Foto: Pexels
Otkrijmo koje su neke od najčešćih grešaka koje apsolutno treba izbjegavati
povezane vijesti
Danas je nemoguće zamisliti svijet bez interneta. Mreža nam je otvorila svijet istraživanja i mogućnosti, ali nas je izložila nizu opasnosti: od krađe osobnih podataka i novca s vašeg računa do krađe identiteta.
Čak i oni koji najviše razumiju računalo mogu postati žrtve hakera i drugih negativaca. Na internetu, previd može biti dovoljan da upadnete u zamku i snosite teške posljedice.
Postoji, naime, niz grešaka koje smo više-manje svi napravili barem jednom u životu i koje bi bilo bolje izbjeći .
Evo 5 stvari koje bismo kategorički trebali izbjegavati radi sigurnog pregledavanja interneta:
1. Koristite vrlo jednostavne lozinke i “reciklirate” ih
Jedna od najčešćih i najopasnijih pogrešaka je odlučivanje za vrlo jednostavne lozinke (primjerice “123456” ili vaš datum rođenja) za društvene mreže i pristup drugim online servisima.
Nije dovoljno samo odabrati složenu lozinku, već ih razlikovati.
2. Otvaranje privitaka u e-mail porukama bez da ste ih pregledali antivirusnim programom
Glavno sredstvo za širenje virusa je e-pošta. Da budemo precizniji, trebali bismo reći poruke priložene e-mail porukama.
Naime, virus se može prenijeti samo putem izvršnih datoteka (programi s ekstenzijom exe, com, drv i dll) ili datoteka koje sadrže dio koda koji se izvršava (npr. dokumenti u Word formatu koji sadrže makronaredbe).
Stoga nije moguće zaraziti vaše računalo jednostavnim čitanjem teksta e-maila, već je potrebno izvršiti zaraženu datoteku koju biste mogli pronaći u privitku e-mailova koje primate.
3. Ne izrađujte sigurnosne kopije
Antivirusi drastično smanjuju rizik od zaraze, ali isto tako morate imati na umu da ako antivirus prepozna virus to je zato što je prije toga već netko bio žrtvom.
To znači da se također može dogoditi da vaš antivirus, jer je zastario ili zato što mora analizirati potpuno novi virus, ne prepozna tu datoteku kao onu koja sadrži virus.
4. Koristite javne Wi-Fi mreže
Cyberkriminalci vrlo često špijuniraju javne Wi-Fi mreže i presreću podatke koji se prenose preko veze.
Ako se stvarno želite spojiti na javni Wi-Fi, ne zaboravite koristiti VPN (virtualnu privatnu mrežu) koja šifrira sve podatke koji prolaze preko mreže kako biste izbjegli neugodna iznenađenja.
5. Ne ažurirate vaš softver i uređaje
Još jedna pogreška koju mnogi čine je odgađanje ažuriranja. Potonji, zapravo, ne samo da pružaju nove značajke i ispravljaju greške, već čine sigurnosni sustav jačim, štiteći korisnike od virusa i napada uljeza.
Ako i dalje radite barem jednu od ovih grešaka, vrijeme je da počnete mijenjati svoje navike.