Za poslodavce

HZZ na Kampusu predstavio mjere aktivne politike zapošljavanja

Vladimir Mrvoš

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

U Primorsko-goranskoj županiji trenutno je oko 7.400 nezaposlenih, a broj nezaposlenih godina stalno se smajnuje



Hrvatski zavod za zapošljavanje Područna služba Rijeka orgnizirao je predstavljanje mjera aktivne politike zapošljavanja za 2023. godinu, u suradnji s Učiteljskim fakultetom na kampusu na Trsatu.


Predstavljanje je bilo namijenjeno poslodavcima s posebnim naglaskom na mikro i male poslodavce, jedinice lokalne i područne samouprave, nevladine udruge, te srednjoškolske i visokoškolske ustanove, a bili su prisutni i predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca kao i Hrvatske obrtničke komore.


Interes za ovu temu bio je vrlo velik, a predstavile su se mjere usmjerene na poticanje zapošljavanja ili samozapošljavanja, stjecanje prvog radnog iskustva, obrazovanje nezaposlenih i zaposlenih, usavršavanje ili prekvalifikacije zaposlenih i poticanje mobilnosti radne snage.





– Cilj predstavljanja je sudionicima pružiti informacije o uvjetima i mogućnostima korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja za 2023. godinu, o novostima i promjenama u odnosu na prethodno razdoblje kao i informacije o samom postupku predaje zahtjeva za potporom i postupku rješavanja zahtjeva, rekao je na samom početku predstavljanja mjera, Željko Marković, predstojnik Regionalnog ureda Rijeka, HZZ RU Rijeka, te je naglasio da je u Primorsko-goranskoj županiji trenutno oko 7.400 nezaposlenih, a broj nezaposlenih godina stalno se smanjuje.


Tijekom predavanja predstavljene su brojne potpore za zapošljavanje i pripravništvo s naglaskom na potpore za zelena i digitalna radna mjesta, potpore za samozapošljavanje kao i mjeru Biram Hrvatsku, mjeru Stalni sezonac, mjere obrazovanja, osposobljavanja na radnom mjestu i usavršavanja te stjecanja kompetencija potrebnih za rad putem vaučera.



Predsjednik Udruženja obrtnika Rijeka, Ivica Zbašnik, rekao je da obrtnici puno očekuju od novih mjera jer se situacija s radnom snagom dosta je kritična.


Od predstavljenih mjera potpora za samozapošljavanje i dalje je ključna mjera poticanja poduzetništva i nositelj mjera aktivne politike zapošljavanja u Hrvatskoj, te na nju otpada oko skoro polovica sredstava od svih postojećih mjera.


Ove godine potpore se kreću rasponu od 7.000 do 20.000 eura, ovisno o djelatnostima te jesu li vezane uz projekte zelene, odnosno digitalnu tranziciju gdje su i najveće potpore.


Trajanje ove mjere je 2 godine, trend je da su maksimalni iznos potpore u skupini prerađivačke industrija kod samozapošljavanja za područja u “zelenim i digitalnim” zanimanja.



Kod potpora za zapošljavanje u pripravništvu poslodavac sada mora poslovati najmanje 12 mjeseci, umjesto dosadašnjih 6 mjeseci, te mora imati najmanje jednog zaposlenog radnika unazad 3 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.


Mjere programi potpora za usavršavanje moraju biti usklađeni s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, dok je potpora za očuvanje radnih mjesta, skraćivanje radnog vremena ograničena samo za poslodavce iz sektora prerađivačke industrija koji obavljaju gospodarsku djelatnost te zapošljavaju 10 i više radnika.



Ima novosti i kod mjera mobilnost radne snage – Biram Hrvatsku. Za korisnike mjere Biram Hrvatsku dodjeljuje se dodatnih 3.500 eura za internu mobilnost u Hrvatskoj, odnosno za korisnike koji sele iz područja viših indeksa razvijenosti u niža, odnosno iz razvijenijih krajema u manje razvijene sredine. Iznos od 7000 eura za mogu dobitnici provatnici iz inozemstva.


Bilo je rijkeči i ovaučera za obrazovanje nezaposlenih osoba, ali i zaposlenih osoba koji je pokrenut u prošle godine i izazvao je veliki interes korisnika.