Foto Igor Kralj / Žarko Bašić PIXSELL
Možda je ovo i prilika da građani počnu razmišljati o alternativi ulaganju u beton, odnosno u nekretnine, ističe Lovrinčević
povezane vijesti
- “U Hrvatskoj je i dalje puno siromašnih, Vladine mjere nisu dovoljne”. Ekonomisti poslali jasnu poruku Banskim dvorima
- Više od 6.000 Hrvata pohrlilo po državne obveznice. Prosječna uplata? Neočekivano visoka
- Primorac najavio promjene u porezu na nekretnine, komentirao i slabiji interes za “narodne” obveznice
Ekonomski analitičar Željko Lovrinčević kaže da kamata koju je država najavila u izdanju narodne obveznice ne odstupa od trenutnih prinosa koji se plaćaju na zaduženja slične ročnosti.
– Kako to da je država darežljiva prema građanima, i da ih časti, a nije darežljiva prema bankama kojima plaća istu kamatu. Nitko se ne treba uzrujavati zbog državnih interesa kad je visina kamate u pitanju, ali u bankama se očito uzrujavaju jer će prihod umjesto njima, otići građanima. Je li to možda razlog što se kamata odjednom proglašava visokom, pita se Lovrinčević. Dodaje i da izdanje narodne obveznice od milijardu eura neće izazvati nikakve poremećaje na tržištu jer je riječ tek od 2,5 posto raspoložive ukupne svote raspoloživog novca.
– Možda je ministar trebao biti i hrabriji i ponuditi i veći iznos od milijardu eura, ali razumijem da je ova obveznica više edukativna. Svakako je dobar početak da se počne razmišljati o drukčijoj strukturi javnog duga, o tome da se okrenemo financiranju iz domaćih izvora, pa da taj dohodak ostane u Hrvatskoj.
I da se u konačnici potroši u Hrvatskoj. Možda je ovo i prilika da građani počnu razmišljati o alternativi ulaganju u beton, odnosno u nekretnine, ističe Lovrinčević.