S obzirom da je raznovrsna i uravnotežena prehrana od velike važnosti za djecu kako bi pravilno rasla i razvijala se, dječji vrtić Fijolica uključio se u ovu inicijativu
povezane vijesti
‘Ribu slatko jedem ja, da se mozak brzo razvija’ projekt je dječjeg vrtića Fijolica koji je osim opremanjem kuhinje rezultirao i uvođenjem dodatnih ribljih obroka.
Naime, radi se o projektu koji je uz administrativnu potporu Grada Novog Vinodolskog još u rujnu 2020. godine prijavljen na FLAG Natječaj za dodjelu potpore u okviru Mjere A.1.3. povećanje svijesti o nutritivnim vrijednostima ribe kod djece u vrtićima iz Lokalne strategije u ribarstvu 2014.-2020. FLAG a Tunera, a za sufinanciranje je odobren u srpnju 2022. godine.
Osnovna svrha natječaja je povećanje potrošnje proizvoda ribarstva i akvakulture i stvaranje zdravih navika u prehrani od najranije dobi, kao i povećanje osviještenosti i informiranosti krajnjih potrošača o važnosti i dobrobiti konzumacije proizvoda ribarstva i akvakulture na području FLAG-a TUNERA.
S obzirom da je raznovrsna i uravnotežena prehrana od velike važnosti za djecu kako bi pravilno rasla i razvijala se, dječji vrtić Fijolica uključio se u ovu inicijativu.
Projektom je nabavljena oprema za pripremu hrane s ciljem poboljšanja uvjeta za pripremu proizvoda ribarstva i akvakulture, a prvenstveno zdravija priprema namirnica. Kvalitetnijom pripremom obroka smanjit će se gubitak do 25 % na skupljanju i isušivanju namirnica u odnosu na klasično kuhanje i pečenje, što će osigurati zadržavanje nutritivnih svojstava proizvoda ribarstva i akvakulture. Također, predmetnim ulaganjem broj ribljih jela za djecu povećao se s četiri na šest jela mjesečno, čime se direktno utječe na povećanje svijesti o važnosti ribe u prehrani i njenim nutritivnim vrijednostima te promjeni prehrambenih navika u djece.
U okviru projekta, na lokaciji Dječjeg vrtića FIJOLICA za zaposlenike Dječjeg vrtića FIJOLICA provedena je i edukacija osoblja, a nove obroke mališani su već prihvatili i uživaju u jelima poput složenca od oslića, pržene srdele, domaćeg namaza od tune i drugih.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Vrijednost ulaganja u opremanje kuhinje vrtića iznosi 9.953 eura, a ukupan iznos javne potpore iznosi 9.405,24 eura, što je i 100% sveukupnih prihvatljivih troškova.