Foto: Reuters
Njezin novinarski put u NBC-u započeo je 1961. godine, gdje je bila producentica emisije »Today«. Ubrzo je prešla na novinarsku poziciju te postala prva žena koja je vodila vijesti na nacionalnoj televiziji
povezane vijesti
Pred sam kraj prosinca prošle godine umrla je Barbara Walters, jedna od najistaknutijih novinarki u američkoj televizijskoj industriji. Bila je prva žena koja je vodila večernje vijesti u SAD-u čime je otvorila vrata mnogim drugim novinarkama, a bila je poznata i po intervjuima s brojnim utjecajnim ljudima u čije je privatne živote nerijetko zaranjala.
Rođena je 25. rujna 1929. u Bostonu, Massachusetts. Njezin otac, Louis Walters, bio je poznati producent radioemisija, dok je majka, Dena Seletsky, bila kućanica. Barbara je bila jedinica, a već kao dijete pokazivala je interes za novinarstvo. Nakon što je završila srednju školu, upisala se na Sarah Lawrence College, gdje je studirala englesku književnost.
Poput mnogih žena iz njezinog vremena, počela je kao tajnica, u tvrtki za odnose s javnošću. To je dovelo do angažmana u odjelu za promidžbu CBS-a, a zatim do pisanja u »Jutarnjem showu«, gdje je Walters povremeno izlazila iz sobe za pisce da bi uskočila kada bi nešto pošlo po zlu, pa je tako jednom izašla pred kameru u kupaćem kostimu kad je model kasnio, a zatim i da intervjuira preživjele iz olupine talijanskog luksuznog broda »Andrea Doria«.
Novinarski put
Njezin novinarski put u NBC-u započeo je 1961. godine, gdje je bila producentica emisije »Today«. Ubrzo je prešla na novinarsku poziciju te postala prva žena koja je vodila vijesti na nacionalnoj televiziji. Godine 1976. priključila se ABC Newsu, gdje je vodila večernje vijesti, a pokrenula je i talk show »The View«. Oba projekta su joj osigurala brojne nagrade i priznanja, a »The View« je postao jedan od najgledanijih televizijskih programa u SAD-u.
Barbara Walters je svojom karijerom pokazala kako je moguće uspjeti u, tada muškom svijetu novinarstva, a njezin uspjeh otvorio je vrata budućim televizijskim voditeljicama poput Jane Pauley, Katie Couric i Diane Sawyer.
Osim toga, postala je prepoznatljiva po tome što je stvorila specifičan i osoban pristup koji je gostima emisije »The View« omogućio da otkriju svoje priče i emocije na nacionalnoj televiziji. Neki od njenih najpoznatijih intervjua uključuju Fidel Castra, Anwar Sadata, Margaret Thatcher, Vladimira Putina i Muammara Gadafija i Siriju Asad, a njezin način intervjuiranja karakterizirala je izravnost i provokativnost, ali i empatija i poštovanje prema sugovornicima.
Premda je znala postavljati iznimno teška pitanja, njezini su gosti dolazili pripremljeni i ponekad joj davali odgovore koje nije očekivala. Mnogi njeni kolege opisali su je kao zahtjevnu, ali inspirativnu osobu koja je bila vrlo zaštitnički nastrojena prema svojim intervjuiranim osobama i timu suradnika.
Kao aktivna sudionica u politici, Walters je intervjuirala sve američke predsjednike od Richarda Nixona do Baracka Obame. Bila je i članica Vijeća za vanjske poslove, a njezini intervjui sa svjetskim liderima, poput kineskog političara Deng Xiaopinga i egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka, bili su u mnogome određujući trenutci u američkoj vanjskoj politici.
Od 1981. do 2010. predstavljala je godišnji specijal za Oscarove večeri koji je uključivao intervjue s nominiranima i drugim slavnim osobama. Kada je najavila da će specijal za Oscara 2010. biti njezin posljednji, objasnila je da su intervjui sa slavnim osobama postali sveprisutni i da slavne osobe nisu ono što su nekad bile.
Međutim, nastavila je sa svojim godišnjim specijalom »10 najfascinantnijih ljudi«, koji je započela raditi 1993. U posljednjem specijalu, 2015. godine, na vrhu popisa našla se Caitlyn Jenner koja je odbila dati intervju, naime, Jenner već je dogovarala intervju s Diane Sawyer, dugogodišnjom profesionalnom suparnicom Barbare Walters. Gosti koje nije uspjela »dobiti«, a koje nikada nije prežalila bile su Jacqueline Kennedy Onassis, koju je poznavala, ali je nije mogla nagovoriti da izađe pred kameru, i Diana, princeza od Walesa, koja je, unatoč svim moćima uvjeravanja Barbare Walters, svoj prvi intervju nakon rastave od princa Charlesa dala Martinu Bashiru s BBC-ja.
Brojne nagrade
Njen doprinos novinarstvu prepoznat je brojnim nagradama, uključujući Emmy nagrade, Peabody Award i Lifetime Achievement Award, koji su joj dodijeljeni za cjelokupan rad.
Osim toga, 2008. godine primila je Nacionalnu medalju za umjetnost i humanistiku, najvišu nagradu za umjetnost i kulturu u SAD-u, a bila je i prva osoba u novinarskoj industriji koja je zaradila milijun dolara godišnje. Nakon karijere duže od pet desetljeća, u mirovinu je otišla 2014. godine, a ostala je poznata kao ikona novinarstva i jedna od najutjecajnijih osoba u američkoj televizijskoj povijesti.
Karijera Barbare Walters bila je tema mnogih razgovora i analiza među novinarima i javnošću. Mnogi su je smatrali jednom od najtalentiranijih novinarki u povijesti, dok su drugi kritizirali njezin način rada, posebno kada je riječ o senzacionalizmu u intervjuima. Ipak, bez obzira na mišljenja drugih, Walters je uspjela stvoriti svoj jedinstveni stil, koji se sastojao od stroge pripreme, pažljivog slušanja, snažne empatije i neumornog traženja istine.
Usprkos tome što je bila u središtu pažnje tijekom svoje karijere, Walters je uspjela zadržati dozu privatnosti, čak i kada su je mediji pokušavali ispitati o njezinom ljubavnom i obiteljskom životu. Godine 1968. usvojila je kćer Jackie, ali nije puno govorila o tom dijelu svog života. Iako je umirovljena 2014. godine, njezin utjecaj se još uvijek osjeća u svijetu novinarstva i dalje će ostati zapamćena kao jedna od najpoznatijih novinarki u povijesti.
Posljednjih se godina borila s nizom zdravstvenih problema, a godine 2010. pala je u svojoj kući i ozlijedila glavu, što je zahtijevalo hospitalizaciju i odmor od posla na nekoliko tjedana.
Narednih godina se borila i sa srčanim problemima i karcinomom dojke. U svibnju 2015. godine, nakon što je godinama bila izvan javnosti i medijske scene, objavljeno je da se Barbara Walters povukla u svoj dom zbog zdravstvenih problema. Tada je otkriveno da je njezino zdravlje u kritičnom stanju, a u medijima se pojavila informacija i da se bori s demencijom.
Barbara Walters umrla je 30. prosinca 2022. godine u svom domu na Manhattanu, a imala je 93 godine. Vijest o njezinoj smrti odjeknula je u medijima diljem svijeta, a mnogi su se prisjetili njezinog utjecaja i doprinosa novinarstvu. Njezina smrt označila je kraj jedne ere u svijetu novinarstva, ali će njezin utjecaj i nasljeđe ostati trajni.
Humanitarno djelovanje
Pored svoje novinarske karijere, Walters je bila i veliki humanitarac, a osnovala je nekoliko dobrotvornih organizacija, uključujući »The Barbara Walters Center for Ovarian Cancer Research« i »The Barbara Walters Fund for Journalism at Sarah Lawrence College«. Njezina dobrotvorna djela i humanitarni rad nastavili su se i nakon njezinog umirovljenja, kada je nastavila s podržavanjem raznih dobrotvornih organizacija i humanitarnih inicijativa. |