e social. Sono sempre più numerosi e recenti i casi in cui l’infedeltà viene provata in tribunale grazie a selfie, contenuti sui social e immagini pubblicate in Rete.
https://t.co/RgORW8jXOY— Piergiulio 🚴🏻♂️🌵🐝 (@Piergiulio58) April 25, 2023
Kada nevjera prođe kroz Street View
U sudskom predmetu o kojem je sud u Milanu odlučivao 2018. godine, a nedavno je o njemu sudio i Kasacijski sud muž je pomoću Google Mapsa slučajno otkrio ženin automobil parkiran na neobičnom mjestu. Nakon raznih pritisaka i provjera, žena je bila prisiljena priznati izvanbračnu aferu, čime je brak priveden kraju, piše La Stampa.
No spomenuta žena je zatim odlučila tužiti Google zatraživši naknadu za pretrpljenu štetu: tvrdila je da tvrtka nije objavila da obavlja snimanje za Street View i nije šifrirala registarske oznake automobila. Odlukom koju je kasnije potvrdio Vrhovni sud, milanski sud odbio je njen zahtjev, i zato što Googleova tvrtka ne pruža spomenutu uslugu te zato što nije bilo dokaza o uzročno-posljedičnoj vezi između ponašanja tvrtke i pretrpljene štete. Konkretno, suci smatraju da nema dokaza da je suprug primijetio sumnjivo parkiranje upravo promatrajući Google Maps niti da je to njegovo otkriće izazvalo posljedice koje je prijavila supruga.
Pripazite na selfije, društvene mreže i web stranice za upoznavanje
Vjerojatnost da će osoba ili automobil završiti na snimci za Google kartu prilično je mala, poput vjerojatnosti da će netko otkriti nevjeru pregledavanjem poruka na partnerovom pametnom satu, kao što se dogodilo u slučaju o kojem je nedavno odlučivao sud u Beneventu.
Najveći rizici za nevjerne žene i muževe leže u mnogo učestalijim situacijama, kao što je snimanje selfija. Na suđenju 2019. pred Prizivnim sudom u L’Aquili, muškarac je pokazao selfije koje je njegova supruga snimila sa svojim ljubavnikom, na jednom od kojih je muškarac bio polugol u krevetu. Suci su, međutim, smatrali da fotografije nisu dovoljne da bi se dokazala izvanbračna veza, jer nisu prikazivale intimni odnos između njih dvoje i mogla bi postojati alternativna objašnjenja te situacije. Također 2019. godini, prema presudi suda u Cataniji i presudi žalbenog suda u Palermu fotografije, objave i javne poruke na društvenim mrežama nisu dovoljne da dokažu nevjeru, jer mogu biti relevantne jedino kao indikacije. Drugi sudovi, poput onih u Rimu i Bariju, u nekoliko su navrata naprotiv pridali važnost publicitetu izvanbračne afere s fotografijama i promjenama sentimentalnog statusa na društvenim mrežama kako bi odlučili o optužbi i naknadi štete.
Pregledavanje web stranica za upoznavanje također može biti opasno za sudbinu bračnog para. Prema presudi talijanskog Kasacijskog suda, bračni drug koji traži izvanbračne odnose na internetu krši obvezu vjernosti između žene i muža: takvo ponašanje stoga predstavlja legitimni uzrok raskida braka. To je nedavno potvrđeno i drugom presudom Vrhovnog suda, gdje su uzete u obzir i uplate na internetskim stranicama za upoznavanje.
Kada se radi otkrivanja nevjere počini kazneno djelo…
Ponekad odlučnost da se razotkrije nevjera muževa i žena može predstavljati dvosjekli mač. Pregledavanjem partnerovog maila ili e-pošte, čak i kada znate lozinku, činite kazneno djelo zlouporabe pristupa računalu ili telefonskom sustavu, zbog čega u Italiji prijeti kazna zatvora do tri godine. Pojasnio je to talijanski Kasacijski sud presudom iz 2017. godine, kada su suci bili pozvani da procijene ponašanje žene koja je, posjedujući suprugovu lozinku, provjeravala njegov mail, preuzimala neke poruke i iz inata izmijenila pristupne podatke.
Isti princip vrijedi i za društvene mreže. Talijanski Vrhovni sud je odlukom iz 2019. priopćio da poznavanje lozinke za pristup Facebook računu partnera ne isključuje kazneno djelo. U ovom slučaju, suprug, koji je znao ženinu lozinku, ušao je na njezin društveni profil, fotografirajući ženin razgovor s drugim muškarcem te je kasnije snimku htio koristiti na sudu. I on je nedopušteni pristup ženinom profilu zaključio izmjenom njene lozinke.
Upozorenja za putovanje internetskim svijetom
Nova egzistencijalna dimenzija u koju smo uronjeni, višegodišnje balansiranje između digitalnog i stvarnog, također utječe na najintimnije i osobne aspekte našeg života, poput obiteljskih odnosa (slično onome što se događa s fenomenom takozvanog dijeljenja fotografija na mrežama). Stoga moramo stati i razmisliti. Jer svaka akcija koju poduzmemo na mreži ima izvanmrežne posljedice. Moramo odustati od ideje, često još uvijek raširene, da su internet i društveni mediji samo veliki zabavni park, šareni i svijetli Las Vegas nadohvat jednog klika. Pravilo “što se dogodi u Las Vegasu ostaje u Vegasu” vrijedi samo u filmovima. Stoga trebamo postati svjesni vrijednosti privatnosti, vlastite i privatnosti drugih ljudi. Jer za otkrivanje nevjere ponekad je dovoljna i staklenka marmelade. Pitajte bivšeg španjolskog nogometaša Gerarda Piquea.