Uvodnik

Slučaj Vanje Marušić – ad acta

Tihana Tomičić

Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

Nažalost, to je i još jedan poraz za oporbu, koja najčešće nema nikakve vlastite projekte ili agende, pa se hvata za ovakve slamke da zadrži glavu iznad vode pred biračima. No, čak ni tada ne uspije

placeholder


 


 


Puno buke ni za što, moglo bi se sumirati nakon zadnje sjednice saborskog Odbora za pravosuđe, na kojoj je zbog slučaja ostavke šefice USKOK-a Vanje Marušić saslušana šefica DORH-a Zlata Hrvoj Šipek. Opozicija je tražila tu sjednicu i to saslušanje, riješili nisu ništa, a nakon svega još su razočarani i što se famozna Vanja nije pojavila pred Odborom, pa su se na kraju još i – uvijedili.




Long story short, znamo ukratko scenarij – u uredu šefice USKOK-a Vanje Marušić dogodio se incident nakon prometne nesreće koju ona nije prijavila, a u kojoj je sudjelovao njezin vozač. Nakon anonimke vrhu DORH-a zatraženo je objašnjenje, i kako Marušić nije bila reagirala na vrijeme da prijavi ovaj slučaj i štetu na službenom autu, na kraju je iznenada dala ostavku, iz osobnih razloga. Da to nije učinila, jasno je, njezina šefica Hrvoj-Šipek bila bi je smijenila. Ovako, ona se povukla, nikakav disciplinski postupak nije pokrenut, i Marušić je i dalje u tužiteljstvu, i to kao zamjenica Zlate Hrvoj-Šipek.


Svojedobno one su se javno pokoškale oko slučaja Žalac na konferenciji za novinare, iz čega je zaključeno da su »u ratu«. Očekivalo se da je Hrvoj-Šipek dočeka iza kakve okuke i smijeni, a nakon ove nesreće to se de facto i dogodilo – Marušić je podnijela ostavku sama, i time je ego glavne državne odvjetnice zadovoljen.


Mnogo je onih koji misle da se kroz sve moguće afere, pa i ovu, i ime same glavne državne odvjetnice Hrvoj-Šipek »potrošilo«, jer tu je i slučaj njezinog bivšeg kolege Dražena Jelenića, kojega je makla proglasivši ga masonom, da bi ga sud baš nedavno vratio na posao, pa činjenica da je Ured Europskog tužiteljstva u Hrvatskoj pokretao istrage koje je DORH propustio procesuirati, pa je tu i sam slučaj Marušić. Bilo je i slučajeva kad je izravno razgovarala s premijerom Andrejem Plenkovićem u njegovom uredu, mada oni baš i nemaju o čemu razgovarati u svojim podijeljenim zakonskim ulogama. Svega je, dakle, bilo i ime glavne državne odvjetnice opterećeno je već velikim teretom.


Ali saborska većina, koja je i bira i potvrđuje, zasad ne vidi razlog da nešto u vrhu DORH-a mijenja. Dapače, stali su iza ideje da ona dođe i na ovo saslušanje, na kojem se nije dogodilo – ništa.


Jasno je, zato su i podržali njezin dolazak. Znajući da se neće dogoditi – ništa. Naime, Vanja Marušić odmah je u pismu najavila da ne namjerava doći jer se povukla iz osobnih razloga, a jasno da se o osobnim razlozima neće raspravljati javno.


Zato cijela ova priča zapravo ne vodi do Vanje Marušić, čiji je slučaj već ad acta. Nego do – opozicije. Oni su htjeli sazivanje ove sjednice, oni su željeli dokazati da je iza svega igra šefice DORH-a i HDZ-a, oni su tvrdili da je sve ispolitizirano i fabricirano kako bi se Vanja Marušić trajno uklonila. Ali pritom nijedna od tih hipoteza, nažalost, nije potvrđena na samoj sjednici. Niti je Marušić došla, niti je Hrvoj-Šipek rekla riječ protiv nje.


Pomalo je žalosno bilo gledati kako i jedna vrhunska pravnica, kakva je predsjednica Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu Zlata Đurđević, pokušavajući vodu okrenuti na mlin oporbe, tvrdi da moralna odgovornost nije dovoljna kategorija da bi bila utemeljena ostavka Vanje Marušić. »Razlozi koji su navedeni za smjenu nisu sukladni propisima«, kazala je profesorica, izravno ulazeći u političku arenu. »Prema zakonu o USKOK-u, ministar pravosuđa dao je suglasnost na ostavku bez propitkivanja, zabrinjavajuće je da se on tako brzo složio s ostavkom«, kazala je prof. Đurđević u izjavi kakvu vjerojatno ne bi dao ni Nikola Grmoja ili netko drugi iz plejade političkih »općologa«.


Ako je netko svojevoljno otišao »iz moralnih razloga« i nakon toga pristao ostati zamjenik onoga tko ga je do jučer smjenjivao, onda niti jedan profesor i nikakva oporba tu dalje nemaju što reći. Slučaj je naprosto – ad acta.


Nažalost, to je i još jedan poraz za oporbu, koja najčešće nema nikakve vlastite projekte ili agende, pa se hvata za ovakve slamke da zadrži glavu iznad vode pred biračima. No, čak ni tada ne uspije.


Bolje bi bilo da odu pisati svoje izborne programe za izbore 2024.