Anton Hlača

“Zlovoljan” sudac koji sudi koliko ga i plaćaju: Nije samovolja ni bahatost, evo u čemu je stvar

Portal Novi list

Anton Hlača / Foto Mladen Trinajstić

Anton Hlača / Foto Mladen Trinajstić

Odluka nije bila odraz samovolje ili bahatosti, tvrdi, već vapaj prema izvršnoj vlasti



Krčki sudac Anton Hlača proglasio se raspravno nesposobnim i odgodio ročište zato što je “zlovoljan”. Kako je prvi izvijestio Telegram, Hlača je u rješenju o odgodi ročišta napisao da ga je “zlovolja spopala nakon što je dobio listu plaće”.


Naime, 19. travnja ove godine trebao je održati ročište u slučaju dvije stranke koje se već više od godinu dana spore oko nekog zemljišta, no zbog spomenutih je razloga to odgodio. Iduće ročište zakazao je za studeni ove godine.


Primio platnu listu i…


Sudac je pojasnio da je “doveden u stanje zlovolje jer je primio platnu listu za mjesec ožujak 2023. godine”.




“Stanje je osobito potencirano činjenicom da je plaća suca za ožujak 2023. obračunata na temelju osnovice koja je niža od one koja je bila na snazi 2009., unatoč notornom povećanju troškova života, ne samo unazad zadnjih godinu dana, već cijelo proteklog desetljeća.


Od rješavatelja koji je opterećen vlastitom egzistencijom ne može se očekivati da se s primjerenom pažnjom i stručnošću posveti odlučivanju o tuđim pravima i obvezama”, napisao je.


Dodao je na kraju kako je zbog stanja zlovolje raspravno nesposoban i složio se sa zahtjevom stručnih sudačkih organizacija, po čemu ispada da bi im plaća trebala biti bar 3.000 eura.


Vapaj Antona Hlače


Anton Hlače danas je za N1 rekao da mu nije bila namjera medijski se eksponirati. Odluka nije bila odraz samovolje ili bahatosti, tvrdi, već vapaj prema izvršnoj vlasti.


“Moja odluka, nje odraz samovolje ili bahatosti, već vapaj, prema izvršnoj vlasti, koja mora obratiti pozornost na pravosuđe te pristupiti sustavu, ne kampanjski, već sistematično, kako bi sudbena vlast u Republici Hrvatskoj postala učinkovita, i neovisna”, rekao je za N1 sudac Anton Hlača.


Napominje “kako Republika Hrvatska ima najveći broj sudaca na milijun stanovnika u Europi, dok je s druge strane, percepcija je javnosti kako je sudstvo sporo i neefikasno, te da ta percepcija nije daleko od stvarnosti”.


“Hrvatski sudovi, opterećeni su velikim brojem predmeta, koji su odraz nesređenog stanja u društvu, a zbog čega pravna zaštita onima koji ju trebaju, ne stiže u primjerenom roku.


Sve to ukazuje na dubinski, sistematski problem, koji se ne može otkloniti periodičnim izmjenama materijalnih i procesnih zakona”, napisao je u svom odgovori sudac Hlača.


Sudac, građanin i patriot


“Kao sucu, kao građaninu ove države, kao patriotu, stalo mi je da Republika Hrvatska ima učinkovito i neovisno pravosuđe, a zbog čega sam se, odlučio na ovaj čin, koji je očito, pobudio interes javnosti, i nadam se skrenuo pozornost da u sustavu sudbene vlasti, rade osobe kojima je stalo, no koje nisu zadovoljne postojećim stanjem.


I ne, ne mislim da je plaća sudaca najveći problem, Udruga hrvatskih sudaca jasno je rangirala prioritete, od kojih su plaće naših suradnika, službenika, a zatim radni uvjeti, na prvom mjestu”, napisao je.


Ističe i kako stranke u postupcima neće biti oštećene, obzirom da je, ročišta u svim predmetima, naknadno, zakazao za prvi tjedan mjeseca svibnja.


“Međutim, efekt takvom, kratkotrajnom odgodom, ne bi bio postignut”, napisao je sudac Hlača.


Već premašio polugodišnju normu


“I za kraj, radi Vaše informacije, sudac sam već dulje od 12 godina, tijekom radnog vijeka protiv mene nikada nije vođen stegovni postupak, a svoje radne obveze, koje se kvantitativno mjere, tzv. okvirnim mjerilima, ispunjavam uvijek u broju koji nadmašuje broj propisan odlukom ministra, slijedom čega sam konstantno ocjenjivan najvišim ocjenama predsjednika suda glede ispunjavanja moje sudačke dužnosti”, napisao je sudac Hlača.


Dodao je da s obzirom da se suce često optužuje za nerad, skreće pozornost na podatak koji je uočio da u prva tri mjeseca ove godine, a koji kaže kako ima broj riješenih spisa, koji premašuje polugodišnju normu.


“Drugim riječima u tri mjeseca, donio sam broj odluka koji se očekuje biti donesen u roku od šest mjeseci. No, i unatoč tome, dakle radu koji nadilazi okvire koje propisuje ministarstvo, u mojem zaduženju je i dalje veliki broj spisa, u kojima stranke, objektivno, imaju prigovore, zbog sporog suđenja.


Prethodno navedeno, samo još jednom ukazuje na duboki, sistemski poremećaj, a zbog čega, iako to želimo i znamo, mi hrvatski suci, ne možemo suditi brzo. To stvara osjećaj frustracije i zlovolje”, napisao je Anton Hlača u izjavi za Televiziju N1.