Foto: S. DRECHSLER
U ovogodišnjem proračunu rezervirali smo sredstva za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju i uređenje zgrada u kojoj je do nedavno bio Nacionalni centar tehničke kulture, planirajući ne samo današnje potrebe, već sagledavajući procese deset godina unaprijed, kaže gradonačelnik Čandrlić
povezane vijesti
KRALJEVICA – Dječji vrtić Orepčići u Kraljevici trenutno djeluje na dvije lokacije, glavni dio djece u vrtić ide u matičnom objektu dok tri vrtićke skupine pohađaju vrtić u zgradi u kojoj je do nedavno bio Nacionalni centar tehničke kulture. Iz gradske uprave ranije su najavljivali kako bi voljeli da sva djeca s prostora Kraljevice pohađaju vrtić u zgradi u kojoj je bio Nacionalni centar tehničke kulture, koja bi bila dodatno rekonstruirana i uređena, pa smo priupitali u kojoj su fazi ti planovi. Gradonačelnik Kraljevice Dalibor Čandrlić kaže da su gradskoj upravi Dječji vrtić Orepčići i potrebe dječjeg vrtića na samom vrhu liste prioriteta grada.
Razumno i odgovorno
– Zgrada u kojoj je do nedavno bio Nacionalni centar tehničke kulture u vlasništvu je Grada Kraljevice i danas nije iskorištena u punom kapacitetu, a nije bila niti sve prethodne godine dok je bila u zakupu HZTK-a jer je praktički korištena samo tijekom dva ljetna mjeseca, dok je 10 mjeseci doslovno zjapila prazna, kaže gradonačelnik i ostaje pri tome da ju treba iskoristiti kao budući prostor vrtića.
– U tom smislu u proračunu za 2023. odredili smo stavku i rezervirali sredstva potrebna za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju i uređenje navedene zgrade, promišljeno i metodično planirajući ne samo današnje potrebe, već sagledavajući procese deset godina unaprijed. Jer, ta zgrada u centru grada s okolišem od 4.000 kvadratnih metara, s adekvatno osiguranim prilazom iz Strossmayerove ulice, u neposrednoj blizini Doma kulture, škole i sportskih igrališta pravi je prostorni i infrastrukturni potencijal, koji je trenutno, ali i proteklih 20 godina neiskorišten u punoj mjeri. Nakon što smo obnovili osnovnu školu, u trenutku kada započinju radovi na uređenju Doma kulture i sporta, te u trenutku izvođenja radova na obnovi košarkaškog igrališta u neposrednoj blizini, preostaje nam misliti i o zgradi koju ćemo rekonstrukcijom, dogradnjom i uređenjem dodatno valorizirati i staviti u službu građana Kraljevice, ali i zaokružiti sva ulaganja unutar cjeline i lokacije. To je logično, racionalno, razumno i odgovorno prema gradskoj imovini, financijama, ali i prema građanima Kraljevice, kaže Čandrlić te dodaje da će veći prostor omogućiti dodatne potencijale i objedinjavanje svih vrtićkih skupina na jednom, boljem, funkcionalnijem i potrebama vrtića prihvatljivijem mjestu od trenutno postojećeg.
Nema neupisanih
– Mislimo dalje i šire, imajući na umu i sve ostale projekte i procese koje provodima na području grada. Preseljenje vrtića sutra će omogućiti »oslobađanje« sadašnjeg prostora u kojem će svoj dom na jednom mjestu hipotetski moći pronaći sve gradske udruge, a što je u smislu racionalnog i učinkovitog korištenja gradskih prostora naša intencija. To je plan, ali i više od toga jer izrada projektne dokumentacije uskoro počinje, kaže gradonačelnik.
– Do tada će se koristiti postojeća zgrada vrtića koja zadovoljava potrebe i standarde zahvaljujući prije svega trudu i radu zaposlenika, nastavlja.
– U pedagoškoj 2022./2023. godini opet smo se našli pred izazovom povećanog broja djece, te smo tijekom ljeta promptno pristupili rješavanju »problema« na način da smo u zgradi Nacionalnog centra tehničke kulture otvorili tri dodatne vrtićke skupine. Važno je napomenuti da sva djeca koja su podnijela prijava za upis u vrtić i upisana i da praktički ne postoji neupisano dijete na području grada. Za potrebe dodatnih vrtićkih skupina zaposlene su dvije nove odgojiteljice i spremačica na puno radno vrijeme, te je nabavljena oprema i namještaj, kako bi skupina mogla imati sve potrebne uvjete. U isto vrijeme razumijevajući ekonomska zbivanja podigli smo plaće zaposlenicima vrtića, kako bi im bar malo ublažili moment povećanja troškova života, kaže gradonačelnik Čandrlić. Dodaje da unatoč povećanju troškova vrtića u vidu režija, hrane, niti u jednom trenutku nisu razmatrali dizanje cijene vrtića.
Cijena ista
– To govori o načinu na koji promatramo i doživljavamo javne potrebe u predškolskom uzrastu, štiteći prvenstveno interese djece i roditelja, ali i onih koji o djeci brinu – zaposlenika vrtića – i to u uvjetima po kojima su nam planirani proračunski rashodi za potrebe vrtića u 2023. zbog čitavog niza novonastalih okolnosti veći za 800.000 kuna, odnosno više od 100.000 eura u odnosu na planirane za 2022. godinu. Današnja cijena vrtića jednaka je onoj koju sam zatekao 2017. kada sam postao gradonačelnik i nije mijenjana ni za lipu ili cent bez obzira na sva zbivanja i tendencije u međuvremenu. To je naša »zadnja linija obrane« po kojoj su nam djeca na prvom mjestu i prije ćemo dirati u sve ostalo nego u to, s time da nam je istovremeno cilj imati bolji, ljepši i veći vrtić u Kraljevici, ali i zadovoljne zaposlenike, govori kraljevički gradonačelnik. Na naše pitanje na koji je način gradska uprava osigurala sredstva u proračunu za povećane rashode vrtića, kaže da su porezni prihodi Grada Kraljevice porasli.
– Budući da nam je izvršenje poreznih prihoda na polugodištu 2022. bilo veće za 48 posto u odnosu na prethodnu godinu, te da bilježimo kontinuirani rast prihoda, stvoreni su uvjeti za povećanje osnovice za obračun plaće za 10 posto djelatnicima DV Orepčići. Također, iz poreznih prihoda je financirano uvođenje novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane djelatnika. Nažalost, kao i svi susreli smo se i s enormnim povećanjem cijene struje, lož ulja na koji se griju oba objekta vrtića, ali i hrane. Navedeni materijalni rashodi pokriveni su dijelom vlastitim prihodima vrtića, ali i proračunskim sredstvima grada, zaključuje gradonačelnik.