Uvijek pažljivo!

Ove stvari u svom domu nikada ne biste smjeli čistiti vodom

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Iako za neke već dobro znamo, postoje određene stvari koje nikako ne bi smjele doći u kontakt s vodom

Voda je daleko najjeftinije i ekološki najprihvatljivije sredstvo za čišćenje u svakom kućanstvu. Ali to ne znači da je prikladna za sve materijale i površine. Otkrivamo pet stvari koje nikada ne smijete čistiti vodom.


Baršun


Baršun se smatra apsolutnim trend materijalom u sektoru interijera. Ali čišćenje jastučnica ili baršunaste sofe vodom?


Nipošto to nemojte raditi!


Ako se osjetljiva vlakna smoče, a zatim osuše, mogu “ostati” na svom novom položaju, ostavljajući neku vrstu uzorka brisanja.


Za čišćenje predmeta od baršuna je stoga mnogo prikladnije posebno sredstvo za čišćenje tekstila. Isto vrijedi i za neka druga osjetljiva vlakna kao što su antilop ili mikrofibra.



Laminat podovi


Iako su mnogi drveni i laminat podovi otporni na vodu, oni se s vremenom razgrađuju, pa čišćenje vodom može na kraju prouzročiti štetu.


Da biste spriječili bubrenje poda, obrišite ga samo blago vlažnom krpom ili koristite poseban brisač za drvene i laminatne podove.


Elektronički uređaji


Prljavštinu na ekranima, tipkovnicama i sličnim površinama treba uvijek prvo ukloniti suhom krpom i nikada ih ne prskati izravno vodom.


Za tvrdokorniju prljavštinu, možete također poprskati blago sredstvo za čišćenje na krpu i njime očistiti uređaj. Alternativno, možete koristiti posebne krpe za čišćenje zaslona.



Svila


Bilo da su jastučnice ili šik bluze: ako fini materijal dođe u dodir s vodom, to može dovesti do mrlja i promjene boje. Stoga svilu uvijek prepustite profesionalnim rukama na kemijsko čišćenje.


Koža


Slično svili, kožna odjeća i namještaj također su izuzetno osjetljivi. U kombinaciji s vodom mogu ostati tragovi ili u najgorem slučaju materijal čak može postati porozan i ispucati.


Za čišćenje kožnih sofa i sličnih predmeta treba koristiti samo posebna sredstva za njegu kože.