Foto Mateo Levak
Djelujemo sukladno teoriji aktivnosti koja navodi da uspješno stare one osobe koje ostaju aktivne, kaže predsjednik Matice Emil Baumgartner
povezane vijesti
Nacija smo kojoj udio starijih osoba stalno raste, postajemo sve stariji. Između 1991. i 2021. godine apsolutni broj starijeg stanovništva povećan je 56,2 posto, a samo u Primorsko-goranskoj županiji broj starijih je dva puta veći od broja mladih. Statističke projekcije pokazuju da će do 2030. godine udio stanovništva starijeg od 65 godina biti skoro 30 posto. Porast očekivanog životnog vijeka, nizak natalitet i iseljavanje u posljednjih nekoliko desetljeća rezultirao je porastom udjela starijeg stanovništva. To postavlja sve veće zahtjeve u pogledu usluga i skrbi države o starijem stanovništvu – ne samo države, već i lokalne zajednice. Odgovor lokalne zajednice na problem starenja i kvalitete vremena provedenog u mirovini je Matica umirovljenika grada Rijeke.
Matica umirovljenika grada Rijeke osnovana je davne 1946. godine kao Udruženje umirovljenika III (Sušak), a danas djeluje pod imenom Matica umirovljenika grada Rijeke, kao neprofitna, nestranačka i humanitarna udruga koja se zalaže za ostvarivanje prava i interesa umirovljenika i osoba starije životne dobi. U suradnji s Gradom Rijekom, Matica provodi niz programa namijenjenih osobama treće životne dobi. Jedan od programa je program Klubovi, u sklopu kojeg djeluje deset klubova Grada Rijeke, šest klubova Doma za starije Kantrida i jedanaest podružnica, uglavnom bivših djelatnika riječkih poduzeća – primjerice »3. maj«, Brodokomerc, Rijekatekstil, Luka i drugi. Specifičnosti rada klubova su druženje, tjelesne aktivnosti, likovne radionice, savjetovanja, večeri poezije i gitare, plesnjaci, informiranje o aktualnim temama. Drugi program je socijalni, koji uključuje subvencioniranu prehranu.
– Svi članovi s mirovinom nižom od 2.785 kuna ostvaruju pravo na subvencioniranu prehranu u Domu Crvenog križa na Pećinama. Obroci su kvalitativno, kvantitativno i nutritivno prilagođeni starijim osobama, s obzirom na to da jelovnik sastavlja Nastavni zavod za javno zdravstvo. Trenutno subvencioniranu prehranu koristi stotinjak članova, kaže predsjednik Matice umirovljenika grada Rijeke Emil Baumgartner i dodaje – osim financiranja od strane Grada Rijeke, aktivnosti se financiraju i iz drugih izvora. Tu treba istaknuti program Učim.Hodam.Osjećam«, sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, koji uključuje nordijsko hodanje, koje održavamo jednom tjedno na šetnicama prilagođenim umirovljenicima u Rijeci i riječkoj okolici, pod stručnim vodstvom licenciranog trenera Dalibora Korenića iz KŠR-a Gorovo.
Šetamo se po Biviju, odnosno do Preluka, kastavskom šumom, na dionici Sv. Križ – Kačjak, Sv. Lucija – Stare vode. Veliki je interes za nordijsko hodanje, u svakoj šetnji bude prosječno pedesetak umirovljenika, a nerijetko se ta brojka popne i do stotinu umirovljenika. Tu je i Mala škola pametnih uređaja, koju provodimo u suradnji s Centrom tehničke kulture, kao i radionice emocionalne podrške na temu psihologije ljudske komunikacije i psihologije ljudskih vrlina, uz dipl. psih. Petra Nikolića. U sklopu programa Socijalno mentorstvo u zajednici, tijekom rujna održana je edukativna radionica s ciljem osposobljavanja petnaest socijalnih mentora koji će novostečene vještine implementirati u praksi, a sve kako bi pomogli potrebitima u svojoj zajednici, ističe Baumgartner.
Program također sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda je »Rigenerakcija! – Aktivni u mirovini – Ri rock«, koji uključuje radionice bubnjeva, sviranja električne i bas gitare, fotografije, šivanja, keramike.
– U sklopu ovog programa je i rekreacija na otvorenom, koja se održava na Zametu, Trsatu ispred prostorija Centar. Aktivnost je jako popularna među našim umirovljenicima, s obzirom na to da se provodi pod stručnim vodstvom na otvorenom prostoru, tako da su je primijetili i slučajni prolaznici koji su se iz znatiželje priključili. Stručno istraživanje provodi se u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci na temu socijalnih potreba osoba starije životne dobi, s ciljem boljeg usmjeravanja na individualne potrebe starijih osoba i zadovoljavanje njihovih životnih potreba. Istraživanje je pri kraju i čekaju se rezultati obrade prikupljenih podataka izvoditelja istraživanja, izv. prof. sc. Sanje Smojver-Ažić, kaže Baumgartner.
Pjevački zbor
«Brigama se nemoj dati, u Matici dane krati« program je koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a uključuje pravno savjetovalište – svakog utorka od 8 do 12 sati u prostorijama Matice (Kružna 5), kao i psihološke radionice – obiteljski odnosi, partnerstvo u mirovini, smrt drage osobe.
– Ovdje treba istaknuti i suradnju s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ-a, koja uključuje predavanja, preventivne preglede specijalista – denzitometrija, pregled madeža, faktora za kardiovaskularne bolesti, nutricionista, mjerenje fizičkih parametara i sastava tijela (postotak vode, masti, bazalni metabolizam) i test jačine stiska šake dinamometrom, kaže Baumgartner.
Matica umirovljenika grada Rijeke prepoznata je i po svom zboru. Mješovit pjevački zbor Matice pod vodstvom maestra Vinka Badjuka ima probe svakog utorka od 15.30 sati, a članovi zbora upravo se pripremaju za sudjelovanje na 50. smotri zborova »Naš kanat je lip«, koji se u studenom održava u Poreču. Matica umirovljenika grada Rijeke sudjeluje i u obilježavanju prigodnih datuma, kao što su Međunarodni dan starijih osoba, Dani srca, osteoporoze, Dan melanoma i drugi. Uz već spomenuto nordijsko hodanje, ponedjeljkom, srijedom i petkom za članove Matice osigurano je plivanje na Bazenima Kantrida, a srijedom vježbanje pod stručnim vodstvom fizioterapeuta. U suradnji s fitness studijom »S«, u Dvorani mladosti na Trsatu i dvorani Zamet provodi se dva puta tjedno grupno vježbanje za članove. Suradnja s PD-om Transverzalac nudi lagane planinarske rute subotom.
Škola stranih jezika
– Nakon zastoja uzrokovanog pandemijom koronavirusa, nastavili smo sa školom stranih jezika, odnosno tečajevima engleskog, njemačkog i talijanskog koje je pohađalo šezdesetak polaznika. Surađujemo sa Sveučilištem za 3. dob, na čijim predavanjima i edukacijama je do sada sudjelovalo više od tisuću umirovljenika željnih novih saznanja. Također, imamo suradnju i s ustanovom za obrazovanje odraslih Dante te Centrom tehničke kulture Rijeka. Ne smijemo zaboraviti ni najčešće jednodnodnevne izlete koje organiziraju naši klubovi ili ih, po povoljnijim cijenama, preuzimamo od turističkih agencija. Možemo se pohvaliti i sudjelovanjem na velikom broju humanitarnih aktivnosti na kojima, najčešće prodajom naših radova iz brojnih kreativnih radionica, prikupljamo sredstva za potrebite – Dani sv. Vida, Advent u Rijeci. Tu treba spomenuti i kreativne radionice Zlatne ruke (rad s reciklažom), likovna sekcija, Izrada raznih predmeta i Haiku na kamiku u Klubu sv. Nikola Turnić, kreativne radionice u Klubu Srdoči (decoupage, kviling, pupe…), Likovna sekcija u Klubu Podvežica. Sve ovo možemo zahvaliti širokoj volonterskoj mreži koji su bezrezervno spremni pomoći svakoj našoj akciji. Tako su tijekom proteklih godina naši članovi često proglašavani naj volonterom godine – Željana Talijan, Tomislav Baran, Luka Vuković, govori Baumgartner. Dodaje kako se za sve članove Matice umirovljenika grada Rijeke, uz predočenje članske iskaznice, može kod partnera ostvariti popust i do 40 posto na usluge, primjerice poliklinika, optika, prijevoza, osiguranja, frizerskih salona te smještaj u toplicama i lječilištima.
Teorija aktivnosti
– Dulji životni vijek i sve veći broj starijih osoba u ukupnoj populaciji otvara pitanje osiguranja kvalitetnog života i u starijoj dobi. Djelujemo sukladno teoriji aktivnosti koja navodi da uspješno stare one osobe koje ostaju aktivne i nakon umirovljenja te se uključuju u različite intelektualne, tjelesne i socijalne aktivnosti. U tom smislu vidimo budućnost Matice te ćemo se truditi povećanjem broja aktivnosti povećati i broj zainteresiranih članova. Veći broj aktivnih i zdravih starijih osoba manje opterećuje resurse zajednice, a istovremeno mogu biti izvor podrške onima kojima je to potrebno. Na žalost, broj članova Matice od 2019. godine, kada nas je bilo oko pet tisuća, pada. U 2020. godini bilo je nas je oko 3,5 tisuća, ali popuštanjem mjera i povećanjem broja programa i aktivnosti u ovoj godini broj članova ponovo raste. Izazovi s kojima se Matica također susreće je rad Fonda solidarnosti koji je već od samog osnivanja imao određene nedostatke. Trenutno Fond broji manje od 100 korisnika, a sve obveze prema članovima redovito izvršavamo. Rukovodstvo, zajedno s Izvršnim odborom, aktivno promišlja načine kako pronaći dodatne izvore financiranja s ciljem privođenja kraju rada fonda na zadovoljstvo korisnika i Matice, ističe Baumgartner, dodajući kako je jedan od ciljeva i uvođenje dnevnog boravka koji bi umirovljenicima pružio skrb, rasteretio sustav domova za umirovljenike te olakšao članovima obitelji skrb za bližnje.
– Cilj Matice u budućnosti je zadržati sve programe koji mogu utjecati na kvalitetu provedenog vremena umirovljenika te daljnje sudjelovanje u projektima međunarodnih fondova, zaključuje Emil Baumgartner.
Rukovodstvo i suradnici
Za sve spomenuto, bogat program rada i brojne aktivnosti koje su za članove Matice besplatne, zaslužni su brojni članovi, volonteri, prijatelji i suradnici Matice, ali prije svega rukovodstvo i suradnici koje čine: Emil Baumgartner, predsjednik, Anja Šustić-Kiseljak, tajnica, Izvršni odbor s trinaest članova – predsjednici klubova i rukovodstvo, Nadzorni odbor, tri člana, Dajana Kogoj, suradnica za programe i financije; voditeljica programa »Brigama se nemoj dati, u Matici dane krati!« i Koordinatorica aktivnosti projekta »Učim.Hodam.Osjećam.«, Arijana Polić, suradnica za programe i administraciju, koordinatorica aktivnosti u programu »RigenerAkcija!« i Maja Krznarić, voditeljica projekta »Učim.Hodam.Osjećam.«.
Radionica keramike – samo pozitiva
Jedna od popularnijih aktivnosti Matice je radionica keramike, koju vodi Stanka Štefan, a koju u Matici zovu »šaptač ljudima«, s obzirom na to da zna kako s umirovljenicima, kako ih razumjeti.
– Jako sam zadovoljna kandidatima, vole dolaziti, pa čak i oni koji su mislili da ništa ne znaju, pokazali su se kao pravi umjetnici. Ovo im je jedan oblik socijalizacije, iako smo u startu isključili »jadikovke« i pričanja o problemima, samo pozitiva, govori Štefan.
Jedna od polaznica radionice keramike je Ivanka Skvaža iz Rijeke, koja kaže kako je jedva čekala da prođe epidemija koronavirusa da ponovo krenu s radom.
– Ekipa je odlična i super se slažemo. Ja sam u mirovini, a suprug još uvijek radi, pa sam često sama. Idem i na vježbe na Zamet, počela sam i s likovnom, ali radionica keramike mi je najdraža. Upravo smo radili šalice za Dječju bolnicu Kantrida, ističe Skvaža.
Riječanin Igor Korlević na radionicu keramike dolazi godinu dana. Želio se nečim kreativnim baviti u mirovini, pa je odlučio probati.
– Želio sam nešto stvarati, pa mi se pružila prilika da se aktiviram i probam. Zasada mi dobro ide, nekoliko mojih radova bilo je na izložbi, a posebno je pohvaljen moj istarski kažun, govori Korlević.
»Čašica razgovora« s Lili
Financiranje obuhvaća i domaćice za poslijepodnevni rad Kluba Centar, koji je otvoren od ponedjeljka do petka od 8 do 12 i od 15 do 19 sati. U Klubu članovi mogu pročitati dnevni tisak, pogledati televiziju, popiti čaj ili kavu za pet kuna, družiti se s ostalim umirovljenicima. S njima je svaki dan domaćica Ljiljana Vavra, popularnija kao Lili, koja je i konobarica i prijateljica, a nerijetko i psiholog.
– Ima svakakvih priča, i tužnih i sretnih i lijepih i ružnih. Trebate imati strpljenja i s ljudima malo popričati, a ne samo poslužiti kavu ili čaj i okrenuti leđa. Mnogi od njih dolaze tek po »čašicu razgovora« jer nemaju nikoga svoga i sretni su da imaju priliku s nekim malo popričati, kaže Vavra.
Judo za prevenciju padova
U suradnji s Riječkim sportskim savezom održane su vježbe u Judo klubu Rijeka, s akcentom na prevenciji padova. Judo trening bio je prilagođen uzrastu treće životne dobi s elementima juda koji pozitivno utječu na muskulaturu i imaju višestruki zdravstveni učinak. Riječki umirovljenici tako su se pod vodstvom trenera Dražena Nalisa i Sandre Uršičić uz različite vježbe upoznali i s korisnim elementima juda, kao što su tehnike ublažavanja padanja koje svakako mogu pridonijeti smanjenju ozljeda uslijed pada. S obzirom na veliki interes i zanimanje za ovakvim vidom rekreacije u planu je kontinuirani nastavak suradnje. Naime, u Matici se nadaju ove vježbe uvrstiti u stalni, tjedni program vježbanja.