Polarna ekspedicija

FOTO Na Korzu otvorena izložba o jadranskim pomorcima na Arktiku, otkrili su rt Fiume

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U austrougarskoj pomorskoj ekspediciji koja je otkrila Zemlju Franje Josipa prije 150 godina sudjelovalo je 12 hrvatskih mornara, većinom s Kvarnera



Na panoima na riječkom Korzu, ispred Gradske vijećnice, otvorena je izložba “Jadranski pomorci na Arktiku”, koja se može razgledati do 17. ožujka.


Organizator izložbe je Lions club Quarneroli Lovran u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika – Podružnica Rijeka.


Foto galerija: Izložba na Korzu "Jadranski pomorci na Arktiku" Foto: Vedran Karuza


– Izložba “Jadranski pomorci na Arktiku” posvećena je 150. obljetnici austrougarske polarne ekspedicije, tijekom koje je otkriven i otočni arhipelag Zemlja Franje Josipa, na kojem otada postoji i rt Fiume, kao i 140. obljetnici Prve međunarodne polarne godine.





U ekspediciji je, od 24 člana posade, sudjelovalo i dvanaest hrvatskih mornara, većinom s Kvarnera, koje su vođe ekspedicije nazvali Quaerneroli, označavajući time izuzetno sposobne pomorce.


Izložbom se želi ukazati na doprinos hrvatskih mornara ovom istraživanju te naglasiti važnost hrvatske pomorske tradicije i baštine, kao i činjenicu da su mnogi hrvatski pomorci svojim djelovanjem ostavili trag i u iseljeništvu, rekla je predsjednica Lions cluba Quarneroli Lovran Aleksandra Hajduković de Borzatti.



Autor izložbe koja veliča hrvatske mornare i njihov doprinos tom istraživanju, Miljenko Smokvina, istaknuo je kako je ova izložba doprinos očuvanju bogate pomorske baštine Hrvatske, projekt koji već deset godina podupire Lions club Quarneroli Lovran, a u sklopu kojega su diljem Kvarnera već postavljene spomen ploče pomorcima koji su sudjelovali u ovoj ekspediciji, a s tim će se nastaviti i u budućnosti.



U ime suorganizatora izložbe, Hrvatske matice iseljenika, nazočnima na otvorenju obratila se Barbara Buršić, koja je rekla kako se Hrvatska matica iseljenika uključila u ovaj iznimni projekt jer on prenosi javnosti bogat dio hrvatske pomorske tradicije.


“Odabir pomoraca s Jadrana za ovu ekspediciju bio je argumentiran time da jadranski pomorci poznaju buru, zimske oluje i snijeg sjevernog Jadrana, da su snažni, hrabri i snalažljivi, odlični u svim uvjetima”, rekla je Buršić.



Dodaje kako su mnogi hrvatski pomorci nakon završetka svoje mornaričke karijere završili u iseljeništvu.


Izložbu i projekt “Jadranski pomorci na Arktiku” podupire i Grad Rijeka, ispred kojeg se nazočnima obratio pročelnik za kulturu Ivan Šarar, koji je rekao kako je ova izložba dio bitke protiv zaborava ovakvih priča o bogatoj hrvatskoj baštini te kako se nada da će ta priča dobiti svoj nastavak u obliku knjige.



U sklopu izložbe i projekta “Jadranski pomorci na Arktiku”, u utorak, 14.ožujka u 18 sati u Gradskoj vijećnici autor izložbe Miljenko Smokvina i suradnik Milorad Stanić prezentirat će izložbu i promovirati pretisak knjige Petra Kuničića “Hrvati na ledenom moru” iz 1893. godine.


Izložba “Jadranski pomorci na Arktiku” bit će postavljena od 17. do 31. ožujka na Sveučilišnom kampusu na Trsatu.