Prisilna naplata

Konzultantsko-inženjerska tvrtka u velikim problemima. IGH nema za isplatu plaća za prosinac!

Orjana Antešić

Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Slaven Branislav Babic/PIXSELL

IGH je Fini za svakoga radnika dostavio zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, a radi se ugrubo o bruto iznosu od milijun eura mjesečno



RIJEKA – Jedna od vodećih konzultantsko-inženjerskih tvrtki u regiji, IGH, u financijskim je problemima koji su eskalirali neisplatom plaća zaposlenicima za prosinac. Da je postao problem osigurati novac za plaće zaposlenima, a riječ je ugrubo o bruto iznosu od milijun eura (7,5 milijuna kuna) mjesečno, konačno su priznali i iz središnjice ove kompanije, oglasivši se priopćenjem na Zagrebačkoj burzi.


Prisilna naplata


– Budući da IGH d.d., kao poslodavac, nije do zadnjega dana siječnja 2023. godine isplatio plaće, odnosno naknade plaće radnicima za prosinac 2022. godine, isti je Fini za svakoga radnika dostavio zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, čime je IGH d.d. u cijelosti postupio u skladu sa svojim zakonskim obvezama propisanim Zakonom o osiguranju radničkih tražbina, navode u svom priopćenju Burzi, koje su odaslali nakon što je zbog neprovjerenih informacija o blokadi računa privremeno bilo obustavljeno trgovanje dionicama ove tvrtke. Prema dostupnim podacima, računi IGH-a u blokadi su od 6. veljače, a iz tvrtke apostrofiraju da je riječ o postupanju Fine po podnesenim zahtjevima za naplatu neisplaćenih plaća.


Koliko u ovom trenutku IGH ima zaposlenih, nema pouzdanih informacija. Zadnji podatak koji je Uprava društva objavila sadržan je u godišnjem izvješću za 2021. godinu gdje je navedeno da je u središnjici društva zaposlen 521 radnik.




S obzirom na angažman IGH-a u značajnom broju velikih građevinskih projekata, od kojih je dobar dio njih sufinanciran novcem iz fondova Europske unije, financijski problemi ove tvrtke naizgled djeluju neočekivano. Doduše, u kuloarima se već određeno vrijeme spominje problem kadrovskog osipanja, a što je prva naznaka poslovnih i inih problema kroz koje, očito, prolazi ova tvrtka. Očito to nije zaobišlo ni sam vrh tvrtke jer se u priopćenju s održane sjednice Nadzornog odbora u prosincu prošle godine našla i informacija da je Vedrana Tudor dala ostavku na mjesto članice Uprave IGH-a.


Značajna neizvjesnost


Na značajnu neizvjesnost poslovanja IGH upozorili su još u revizorskom izvješću za 2021. godinu. Nakon nekoliko godina s iskazanom dobiti, IGH tu je poslovnu godinu zaključio s gubitkom od čak 51 milijun kuna. Revizori su upozorili i na negativan kapital tvrtke od blizu 97 milijuna kuna, kao i na činjenicu da kratkoročne obveze premašuju kratkoročnu imovinu za gotovo 185 milijuna kuna. Taj pokazatelj (ne)likvidnosti, odnosno nesrazmjer između kratkotrajne imovine i obveza evidentan je u financijskim izvješćima tvrtke za prvih devet mjeseci ove godine. U nekonsolidiranoj bilanci društva iskazuje se 270,2 milijuna kuna kratkoročnih obveza i 89,6 milijuna kratkotrajne imovine. Glavni financijski teret IGH-a predstavljaju obveze po sklopljenoj predstečajnoj nagodbi, koju je društvo sklopilo još u prosincu 2013. godine. Prema zadnjem izvješću o izvršavanju plana i obveza po predstečajnoj nagodbi, objavljenom na Burzi, IGH je do zadnjeg dana prošle godine ukupno podmirio 292.568.831 kuna obveza nastalih prije predstečajne nagodbe, ali je problem u ispunjavanju obveza po osnovi Senior duga, kao i namirenju kamata prema vjerovnicima iz a i b kategorije. S posljednjim danom prošle godine, nepodmirene, a dospjele rate Senior duga narasle su na ukupno 71 milijun kuna (57,4 milijuna 2021.), dok je iznos nenamirenih kamata bio 26,7 milijuna kuna, što je za oko pet milijuna kuna više nego što je to bio slučaj prethodne godine.


Istog dana, kad je IGH zapao u blokadu, na Burzi je objavljena informacija da je potpisan Protokol o otpustu dijela duga, kojim je potvrđeno da je B2 Kapital izvršio otpis dijela Senior duga s osnove predstečajne nagodbe u iznosu od 5,3 milijuna eura, ali se isto tako iščitava da je Uprava B2 Kapitala takvu odluku donijela još 14. lipnja 2022. godine.