Gradsko vijeće

Malološinjski vijećnici “upalili crveno svjetlo”. Dokapitalizacija tvrtke “Elektro-vode” nije prošla

Bojan Purić

Većina u Vijeću je za sazivanje skupštine »Vodoopskrbe i odvodnje Cres-Lošinj« kako bi se utvrdila eventualna odgovornost člana uprave Nevena Kruljca u kupnji zgrade od »Elektro-vode«



MALI LOŠINJ – Većina u Gradskom vijeću Malog Lošinja »upalila je crveno svjetlo« dokapitalizaciji građevinske tvrtke »Elektro-vode« prema javnom pozivu koji je ta tvrtka uputila 2. prosinca, a dala suglasnost za pripremu nove verzije javnog poziva za dokapitalizaciju. Također, u istom zaključku većina u Vijeću je za sazivanje skupštine »Vodoopskrbe i odvodnje Cres-Lošinj« kako bi se utvrdila eventualna odgovornost člana uprave Nevena Kruljca u kupnji zgrade od »Elektro-vode«.


Nekad udruženi u zajedničku općinu, Cres i Lošinj u nasljeđu su imali tvrtku »Vodovod i čistoća Cres-Lošinj«, kojoj su potom, svaki po 50 posto, vlasnici postali Grad Cres i Grad Mali Lošinj, a ta je zajednička tvrtka bila vlasnik »Elektro-vode«, tvrtke koja je desetljećima izvodila građevinske radove na otocima. Uslijed promjene zakona, dva djelokruga komunalne tvrtke su razdijeljena na nove pravne osobe, »Komunalne usluge Cres-Lošinj« i »Vodoopskrbu i odvodnju Cres-Lošinj«, a »Elektro-voda« je potpala »Komunalnim uslugama« kao pravnom sljedniku starog, većeg komunalnog poduzeća. U praksi je suradnja ostala tijesna, a član uprave, kolokvijalno direktor, u obje tvrtke, ostao je Neven Kruljac. »Elektro-voda« je s vremenom uvelike izgubila na snazi, a kako kaže Kruljac, velik je problem postala nemogućnost javljanja na natječaje u organizaciji EU-a, upravo zbog vlasničke strukture. Istovremeno su se razvile druge, privatne građevinske tvrtke na otočju, koje su boljim uvjetima privukle i stručni kadar »Elektro-vode«.


»Povijest bolesti«


Krah »Elektro-vode« (prekasno) je privukao pažnju članovima gradskih vijeća, pa je tako jesenas u Gradskom vijeću Cresa predloženo i usvojeno osnivanje povjerenstva sastavljenog od različitih političkih opcija, s ciljem da u devedeset dana dubinski analizira povijest bolesti »Elektro-vode«, a po hitnom je postupku sazvana sjednica Gradskog vijeća Malog Lošinja, s »Elektro-vodom« kao jedinom točkom dnevnog reda.




Kako je rekla lošinjska gradonačelnica Ana Kučić, a nadovezao se odvjetnik Igor Koren iz Rijeke, kojeg je gradska uprava angažirala, uprava »Vodoopskrbe i odvodnje« kupila je zgradu od »Elektro-vode« bez suglasnosti Grada Malog Lošinja, a predloženo sklapanje ugovora s Mikaelom Peterssonom, švedskim poduzetnikom aktivnim u Hrvatskoj, razlikuje se od onoga što je navedeno u javnom pozivu za dokapitalizaciju, odnosno predstavlja prijenos poslovnog udjela.


Kruljčeva obrana


U praksi u ulozi osobe koja se brani, za govornicom Gradskog vijeća Neven Kruljac rekao je da suglasnosti nije bilo, ali da ovime ispada da je radio stvari na svoju ruku, posve otklonivši mogućnost da članovi skupštine komunalnog poduzeća, a to je gradonačelnički tandem Ana Kučić (Mali Lošinj) – Marin Gregorović (Cres), nisu znali što se događa. Kazao je da je prodajom zgrade »Elektro-voda« dobila nekoliko mjeseci života, a da bi u protivnom počeo postupak stečaja i više od tridesetoro radnika ostalo bez posla.


– Javni poziv je zapravo trebao pokazati postoji li interes za dokapitalizacijom, a zadržano je pravo neprihvaćanja ponuda, bez odgovornosti, kazao je Kruljac, dodajući da bi u slučaju da »Elektro-voda« ne može izvršavati svoje obaveze, banka »sjela« na račun »Komunalnih usluga«, zgrada ušla u stečajnu masu i više ne bi bila pod kontrolom, a da su »Komunalne usluge« i same u problemima s likvidnošću.


– Postoji odredba da je potrebna suglasnost skupštine, ali isto tako i da poslove treba voditi pažnjom savjesnog gospodara. Je li bilo bolje da sam sjedio i gledao kako sve propada?, zaključio je Kruljac, naglasivši da betonara u vlasništvu »Elektro-vode« predstavlja mogućnost daljnjeg poslovanja tvrtke, s obzirom na mnogo radova na otoku koji iziskuju betoniranje.


– Čini se da je interes da se do betonare dođe preko stečaja, bez preuzimanja obaveza prema ljudima, dodao je.


Glasanje


Na vijećničko pitanje, Kruljac je rekao da je (do)sadašnji direktor »Elektro-vode« Dejan Ćormarković dao otkaz, ali da je zamoljen ostati na pola radnog vremena, jer se nitko nije htio prihvatiti te dužnosti.


U glasanju o predloženom zaključku, »za« su bili HDZ-ovi vijećnici Anto Nedić, Marijana Dragoslavić i Aleksandra Volarić Magazin, HNS-ov Elvis Živković te trojac s nestranačke liste Dubravka Devčića – on te Biljana Vojniković i Martina Kalac. Protiv su bili Mario Franković (nestranački, s liste kombinirane s SDP-om) te Željko Jović (SDP), dok sjednici nisu prisustvovali Lidija Bandalo (AM), Rudolf Ivković (HSLS), Ivan Fabijanić (HDZ) i Roberto Cavedoni (nestranačka lista s SDP-om). Ivković je u međuvremenu uputio priopćenje za javnost u kojem je naveo da na sjednicu nije došao protiveći se njenom hitnom sazivanju, a u sličnom je tonu na samoj sjednici reagirao i Franković.