Interaktivno predavanje

Riječki Tjedan mozga: Predstavljene kreativne usluge dostupne lokalnoj zajednici

Katarina Bošnjak

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

U Vijećnici Grada Rijeke održano je predavanje o kreativnim tehnikama u radu s osobama s teškoćama mentalnog zdravlja



U sklopu manifestacije Tjedan mozga, te u organizaciji Doma za odrasle osobe Turnić i Grada Rijeke, danas je u Vijećnici Grada Rijeke održano interaktivno predstavljanje izvaninstitucijskih usluga koje su dostupne lokalnoj zajednici, s naglaskom na kreativne tehnike u radu s osobama s teškoćama mentalnog zdravlja.


Manifestacija je jedna od aktivnosti Tematske grupe za cjelovitu skrb o mentalnom zdravlju projekta “Rijeka – Zdravi grad”, a provodi se u sklopu programa Tjedna mozga, te povodom Svjetskog dana socijalnog rada.





Događanju su prisustvovali ravnateljica Doma Turnić Martina Baiocco, voditelj projekta “Rijeka – zdravi grad” Jadran Mandekić, psihologinja Martina Blekić, likovni terapeut Siniša Jančikić i glazbeni terapeut Luka Lukačević te korisnici Jasminka Šimac, Anik Mizdarić, Sabina Katanar, Marina Maršić, Mile Živković, Ratko Kostadinović i Lara Jovanovski.


Čime se sve intenzivno bave


– Danas smo se okupili povodom Tjedna mozga i Svjetskog dana socijalnog rada, a željeli smo ustvari prikazati ono čime se mi intenzivno bavimo zadnjih godina, željeli smo da čujete naše korisnike koji su u velikom broju sudionici ovog današnjeg događanja – kazala je Martina Baiocco, a nadovezao se Jadran Mandekić primijetivši veliku posjećenost događaja.


– Vidim da više gotovo nema mjesta za sjesti i mislim da je to dosta dobar problem za imati jer nam govori koliko je prepoznata tematika mentalnog zdravlja i koliko zapravo zajednica razumije da je to jedan vrlo važan problem, pa je tako i Plan za zdravlje Grada Rijeke prepoznat od strane zajednice gdje je upravo i taj prioritet mentalnog zdravlja uvršten – objasnio je Mandekić.



Više o Tjednu mozga kazala je Tulia-Maria Škabić, objasnivši kako se ovaj zdravstveni projekt održava već dugi niz godina te tako doprinosi destigmatizaciji metalnih bolesti u društvu, a približava i neurološke te neuropsihijatrijske bolesti u Rijeci.


Dalida Kos iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kazala je kako je Dom Turnić svijetli primjer dobre prakse te kako njihov uporni i kontinuirani rad, proaktivan pristup i involviranost u zajednici svjedoče koliko su vrijedni.


Prezentacija kreativnih aktivnosti


Nakon uvodnih govora i pozdrava projiciran je kratki film “Glas”, a zatim je uslijedila detaljna prezentacija najvažnijih kreativnih aktivnosti koje se provode u Domu za odrasle osobe Turnić, uključujući Kuc kuc cabaret, radijsku emisiju “Tko je ovdje lud”, Živu knjižnicu, likovnu i glazbenu terapiju, Mentalfest, suradnju s Udrugom Pegaz Uz terapeute aktivnosti su predstavili i sami korisnici, a postavljena je i izložba radova korisnika.



Na samom početku prezentacije Baiocco je istaknula kako su u radu najpotrebnije tri stvari – boriti se protiv stigme, educirati sve koji rade u sustavu i nastojati promijeniti odnose sa sustavom zdravstva.


Psihologinja u Domu Turnić, Martina Buterin, istaknula je kako se u svome radu rukovode činjenicom da svi ljudi posjeduju potencijal koji nisu uvijek u mogućnosti iskoristiti, i tada stupa psihosocijalna podrška, da bi dosegnuli viši stupanj psihičkih kapaciteta i socijalnih vještina.


Posljednji korak za korisnike uglavnom je zapošljavanje koje je mnogima olakšano zahvaljujući vrijednoj suradnji s riječkim hospicijem Marija Krucifiksa Kozulić gdje korisnici rade kao portiri od lipnja 2021. godine.