Odlazak

Iz HSU-a otkrili zašto su izbacili Hrelju: ‘Sve je radio na svoju ruku. Ja ga nisam ni vidio godinu i pol dana’

Dražen Ciglenečki

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

U svemu je ipak najzanimljivije da je Hrelja podržavao Vladu, a suradnji s HDZ-om sklon je i aktualni šef HSU-a Veselko Gabričević



ZAGREBSilvano Hrelja došao je jučer ujutro do saborske govornice kako bi iznio stajalište, kako je pisalo na ekranu, Kluba HNS-a, HSU-a i nezavisnih zastupnika. Odmah je rekao da je to zadnji put da je HSU u nazivu njegovog Kluba, s obzirom na to da je u utorak on isključen iz te stranke.


– Ovaj će saziv Sabora ostati zapamćen po najvećem broju izbačenih iz stranke. I ja sam im se pridružio. Ne znam što se događa s mojim bivšim kolegama, ali očito je da su u korizmi odlučili da će se odreći parlamentarnog statusa. Nije zabranjeno raditi u korist vlastite štete, kazao je Hrelja prije nego što je prešao na temu o kojoj je jučer htio govoriti.


Novac iz proračuna


Budući da niti jedan član HSU-a više nije zastupnik, točna je Hreljina teza da je ova stranka izgubila status parlamentarne. Ali HSU će, sukladno zakonu, nastaviti dobivati novac iz državnog proračuna za jedan zastupnički mandat, onaj Hreljin. Što se toga tiče nije se, dakle, ništa promijenilo. Sve ostaje isto i kada je riječ o komunikaciji Hrelje i vodstva HSU-a, nje niti dosad nije bilo. Hrelja je bio član HSU-a, ali kao i da nije.




– Problem je s Hreljom bio upravo to da se on uopće nije konzultirao s nadležnim tijelima naše stranke. Sve je radio na svoju ruku, mimo Statuta. Ja sam na mjestu glasnogovornika HSU-a godinu i pol dana i u tom razdoblju Hrelja niti jednom nije bio u stranačkim prostorijama. Ništa nam nije rekao kada je prelazio u redove vladajuće koalicije. Nismo pojma imali da je HSU formirao zastupnički klub s HNS-om i Erminom Lekaj Prljaskaj. Zakoni što ih je Hrelja predlagao su HSU-ovi, stari neki i više od deset godina, u proceduri od 2006. Međutim, da ih Hrelja opet predlaže u Saboru mi nismo saznali od njega, nego iz medija, ispričao nam je glasnogovornik HSU-a Žarko Delač.


No, u svemu je ipak najzanimljivije da je Hrelja neovisno o stranci kojoj je dugo bio predsjednik, podržavao Vladu, dogovarao se s premijerom Andrejom Plenkovićem, unatoč tome što je aktualni šef HSU-a Veselko Gabričević zapravo izrazito sklon suradnji s HDZ-om.


I Hrelja je jučer potvrdio da njegovi protivnici u HSU-u »zagovaraju otprilike iste stvari, suradnju s Vladom«. Štoviše, Hrelja je bio taj koji je nekad imao veliki zazor prema HDZ-u. Kada je on 2020. odlučio da se neće više kandidirati za predsjednika stranke, u unutarstranačkim izborima je podupirao Tomislava Žagara, koji je otklanjao bilo kakvo vezivanje za Plenkovićevu vladu. Nasuprot njemu je Gabričević zastupao stav da je HSU specifična stranka, da umirovljenici koje predstavlja nemaju vremena čekati i da je u toj situaciji nužno surađivati s HDZ-om i Vladom. Pobjedu je odnio Gabričević.


Potpuni obrat


– Hrelja je pokušao na sjednici Središnjeg odbora HSU-a srušiti predsjednika Gabričevića. Govorio je da on ne može s HDZ-om, da od neugodnosti ne bi mogao doći u Pulu ako bi stranka otišla tim putem. Nije Hrelja uspio u svojoj namjeri, većina u Središnjem odboru bila je za Gabričevića i njegovu politiku, ali onda je uslijedio potpuni obrat. Odjednom je Hrelja podržao HDZ-ovu vladu, što je ranije odbijao kada ga je Gabričević uvjeravao da bi dobro bilo da napravi to kao zastupnik. Nevjerojatna se stvar dogodila, prisjeća se Delač neobične pozadine Hreljinog iznenadnog priključenja vladajućoj koaliciji.


Gabričević je dosta dugo tolerirao da Hrelja provodi njegovu politiku, bez komunikacije s vodstvom HSU-a, a isključio ga je zato što se sastao s platformom Umirovljenici zajedno, u kojoj su i Milivoj Špika i Lazar Grujić.


– Nemam se što braniti. Čiste sam savjesti informirao umirovljeničke udruge i druge stranke o tome što radim u Saboru, koji su zadaci i rješenja u tijeku. Ne smatram to nikakvim svojim grijehom jer cijeli sam život radio za sve umirovljenike, a ne za članove stranke. To što se nekome ne sviđa što sam se pojavio s nekom drugom ekipom, bez ikakvih primisli da bih ikoga podržao ili razmišljao o nastavku političkog djelovanja, njihova je stvar, izjavio je Hrelja. On će do kraja ovog saziva Sabora biti neovisni zastupnik.


– Meni je politike dosta, zaključio je Hrelja.