Foto Vedran Sitnica, Zadarski list; iStock
Tijekom plovidbe je rodila mrtav plod u automobilu na trajektu, a pomagao joj je suprug, upozorila je gradonačelnica Supetra Ivana Marković
povezane vijesti
Gradonačelnica Supetra Ivana Marković u objavi na Facebooku upozorila je na strašan slučaj trudnice koja je rodila mrtav plod zbog užasno riješenog hitnog medicinskog prijevoza na otocima. Naime trudnica s Brača jučer u 8 sati javila se na Hitnu u Supteru nakon što je počela krvariti.
Budući da su oba glisera hitne pomoći bila neispravna žena je satima čekala na helikopter koji će je prevesti u Split. Prema riječima gradonačelnice Marković, helikopter je poletio tek u 11 sati.
Da bi stvar bila gora, u međuvremenu je suprug trudnice, koji je krenuo trajektom, stigao u Split prije nje.
“Nažalost, liječnici nisu mogli spasiti dijete, pa je žena vraćena kući uz lijekove za induciranje pobačaja”, piše gradonačelnica Marković.
Žena je tijekom noći trpjela velike bolove, pa je sljedeći dan ponovo trajektom krenula prema Splitu. Tijekom plovidbe je rodila mrtav plod u automobilu na trajektu, a pomagao joj je suprug, napisala je Ivana Marković.
Šef splitskih liječnika: Sve je odrađeno – regularno
Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode splitske bolnice, izv. prof. dr. sc. Marko Dražen Mimica u razgovoru za 24sata tvrdi da je sve odrađeno – regularno.
“Prema mojim saznanjima od kolega, riječ je o pacijentici koja je imala trudnoću od tri mjeseca, i plod po dolasku k nama više nije bio živ. Nije bio hitan slučaj.
U našoj je dnevnoj bolnici pacijentica obrađena, napravljene su sve uobičajene pretrage, i postupak u takvim slučajevima – tabletama se izaziva pobačaj, a tablete se daju u dva navrata.
Prvi se dan daju samo pripremne tablete koje ne izazivaju pobačaj, i pacijentice se, ako je sve u redu, puštaju kući. Za dva dana pacijentice opet dolaze u bolnicu, i tad dobivaju tablete za izazivanje pobačaja”, pojašnjava dr. Mimica.
Znači, uvijek se pacijentice pusti kući odmah nakon prve ture tableta?
“Da, ako je sve u redu, da. U ovom je slučaju bilo sve u redu”, kaže on.
Ali pacijentici s Brača pobačaj se ipak dogodio već nakon prve ture tableta koje je dobila?
“Pretpostavljam da se pobačaj nije dogodio zbog tableta, jer one ne izazivaju pobačaj, već je moguće da bi se pobačaj ionako dogodio, to je teoretski moguće.
To nisu one tablete koje izazivaju trudove. Kad prima te, druge tablete, pacijentica ostaje u bolnici”, kaže predstojnik.
“Kako je pacijentica trenutačno? Ne znam”
Znači, sve je odrađeno regularno?
Potvrđuje da s medicinske strane jest. Dodaje kako je “nezgodna situacija što pacijentica dolazi s Brača”.
Nije li baš zato onda trebala biti zadržana?
“S pacijenticom se to iskomunicira i objasni te se donese zajednička odluka hoće li ići kući ili ne. Očito se nije sve moglo predvidjeti.
Rutinski takve pacijentice ne ostavljamo u bolnici, to napravimo samo onda kad očekujemo da bi se nešto moglo događati. Ne znam je li liječnik znao da je žena s Brača, jesu li to iskomunicirali međusobno”, kaže ginekolog.
Je li moguće, da bi plod bio spašen da je žena u KBC Split s Brača dovezena ranije?
Ginekolog odgovara kako je plod po njenom dolasku već bio mrtav, i puno prije.
Dr. Mimica ne zna kako je pacijentica trenutačno, provjerit će, kaže u razgovoru za 24sata.
Beroš: Odlučit ćemo o slanju inspekcije
O slučaju je za 24sata govorio ministar Vili Beroš.
Informirani smo o događaju te smo u tijeku prikupljanja svih relevantnih informacija od svih uključenih zdravstvenih institucija te ćemo po dobivanju istih u najkraćem periodu odlučiti o proceduri koja uključuje upućivanje zdravstveno-inspekcijskog nadzora u zdravstvene ustanove u kojoj je pacijentici pružena zdravstvena skrb”, rekao je ministar Vili Beroš za 24sata.
Ivana Marković: “Sa osjećajem ogorčenja osjećajem poraza i stanja šoka…”
U nastavku u cijelosti prenosimo status gradonačelnice Supetra Ivane Marković, onako kako ga prenose ostale medijske kuće, s obzirom na to da više nije objavljen javno.
“Sa osjećajem ogorčenja, osjećajem poraza i stanja šoka radi obitelji i činjenice da se ovako nešto može desiti u današnjem vremenu, u 2023. godini, u drugom gradu po veličini u Hrvatskoj i jednom od razvijenijih i naseljenijih otoka u Hrvatskoj.
Brač je od kopna (Supetar- Split) udaljen oko 16 km ili 9 milja koje su se u ovom slučaju pokazale više nego kobne.
Nažalost, nakon brojnih istupa gdje smo upozoravali na neadekvatan hitan medicinski prijevoz ništa se nije promijenilo.
U ovom periodu dobivala sam više informacija da prijevoz gliserom ne funkcionira kako treba, postavljala sam preko županijskih vijećnika pitanja na ovu temu kao i osobno Županu gdje su me uvjeravali da sve besprijekorno funkcionira. Inicirali smo više sastanka na temu zdravstva ali bez konkretnih pomaka.
Nažalost, jučer i jutros se desila jedna zaista tužna situacija koju sam dužna, uz suglasnost obitelji, podijeliti u javnost u nadi da će se napokon situacija za stanovnike otoka Brača promijeniti po pitanju hitnog medicinskog prijevoza:
Suprug trajektom stigao prije nego trudnica helikopterom
Jučer se ujutro oko 8:00 sati trudnica radi krvarenja javila ginekologu u Supetru nakon čega je upućena na Hitnu pomoć u Zavod za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, Ispostava Supetar gdje su liječnici koji, naravno imaju ograničene resurse pozvali gliser hitne službe radi transporta trudnice u Split.
Ovim putem moram kazati da sa liječnicima na hitnoj u Supetru imam samo najbolja iskustva te vjerujem da se i oni puno puta osjećaju nemoćni radi ograničenih resursa.
Radi se ponovo o hitnom medicinskom prijevozu. Jednom gliseru nije radio motor , dok na drugom zamjenskom navodno nisu radili brisači te isti nije bio u mogućnosti prevesti pacijenticu u Split.
Nakon toga dignut je helikopter, te je pacijentica tek nakon 11:30 prevezena u bolnicu u Splitu. Radi informacije koliko je sve to trajalo važno je kazati da je suprug trajektom došao do bolnice u Splitu u isto vrijeme kao pacijentica, tj., tzv. hitan medicinski prijevoz pacijentice je u rangu brzine redovne linije Supetar-Split.
(Ja se ispričavam što ne znam koristiti stručne termine)
U bolnici je utvrđeno da je plod izgubljen, što je prestrašno ali nije ni najgore u cijeloj ovoj nesretnoj priči. Bi li plod bio spašen da se došlo ranije do Splita to jednostavno nije moguće znati niti se u to želim upuštati. Činjenica je da je trudnica izgubila trudnoću.
“Ono što je slijedilo toliko me zgrozilo i potreslo…”
Situacija koja je slijedila nakon me toliko zgrozila i potresla te ne mogu zamisliti kako je obitelji trenutno.
Naime, pacijentica je nakon što je dobila lijekove za odbacivanje ploda poslana DOMA NA BRAČ, po tremuntani koja je sinoć puhala, na otok gdje znaju da NEMA mogućnosti HITNOG medicinskog prijevoza (radi iskustva dana prije) te se pacijentica radi bolova jutros oko 6:00 sati javila ponovo u Hitnu u Supetru kada je zajedno sa suprugom upućena na trajekt u 6:30 da ide u Split u bolnicu.
Nažalost, nakon što je dobila adekvatne tablete za odbacivanje ploda pacijentica je porodila mrtvi plod u VOZILU sama sa suprugom, u trajektu na redovnoj liniji u 6:30-7:30, Supetar-Split. Sama sa suprugom.
Zaista, nemam riječi kako da opišem sve ovo, teško je opisati traumu obitelji i nemam riječi kako bi utješila obitelj. Nadam se da će se žena oporaviti i da će biti dobro.
“Zahtijevamo adekvatan hitan prijevoz pacijenata do kopna”
Svi skupa moramo inzistirati da se ovaj problem dugoročno riješi. Splitsko -dalmatinska županija odgovorna je za organizaciju primarne zdravstvene skrbi , hitan medicinski prijevoz, za to dobiva sredstva iz državnog proračuna RH te zahtijevamo da se napokon hitan prijevoz pacijenta do kopna riješi na adekvatan način. I to trajno!
Otočani nemaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti te mi nismo građani drugog reda i zaslužujemo i zahtijevamo sve kao i građani na kopnu! Tražimo da se uvede i uspostavi hitna helikopterska medicinska službe a ne da smo prepušteni gliserima koji čas rade a čas ne rade.
Još jednom mi je žao da se ovo desilo, vjerujem da se moglo drugačije i barem poštedjeti ženu i njenog supruga dodatne traume jutros u trajektu.
Svima koji su pomogli zahvaljujem, posebno posadi trajekta i medicinskoj sestri koja je bila na brodu, a svima koji su odgovorni za uspostavljanje sustava hitnog medijskog prijevoza do kopna inzistiram da se to napokon realizira na trajan i kvalitetan način, koji će i liječnicima na otoku omogućiti da budu sigurniji u liječenju pacijenata”, napisala je gradonačelnica Supetra.