'I mi i vi smo eurofili'

Saborski “flert”. Plenković je otvoreno ponudio koaliciju Socijaldemokratima i pritom nije zvučao baš sarkastično

Dražen Ciglenečki

Foto Jurica Galoic / Patrik Macek PIXSELL

Foto Jurica Galoic / Patrik Macek PIXSELL

Kako danas stoje stvari, realnije je da Socijaldemokrati uopće neće zadržati parlamentarni status



ZAGREB – Premijer Andrej Plenković procjenjuje da oporba »vapi za nekim izvanrednim izborima«, a jučer je u Saboru tijekom aktualnog prijepodneva svojim političkim protivnicima odgovorio da od toga neće biti ništa, i to zato što trenutačna situacija ne dopušta takvo što.


– U ovakvim zahtjevnim okolnostima, međunarodnim, europskim, nacionalnim, gospodarskim, financijskim, socijalnim, inflatornim pritiscima, umjesto nekakvih izbora, koje hoće oporba jer joj je dosadno biti u opoziciji, mi kažemo – polako ekipa. Imali ste izbore 2020., poručio je predsjednik Vlade.


Kritike Vladi


Dakle, parlamentarni izbori bit će u redovnom roku, u ljeto ili ranu jesen iduće godine, ali to ne znači da Plenković ne razmišlja već o potencijalnim partnerima, ako HDZ opet bude u poziciji da okupi većinu u Saboru.




Sasvim neočekivano je on jučer Socijaldemokratima uputio javnu ponudu za postizbornu koaliciju. Iskoristio je za to konstataciju predsjednice njihovog Kluba Ivane Posavec Krivec »vi i ja smo eurofili«, koju je ona izrekla u svom zastupničkom pitanju koje se odnosilo na ono što Vlada poduzima kako bi se smanjila visoka emisija stakleničkih plinova.


– Budući da ste rekli da smo i vi i mi eurofili, ali prije svega smo tu da zastupamo nacionalne interese, ja ovo doživljavam kao jedno otvaranje za moguću postizbornu koaliciju, a kad vi dobijete više nego ovi koji su vas potjerali iz SDP-a. To bi bilo dobro jer mi se čini da, za razliku od njih, pokazujete uključivost, a ne isključivost, istaknuo je predsjednik Vlade.


Nije pritom zvučao nimalo sarkastično kao, primjerice, kada ovih dana govori da su se švedski mediji zabunili da se njega spominje kao mogućeg glavnog tajnika NATO saveza i da su sigurno mislili na predsjednika Zorana Milanovića. Uostalom, Plenković je i ranije hvalio Socijaldemokrate, naročito nakon što su u Saboru podržali sudjelovanje Hrvatske u europskoj misiji obučavanja ukrajinskih vojnika.


Vjerojatno stoga premijer sasvim ozbiljno misli da bi za njega, on kaže i za Hrvatsku, bilo dobro da sljedeću Vladu može sastaviti sa strankom nastalom odvajanjem iz SDP-a. No, prvo bi Socijaldemokrati, čega je i sam svjestan, morali značajno ojačati. Njihov je Klub sa 17 zastupnika sada najbrojniji oporbeni u Saboru, ali druga je strana medalje za Socijaldemokrate vrlo nizak rejting. Prema posljednjoj anketi Crobaromatra, oni uživaju potporu niti jedan posto birača, puno manje nego SDP (12,4 posto). Kako danas stoje stvari, realnije je da Socijaldemokrati uopće neće zadržati parlamentarni status nego da će postati važan Plenkovićev koalicijski partner. Ivana Posavec Krivec nije ni komentirala premijerove riječi, ali je to, kada je došao na red sa svojim pitanjem, učinio predsjednik Socijaldemokrata Davorko Vidović. Nije on Plenkoviću kazao ni da ni ne, ali bio je dosta kritičan prema dometima njegove Vlade.


Radna skupina


– Bojim se da sve hrvatske vladajuće politike nisu shvatile da su naša zemlja, naši ljudi i njihov razvoj jedini smisao bavljenja politikom. I da se odmah referiram na vašu ponudu možebitne postizborne koalicije, prepoznajete li se vi i vaša stranka u takvom smislu bavljenja politikom? Sedam godina, to je gotovo četvrtina hrvatske samostalnosti, upravljate Hrvatskom, a nema ozbiljnih i pravih reformi. Imali ste nepovoljne okolnosti, imali ste krize, ali ne može se »adhokratskim mjerama« voditi zemlja. Pozivam vas da u posljednjoj godini mandata, nikada nije kasno, započnete raditi ozbiljan posao, rekao je Vidović predsjedniku Vlade.


Naravno, prije izbora i slaganja buduće Vlade mora se još donijeti zakon o izbornim jedinicama, s obzirom na to da ga je Ustavni sud ukinuo. Opozicija je nakon jučerašnjeg sastanka jedinstveno zatražila da se formira radna skupina koja bi krojila nove izborne jedinice, a u koju bi trećina stručnjaka ušla na njezin prijedlog. Urša Raukar Gamulin iz Možemo! pitala je Plenkovića kada će ministru Ivanu Malenici dati nalog da osnuje stručnu i neovisnu radnu skupinu. Ali on se u svom odgovoru koncentrirao na njezine zamjerke na račun sastava HDZ-ove radne skupine za izborne jedinice.


– Što se vas tiče HDZ-ova skupina? Što vas je to briga? Pročitali smo odluku Ustavnog suda, u roku ćemo zakon, dobar i pravedan, uputiti u javno savjetovanje, o njemu će se raspraviti u Saboru, donijet će se i u roku će se održati izbori. Nema tu velike filozofije, ustvrdio je predsjednik Vlade.


Nekoliko je oporbenih zastupnika pokušalo izvući iz njega koju rečenicu o žalbama ministra Davora Filipovića na »predatore koji misle da im Hrvatska treba služiti kao bankomat«, ali uzaludno. Plenković je jednostavno ignorirao ta pitanja, a time praktički i člana svoje Vlade.


– Imate ovdje ministra, pa ga pitajte na što je mislio, kazao je premijer predsjedniku SDP-a Peđi Grbinu. Dodatno je Filipovićeve tvrdnje relativizirao tezom da »svaki dan ima pritisaka, svi prijete, ali što ima veze, pa to je demokracija«. Mostovac Marin Miletić poslušao je Plenkovića i izravno je Filipovića upitao tko su ti predatori iz njegovih izjava, ali ministar je šutio kao zaliven. Predsjednik Vlade se i jučer hvalio rejtingom HDZ-a, ali je iskazao nezadovoljstvo podatkom iz anketa prema kojem skoro 80 posto građana smatra da »Hrvatska ide u krivom smjeru«.


– Zbog medijskog ozračja ispada da idemo u krivom smjeru. Dajte mi, molim vas, recite, koji je to smjer? Gdje bismo mi to trebali ići nego u euro i Schengen i jačanje ekonomskog i političkog položaja Hrvatske, čudio se premijer Plenković.