Ekovrt koji zove na igru i istraživanje: Vrtić iz Svetog Đurđa drugonagrađeni na natječaju Novog lista i Ine

Ingrid Šestan Kučić

Novčani iznos od 5.000 kuna će Dječji vrtić Suncokret iz Svetog Đurđa u Varaždinskoj županiji utrošiti na nastavak projekta »Zasadi bilja što više da naš planet lakše diše« započetog 2021. u čijem je fokusu bioraznolikost



Prijave na natječaj za školske ekoprojekte 2022. Novog lista i Ine pristigle su iz raznih dijelova Hrvatske, a najzastupljeniji su bili školski vrtovi.


Među pristiglim prijavama nagrađen je projekt »Posadi bilja što više da naš planet lakše diše!« Dječjeg vrtića Suncokret iz Svetog Đurđa u Varaždinskoj županiji koji je odnio drugu nagradu i iznos od 5.000 kuna, a taj će se iznos utrošiti za nastavak projekta koji je u Dječjem vrtiću Suncokret započeo 2021. godine. Navodeći da se radi o predškolskoj ustanovi koja je započela s radom 2020., a već je godinu kasnije dobila i ekostatus, ravnateljica Tihana Ledenko kaže da se u vrtiću od samog osnutka u kontinuitetu provode razni ekoprojekti.


– Naš se vrtić nalazi u Općini Sveti Đurđ koja je ujedno i osnivač vrtića, a trenutno imamo 95 polaznika u pet odgojno-obrazovnih skupina. Posebnu pozornost posvećujemo uređenju okoliša vrtića, zdravoj i pravilnoj prehrani te racionalnom korištenju vode i energije. Stoga ekoprojekti imaju veliku važnost u našem Planu i programu te njegovoj realizaciji. Jedan od njih je i uređenje ekovrta koji se nalazi na općinskom zemljištu i površine je 1.226 četvornih metara.




Projekt je započeo 2021. godine, a osim odgojno-obrazovnih ciljeva koje želimo postići u radu s djecom, ovaj vrt moći će posjetiti i roditelji te ostali građani naše općine kako bi mogli uživati u pogledu na raznolikost boja i nježnim mirisima koji su se s početkom proljeća već počeli širiti. Iako smo tek započeli sa sadnjom biljaka, vrt već obiluje raznim mladicama koje naši mališani redovito zalijevaju kako bi narasle što prije. Ekovrt uređujemo u sklopu ekoprojekta pod nazivom »Zasadi bilja što više da naš planet lakše diše«, a tema projekta je bioraznolikost. Do sada je posađeno stotinjak raznih sadnica prema tematskim cjelinama, objašnjava Ledenko.


Bez pesticida


Vrt se, dodaje, sastoji od tri dijela, a riječ je o ekovoćnjaku u kojem su zasađene razne voćke kao što su kruške, jabuke, šljive, marelice, breskve, smokve, trešnje i višnje te sadnice orašastih plodova, kao i bobičasto voće: aronija, maline, kupine, borovnice, ribizli i jagode.


– Voćke su tek posađene, ali jednog dana planiramo da djeca sama ubiru plodove te pripremaju vrtićke voćne obroke. Imamo i botanički vrt u kojem je zasađeno razno ukrasno drveće, grmlje, egzotično bilje, ljekovito i začinsko bilje, četinjače, cvijeće i razne trajnice. Botanički vrt je također edukativnog sadržaja, podijeljen po tematskim cjelinama. Djeca uče o raznim biljnim vrstama, a u planu nam je izrada mirisnih vrećica, sokova, sirupa, džemova i čajeva od začinskog i ljekovitog bilja. Ovaj botanički vrt dio je našeg ekoprojekta na temu bioraznolikost kojim želimo kod djece potaknuti razvoj poštovanja, odgovornosti, svjesnosti svojih postupaka, ponašanja i navika u stvaranju raznolikog, zdravog, očuvanog i sigurnog životnog okoliša, zato ćemo i dalje nadopunjavati vrt novim biljkama. Također želimo da djeca šire svoje spoznaje o raznolikosti bilja u našem podneblju, ali i drugim krajevima Hrvatske i cijeloga svijeta, kaže Ledenko.


Mališani imaju i povrtnjak koji se nalazi na povišenim gredicama. Svo povrće uzgajaju ekološki, bez pesticida i umjetnih gnojiva.


– Za gnojidbu koristimo isključivo kompost. Povrće također štitimo malčiranjem, odnosno slamnatim pokrovom koji sprečava izbijanje korova te održava vlažnost tla. Cvjetovi nevena štite korijenje biljaka od nametnika. Naše dvije skupine predškolaca, koju čine djeca u sedmoj godini života, aktivno su uključena u uređenje ekovrta. Oni vode brigu oko sadnje i redovitog zalijevanja, naučili su što je korov te zašto šteti posađenim biljkama, kaže ravnateljica.




Senzorni park


Dio projekta je i senzorni park koji služi djeci za istraživačke aktivnosti raznim osjetilima. Prirodni materijali poput kamenčića, kore drveta, trupaca i panjeva ukrašeni su raznim biljem i cvijećem kako bi djeca kroz igru mogla uživati u mirisima i bojama dok istražuju te stvarati nove spoznaje o okolišu koji ih okružuje.


– Maštovito uređenje u veselim bojama pruža djeci mogućnost istraživanja u raznim tunelima koje biljke penjačice još moraju popuniti, mostovima, skrivenim kutcima za igru, penjalicama i ostalim sadržajima. Vrlo nam je bitan i estetski izgled samog ekovrta koji mora biti privlačan djeci predškolske dobi. Stoga vrt obiluje veselim šarenim elementima od prirodnih materijala koji pozivaju djecu na igru i istraživanje. Veselimo se što će naši mališani svakodnevnom brigom oko biljaka pratiti njihov rast, moći sami ubirati plodove za obroke u vrtićkoj kuhinji te od malena razvijati ljubav prema prirodi. S obzirom na to da je tema ovog projekta bioraznolikost, planiramo svake godine saditi nove sadnice kako bi naš vrt bio što ljepši, raznolikiji, edukativniji i zanimljiviji vrtićkoj djeci i posjetiteljima.


Zahvaljujemo Novom listu i Ini što su prepoznali kvalitetu našeg projekta te nam financijski pomogli u ostvarivanju ciljeva. Sredstva dobivena ovom drugom nagradom planiramo potrošiti na brzorastuće drveće kako bismo stvorili više hlada te time našoj dječici omogućili što ugodniji boravak na vrtu, također planiramo posaditi neke vrste grmlja, začinskog i ukrasnog bilja koje još nemamo u vrtu, najavljuje Ledenko.



Prikupljanje kišnice


Do kraja projekta za vrijedne je predškolce isplaniran još cijeli niz aktivnosti, a bit će tu sadnje trajnica, autohtonog bilja, povećanje bioraznolikosti jer u planu je ukupno posaditi čak 158 biljaka. Sadit će se i brzorastuće drveće, a predškolce čeka i stalna briga o vrtićkom botaničkom vrtu, povrtnjaku, voćnjaku, što znači redovito zalijevanje, gnojenje kompostom, košnju i uređenje. Ravnateljica najavljuje i da će se izrađivati elementi za vrt i senzorni park od prirodnih materijala kao što su klupice, komposteri, nadstrešnice, okviri za sadnju biljaka te vrtne ograde, a na popisu budućih radova u okviru projekta je i izrada senzornih elemenata od recikliranih materijala, kao i smanjenje količina otpada jer većina se otpada iskorištava ponovo. U vrtiću Suncokret prikupljat će se i kišnica za zalijevanje biljaka, planira se provođenje aktivnosti za djecu o zaštiti okoliša, prirode i klime, a na tom popisu je i poticanje djelatnika vrtića te roditelja da dolaze u vrtić pješice ili biciklom.