PLOVAK

S kliznim plovcima zabačaji su iznimno precizni, a lovina praktički neograničena

Boris Bulić

Kod nekih kliznih modela plovaka struna može prolaziti cijelom dužinom plovka, a kod nekih samo kroz 'oko' na donjem kraju antene. A waggler je posebno zanimljiv i vrlo često korišten plovak koji omogućuje puno dalji izbačaj od standardnih plovaka…



Tri su osnovna parametra koja grupiraju plovke – opterećenje, oblik i pozicija u odnosu na ostale elemente.


Promatrajući opterećenje, plovke možemo podijeliti na one s integriranim opterećenjem koje je uglavnom ugrađeno olovno opterećenje u donjem dijelu tijela i koji se nazivaju waggler plovcima te na plovke bez opterećenja.


S obzirom na oblik, plovke dijelimo na bačvaste, štapićaste, loptaste, mrkvaste, listaste i kruškaste.





Promatrajući položaj koji zauzimaju u odnosu na strunu i predvez u neaktivnom i radnom položaju, dijelimo ih na fiksne i klizne. Važno je naglasiti da svi plovci mogu biti fiksne ili klizne izvedbe.


Fiksni plovci se pozicioniraju uz strunu na nekoliko načina. Struna može prolaziti kroz tijelo plovka, pri čemu se fiksira čvrstim dosjedom antene, ili može prolaziti uz tijelo plovka kada se fiksira bužirima uz antenu.


Klizni se plovci od fiksnih razlikuju po tome što im poziciju na osnovnoj struni određuje položaj kliznog čvorića ili perle. Prikladni su za ribolov na dubinama dužim od dužine štapa, kada bi s fiksnim plovcima sistem bilo nemoguće zabaciti. Osim toga, s kliznim se plovcima ostvaruje znatno veća preciznost u zabačaju. Konac za vezivanje graničnog kliznog čvorića poželjno je namastiti voskom ili parafinom. Tako dorađen konac će se pri podešavanju lovne dubine lakše pomicati i znatno manje oštećivati strunu.


Kod nekih kliznih modela plovaka struna može prolaziti cijelom dužinom plovka, a kod nekih samo kroz ‘oko’ na donjem kraju antene. Naravno, pored navedenog postoji još cijeli niz kombiniranih rješenja, no sve su to samo varijacije na temu.



Waggler je posebno zanimljiv i vrlo često korišten plovak koji omogućuje dalji izbačaj od standardnih plovaka i to korištenjem manjeg olovnog opterećenja na struni. Takav raspored otežanja je u ribolovu vrsta osjetljivih na raspored elemenata na struni ponekad od presudne važnosti.


Waggler plovci imaju integrirano olovno otežanje smješteno u dnu tijela plovka ili na potopljenom antenskom dijelu. Kod nekih je modela to otežanje stalno i nepromjenjivo, dok je kod nekih izvedeno u obliku olovnih pločica koje se mogu skidati ili dodavati, čime se izravno utječe na nosivost i težinu plovka.


Na waggler plovcima su oznake nosivosti najčešće izražene kroz dva broja, pri čemu prvi broj označava preporučeno olovno otežanje, odnosno nosivost plovka, dok drugi broj označava ugrađeno, integrirano otežanje, npr. 13+2. Ukoliko plovak ima otežanje u obliku više pločica, tada oznaka može biti složenija, npr. 10+(2+2+1).


Wagglerom se uspješno love bugve i ušate, ali i iglice, brancini, feluni…