Foto: iStock
U FTX su ulagali mnogi, od velikih investicijskih fondova do bogatih zvijezda poput Stepha Curryja i Toma Bradyja. Propast velike kripto mjenjačnice mogla bi imati dalekosežne posljedice za cijeli ekosistem kriptovaluta
povezane vijesti
Bitcoin i ostale kripto valute potonule su danas snažno nakon što je najveća kripto mjenjačnica Binance ipak odustala od preuzimanja posrnule konkurentne mjenjačnice FTX-a.
Dok ovo pišemo bitcoin vrijedi 16.500 dolara što je najniža vrijednost još tamo od listopada prije dvije godine, a daleko od njegove najviše vrijednosti od 68 tisuća dolara u studenom 2021. godine.
Iako je ovaj vikend izjava šefa kripto mjenjačnice Binance Changpeng Zhaoa da njihov konkurent FTX više nije više financijski stabilan, te da rasprodaju portfelj njihove „kućne“ kripto valute FTT tokena u vrijednosti od pola milijarde dolara, izgledalo kao klasično rušenje vrijednosti prije neprijateljskog preuzimanja, čini se da su stvari mnogo ozbiljnije. Činjenica je da je prodaja FTT tokena od strane Binancea navela ulagače u kriptovalute da počnu masovno povlačiti sredstva s FTX mjenjačnice što je ekspresno vodilo u insolventnost.
Brzo će se pokazati da Zhao nije maliciozno izjavio ono što su prvotno u FTX-u nazvali „lažnim glasinama“. Istina, u utorak je iz Binancea objavljeno da će kupiti posrnuli FTX, upumpavajući 8 milijardi dolara koliko je FTX bio kratak s operativnim kapitalom, no brzim sondiranjem financijskih zapisa i transakcija FTX-a, a uz to osluškujući nalaze nove američke federalne istrage nad tvrtkom, u Binanceu su odlučili da bi preuzimanje moglo biti kobno i za njih i da bi bacili novac u vreću bez dna.
Jučer je dogovor o preuzimanju tako ipak propao, što je automatski snažno pokolebalo ulagače na kripto tržištu, pa tako i radikalno srušilo vrijednost kriptovaluta. U odnosu na prije sedam dana bitcoin je potonuo za 18,5 posto, ethereum za 24 posto, dogecoin 39 posto, a solana čak preko 50 posto, što je i logično jer je upravo u ovu kriptovalutu FTX prošle godine uložio mnogo novca.
U svjetskim medijima danas se može pročitati kako je propast FTX-a u kripto svijetu nešto kao propast Lehman Brothers banke u svijetu klasičnog novca, što je kulminiralo svjetsku financijsku krizu 2008. godine.
Kao što su tada mnogi ulagači i štediše, mirovinski fondovi ostali bez svog novca u posrnulim bankama, zbog nekretninskog balona rizičnih hipotekarnih kredita, tako će i ovdje (i već jesu), nastradali oni koji su mislili da je ulaganje u kriptovalute dobar potez. FTX je pritisnut pomanjkanjem sredstava, zaustavio povlačenje i kripto i fiat valuta s mjenjačnice, a mnogi korisnici platforme počeli su sumnjati da će uopće dobiti svoja sredstva natrag. Ako (kad), FTX ode u stečaj, možda će se naplatiti u stečajnim sudskim postupcima, ali samo u fragmentima vrijednosti uloženih sredstava.
Problem je u tome što je FTX bio važan igrač u kripto svijetu. Veliki fondovi „rizičnog“ kapitala poput BlackRocka, Sequoiae i Temaseka su ulagali ogromna sredstva u njegov uspjeh. FTX je privukao i slavne osobe da ulažu u njega. Kad u nešto novac ulože neki od najpopularnijih američkih sportaša poput Stepha Curryja i Toma Bradyja, onda za njima idu vojske naivnih amaterskih ulagača koji bi sad mogli ostati bez svog novca.
No, oni su globalno manji problem, ako se izuzme osobna tregedija gubitka ušteđevine. Problem bi mogao biti puno širi. Veliki ulagači i fondovi će s propašću mogli pretrpjeti velike gubitke, što bi pak moglo utjecati na financiranje u cijelom kripto ekosustavu. Nekoliko kripto tvrtki već je proglasilo stečaj ove godine, a sad bi se mogao dogoditi domino efekt.
Neki analitičari idu tako daleko da tvrde da da bi se s propasti FTX-a i nereda koji bi to moglo stvoriti, po prvi put moglo dovesti u pitanje cijeli kripto „ekosistem“, odnosno legitimitet kriptovaluta kao industrije u cijelosti.