Neugodno iskustvo

Pod stresom ste pa vas još muči i žgaravica? Pomozite si na prirodan način

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Često je povezana s užurbanim svakodnevnim životom, stresom i prehranom

Žgaravica je ono neugodno peckanje koje zahvaća područje probavnog trakta. Često je povezana s užurbanim svakodnevnim životom, stresom i prehranom.


Pogađa četvrtinu stanovništva barem jednom u životu, a možemo si pomoći na prirodan način.


Prirodni lijekovi protiv žgaravice: začini i korijenje


Đumbir se može uzimati u obliku biljnog čaja. Korijen đumbira se nareže na male kriške i stavi u posudu s dvije šalice vode.


Ostavi se da odstoji pola sata. Zatim se đumbir izvadi, procijedite i pijte najmanje dvadesetak minuta prije jela.


Peršin i kumin sadrže korisne tvari protiv želučane kiseline. Dobro je pravilo žvakati svježi peršin ili piti biljni čaj od peršina.


Možete pripremiti čaj od kumina koji ćete piti dva puta dnevno. Dovoljne su dvije žlice na šalicu vode, prokuhati nekoliko minuta i procijediti.


Prirodni lijekovi protiv refluksa želučane kiseline


Jabučni ocat je djelotvoran protiv refluksa želučane kiseline, iako je već sam po sebi kisela tvar. Octu možete pribjeći kad se pojave prvi simptomi, dovoljno je uzeti dvije žličice.


Trenutačni osjećaj bit će peckanje, ali u roku od nekoliko minuta osjećaj kiselosti nestaje.


Kamilica je klasik prirodnih lijekova protiv refluksa želučane kiseline. Pripremi se čaj od kamilice i popije se jedna šalica pola sata prije spavanja, čime se smanjuje razina kiselosti.


Općenito opušta tijelo i smanjuje stres koji je često jedan od uzroka simptoma želučane kiseline.


Žličica meda prije svakog obroka pomaže u stvaranju zaštite jednjaka od refluksa kiseline. Da bi se to dogodilo, važno je izbjegavati piti vodu barem dvadesetak minuta kako se med ne bi razvodnio i raspršio svoje blagotvorno djelovanje.


Aloe vera je nositelj znatnih dobrobiti posebno kod ublažavanja žgaravice, a može se uzimati u obliku soka. Učinkovito ga je piti prije glavnih obroka kako bi se spriječila ili smanjila nadraženost želuca i jednjaka.


Preporuke


Općenito, bolje je slijediti prehranu bogatu škrobnom hranom i ugljikohidratima, kao što su tjestenina, riža, kruh i krumpir.


Prednost dajte povrću, poput brokule, kupusa, mrkve, mahunarki, krumpira, po mogućnosti kuhanog. Regulirajte bakterijsku floru jogurtom.


Nema jako slatke, pržene hrane, začina i naravno kave i alkohola. Također izbjegavajte čokoladu, češnjak, rajčice, agrume i luk, koji svi imaju tendenciju fermentacije i povećanja kiselosti u želucu.


Osim toga, poželjno je jesti malo i često, uz male međuobroke tijekom dana, piti malo vode, kako ne biste previše napunili želudac.


Još jedan trik, navečer je dobro večerati 2-3 sata prije spavanja, da se hrana već probavi.