Foto: A: KRIŽANEC
Izloženi su radovi četrdesetak studenata ranog predškolskog i učiteljskog studija
povezane vijesti
RIJEKA – Suradnjom Gradske knjižnice Rijeka i Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izložbeni prostor prvoga kata Dječje kuće jučer je, otvaranjem izložbe likovnih uradaka studenata tog fakulteta nastalih prema njihovim ranije izrađenim literarnim predlošcima na temu života i djela književnice Ivane Brlić-Mažuranić, postao univerzum naše poznate književnice. Temeljem tih likovnih radova nastala je slikovnica »Priča o Ivani« koja uključuje kratke literarne tekstove i popratne ilustracije.
Promocija e-zbornika
Šarena i na prvi pogled vesela slikovnica »Priča o Ivani« nastala je u sklopu projekta »Slikovnica u dječjem vrtiću i osnovnoj školi« koji vodi izv. prof. dr. sc. Maja Verdonik, a nakon jučer otvorene izložbe studentskih radova, danas će uslijediti i promocija e-Zbornika »Mjesto i uloga slikovnice u odgoju i obrazovanju danas i sutra«, u kojem su objavljeni znanstveni i stručni radovi znanstvenika iz Hrvatske i inozemstva iz područja teorije slikovnice, odnosno njezine uloge životu recipijenta te povezane znanstvene, odgojno-obrazovne i prevoditeljske prakse.
Motivacija za cjelokupan projekt vezan za Ivanu Brlić Mažuranić, i literarne predloške i likovne radove, saznali smo na otvaranju izložbe, bila je činjenica da slikovnica posvećena životu i djelu hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić ne postoji, stoga su studenti s dvije sveučilišne profesorice Učiteljskog fakulteta, doc. dr. sc. Maju Opašić, u okviru izbornoga kolegija Pisano stvaralaštvo i doc. dr. sc. Zlatu Tomljenović u okviru kolegija Likovno oblikovanje i Izvannastavne likovne aktivnosti, izradili literarni predložak, a potom i ilustracije za slikovnicu »Priča o Ivani« koja na prijemčiv način tematizira djelo Brlić-Mažuranić, te tako, nadaju se i autori radova i profesorice, pronalaze svoj put do svekolike čitateljske publike, male i velike, kao i svoje mjesto u nastavnom sadržaju koji će zasigurno obogatiti.
Prema riječima jedne od urednica slikovnice, doc. dr. sc. Zlate Tomljenović, izložba predstavlja radove četrdesetak studenata ranog predškolskog studija i učiteljskog studija,s time da je najveći dio izložbe posvećen izradi ilustracija koje su potaknute tekstom o životu i djelu Ivane Berlić Mažuranić, no jedan je dio posvećen izradi naslovnica za slikovnice koje su studenti sami birali. Sam proces izrade likovnih uradaka i slikovnice, ističe, nije bio kratak, no namijenjena je i velikima i malima.
Popriličan izazov
– Izrada ilustracija bila je popriličan izazov, rekla bih, ne samo zbog toga što je većina studenata bez nekog prethodnog likovnog iskustva, jer neki su zadnji put kist uzeli u ruke u osnovnoj školi, već i zbog toga što smo radili za vrijeme pandemijske 2021. godine; dakle, u online uvjetima i radom na daljinu, što je studentima dodatno otežalo komunikaciju, no čini se da je baš zato proradio neki inat u svima nama i željeli smo dokazati da se i u takvim uvjetima može napraviti nešto kreativno.
Izrazito sam sretna što sam kod vas studenata uspjela potaknuti tu intrinzičnu motivaciju, želju da se taj projekt provede do kraja, i drago mi je da su svi pokazali volju, trud, posvećenost, upornost i želju za eksperimentom, a to su osobine koje jamče uspjeh, stoga ih zadržite, kazala je Tomljenović te dodala prisutnim studentima da se ovog projekta i samog rezultata, kao nečeg poticajnog, sjete kasnije u svojoj profesionalnoj karijeri kad im ne bude lako.
Istraživanje likovnih materijalaŠto se likovnog dijela tiče, pojasnila je Zlata Tomljenović, polazišno načelo kod studenata bio je eksperiment u istraživanju likovnih materijala, istraživanje različitih slikarskih tekstura, poigravanje samim materijalom, probavanje nečeg novog, a pritom je svaki student pokušavao pronaći svoj autentični izraz u tom likovnom mediju koji je bio vezan za sam literarni predložak. |