Europski povjerenik

Gentiloni: EU bi mogao izbjeći opću recesiju, ovo je prilika za našu industriju

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Najgori strahovi nisu se ostvarili, a EU povjerenik za gospodarstvo moguću plitku recesiju vidi kao priliku Europi da poboljša konkurentnost industrijskih tvrki



Moguća plitka recesija pruža Europi priliku da poboljša konkurentnost industrijskih tvrtki u ključnim sektorima, od čiste energije do poluvodiča, poručio je u srijedu iz Davosa europski povjerenik za gospodarstvo Paolo Gentiloni.


Govoreći na marginama Svjetskog gospodarskog foruma (WEF), Gentiloni je rekao da bi EU mogao izbjeći opću recesiju u ovoj godini i izvući se, kako je rekao, s tek “ograničenim padom” gospodarstva u prvom kvartalu.


“Ključna je riječ u ovome trenutku plitka (recesija)”, rekao je Gentiloni za Reuters.




Iako je istaknuo “velike rizike”, izdvajajući rat u Ukrajini, nadu po njemu bude pad cijena energije, činjenica da je inflacija, čini se, dostigla vrhunac krajem prošle godine, i relativno dinamična tržišta rada.


Najgori strahovi od prije godinu dana, ponajprije da će energetski problemi rezultirati masovnim prekidom u opskrbi tvrtki i kućanstava strujom, valom bankrota i masovnim društvenim nemirima, zasada se nisu ostvarili, konstatirao je povjerenik EU-a.


“Sve u svemu, manje pesimistični izgledi trebali bi nas ohrabriti na teškom putu koji je pred nama”, kazao je, misleći na kratkoročne izazove, poput opskrbe energijom iduće zime.


Na dulji rok moramo se pobrinuti da gospodarstvo bude otpornije i ‘zelenije’, smatra.


Priznaje razlike u stavovima članica EU-a o financiranju novog zelenog ‘new deala’ koji je u utorak predstavila predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, ali je pozvao suprotstavljene zemlje da prvo definiraju cilj i opseg plana.


“Trebali bismo se kloniti toga da raspravu počinjemo od kraja. Znamo da je zajedničko financiranje EU-a uvijek teško pitanje”, rekao je, pozivajući vlade da prvo prihvate načelo rješavanja problema na razini EU-a.


Nakon toga vlade bi trebale utvrditi prioritetne projekte, sugerira.


Među mogućim prioritetnim područjima istaknuo je poluvodiče i zeleni vodik, zalažući se za projekte na razini EU-a kako bi se postigla razina proizvodnje potrebna za Unijih 450 milijuna stanovnika.


Europa je danas spremna za koordinaciju industrije kako bi bila manje ovisna o drugima, ustvrdio je Gentiloni.


“Prije pet do 10 godina industrijska politika na europskoj razini bila je tabu”, podsjetio je.