Foto Vedran Karuza
Župnik župe koja ima do 1.000 vjernika primat će 740 eura, a u župi s više od 10.000 vjernika prima ukupno 890 eura, i to je najveća nagrada koju u Riječkoj nadbiskupiji neki župnik može mjesečno primati
povezane vijesti
RIJEKA – Prvi put nakon 2001. godine, dakle nakon više od 20 godina, katoličkim svećenicima u Hrvatskoj bit će povećane mjesečne nagrade za njihov rad, svjetovnim rječnikom rečeno – »plaće«.
Od siječnja
Prvu uvećanu mjesečnu nagradu svećenici će primiti za siječanj ove godine, i ona će se izračunavati na temelju osnovice koja za sve iznosi 640 eura te koja se sustavom bodova uvećava ovisno o službama koje svećenik obavlja. Pri tome jedan bod ima vrijednost 10 eura. U Riječkoj metropoliji je dosadašnja osnovica za izračun njihovih mjesečnih nagrada iznosila 3.000 kuna čemu su se ovisno o službama dodavali bodovi od kojih je svaki vrijedio 70 kuna. Sada se povećala i osnovica i vrijednost boda, no nije teško zaključiti da će s tom povišicom mjesečne nagrade malo koji svećenik dostići razinu prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama RH, koja je – prema podacima Državnog zavoda za statistiku – za studeni 2022. godine iznosila 7.914 kuna.
Prilog koji daju samo oni koji to mogu
Od svake milostinje i takse – kao što su za sprovod, vjenčanje, krizmu – župe Ekonomatu Riječke nadbiskupije daju 20 posto. Od 1. siječnja ove godine u Riječkoj nadbiskupiji i svim nad/biskupijama u Hrvatskoj na snazi je novi taksovnik. Tako za vjenčanje treba izdvojiti 50 eura, za krizmu 20, a za sprovod npr. 50 eura, no to je prilog koji daju samo oni koji to mogu. Riječka nadbiskupija pomaže rad svojih karitativnih ustanova i programa, Katoličku osnovnu školu i druge svoje ustanove. Solidarnost se tako očituje i u tom djelovanju Crkve. |
Osnovica nagrade i vrijednost boda svećeničkih mjesečnih primanja sada su na razini cijele Hrvatske biskupske konferencije jednaki, no crkvene pokrajine, metropolije su taj okvir nagrađivanja svećenika dogradile ovisno o svojim mogućnostima i okolnostima. Tako se primjerice od metropolije do metropolije razlikuje broj bodova koje svećenik ima za određenu službu. Primjerice, u nekim metropolijama neka služba donosi 20 bodova, a u drugima 15.
Kako je u Riječkoj nadbiskupiji, odnosno Riječkoj metropoliji, pitali smo vlč. Marija Tomljanovića, generalnog vikara Riječke nadbiskupije.
– U Riječkoj metropoliji – dakle, Riječkoj nadbiskupiji, Porečko-pulskoj, Gospićko-senjskoj te Krčkoj biskupiji – broj bodova nije povećan, nego je ostavljen kakav je bio do sada. Kao i svim svećenicima u Hrvatskoj osnovica mjesečne nagrade povećana je na 640 eura, a bod – koji je do sada u Riječkoj metropoliji bio 70 kuna – sada je povećan na 10 eura. Župnik župe koja ima do 1.000 vjernika primat će mjesečnu nagradu od 740 eura – 640 eura osnovice i 10 bodova, što znači 100 eura. Župni vikari, koji su naravno uvijek u većim župama, imaju istu mjesečnu nagradu – osnovica plus 10 bodova.
Svi milodari u župnu blagajnu
Sve što župa primi od milodara, darova poput onih za blagoslov kuća, za vjenčanja, krizmu, sprovode, sve to ulazi u župnu blagajnu te iz te blagajne župnik prima mjesečnu naknadu. – Sve se to evidentira, a ekonomsko vijeće župe podnosi godišnji izvještaj nadbiskupiji. Ukoliko župa nema dovoljno prihoda za mjesečnu nagradu svome župniku, a takvih malih župa kod nas ima, onda se razliku do punog iznosa nagrade župniku podmiruje iz Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika. To se čini iz novaca koji nadbiskupija prima iz državnog proračuna. Uz to, tim novcem se sufinancira karitativno djelovanje, a također je to novac za gradnje i održavanje, renoviranje crkvenih objekata, kaže vlč. Tomljanović. |
Dolična nagrada
– Župnici u župi do pet tisuća vjernika primat će mjesečnu nagradu – osnovica plus 18 bodova, a župnik u župi koja ima više od 10 tisuća vjernika, ima 25 bodova te prima nagradu od ukupno 890 eura, i to je najveća nagrada koju u Riječkoj nadbiskupiji neki župnik može mjesečno primati. Generalni vikar u Riječkoj nadbiskupiji od sada će primati naknadu – osnovica plus 40 bodova, što je 1.040 eura, a nadbiskup – osnovica plus 80 bodova, tj. 1.440 eura, dok će umirovljeni nadbiskup primati ponešto manju nagradu. Svećenici s punim radnim vremenom u ordinarijatu primaju naknadu – osnovica plus 15 bodova, a svećenici koji žive u crkvenim ustanovama od svoje nagrade mjesečno za smještaj i hranu izdvajaju 200 do 300 eura. Naše financijsko stanje ne bi izdržalo veće povećanje mjesečnih nagrada svećenicima od ovoga, ali smo išli prema tome da svećenik ima doličnu nagradu, objasnio je generalni vikar Tomljanović.