Foto S. BAKIĆ
Amerikanci su izvrsni pred i posezonski gosti, njih zanima Hrvatska kao destinacija i sve što može ponuditi, a ne sunce i more. Stoga je definitivno potrebno još jače promovirati proizvode koji se nude tijekom cijele godine
povezane vijesti
- Glavina poručio malim iznajmljivačima: “Sustav privatnog smještaja je neodrživ, ima svega 58 dana popunjenosti”
- Tripadvisor analizirao konkurentnost ponude na Mediteranu, zanimljivo je da nas korisnici ne vide kao preskupu zemlju
- Ličko-senjskoj županiji posebno priznanje i nagrada “Hrvatska, prirodno tvoja”
Na prošlogodišnjoj konferenciji o zdravstvenom turizmu u Crikvenici, CIHT-u, jedna od glavnih tema bio je zdravstveni turizam iz američke perspektive, odnosno što Hrvatska, a osobito Kvarner, mogu ponuditi gostima iz SAD-a, kako oni doživljavaju našu zemlju te koje su njihove preferencije i želje.
Ove godine, na jubilarnoj 10. konferenciji opet se razgovaralo o istoj temi, a ovaj put radionicu je održala Leila Krešić-Jurić, direktorica Predstavništva HTZ-a u New Yorku. Cilj joj je bio čuti što to hrvatske tvrtke koje djeluju u ovom segmentu turističke djelatnosti mogu ponuditi Amerikancima.
Well-being destinacija
Čini se, još uvijek malo toga konkretnoga, zar ne?
– Uvijek možemo više, ali ne smijemo zanemariti činjenicu da je do pojave pandemije turistički promet s tržišta SAD-a prema Hrvatskoj bio u kontinuiranom porastu, da smo u ovoj izazovnoj godini ostvarili preko 90 posto rezultata iz 2019. te da već drugu godinu zaredom imamo i direktnu avioliniju na relaciji New York – Dubrovnik.
Sve to potvrđuje dobar status i prepoznatljivost hrvatske turističke ponude na američkom tržištu koje nam nudi velike potencijale. Upravo je i ova radionica na temu zdravstvenog turizma za cilj imala detektiranje svih potencijala obzirom da je riječ o proizvodu koji u Hrvatskoj ima vrlo dobru i kvalitetnu resursnu osnovu te dugu tradiciju, odnosno riječ je o proizvodu koji je iznimno tražen među Amerikancima.
Krug domaćih tvrtki u ovom segmentu je relativno uzak, radi se prvenstveno o hotelima koji nude i well-being pakete, a katkad i o zdravstvenim ustanovama koje se pokušavaju nametnuti američkom tržištu.
Također, kada govorimo o ovom segmentu ponude, Amerikanci su na neki način »razmaženi« jer im se nude institucije iz cijelog svijeta, ali nas veseli što je i Hrvatska nedavno dobila zasluženu pažnju i prostor.
Naime, tabloid National Enquirer, koji izlazi u New Yorku već skoro stotinu godina, objavio je da se Danny Glover podvrgnuo tretmanima matičnim stanicama u jednoj zagrebačkoj poliklinici.
Takve objave u medijima svakako olakšavaju promociju i etabliranje Hrvatske i kao destinacije zdravlja, no to je samo jedan od nužnih koraka u pozicioniraju naše ponude. Hrvatski subjekti moraju znati kako je potrebno nuditi pakete i više opcija kako bismo uopće bili konkurentni spram ostalih destinacija.
Kada se na lanjskoj konferenciji govorilo o ovoj temi, a govorili su uglavnom ljudi koji djeluju u američkom zdravstvenom sustavu, rečeno je kako je zdravstvo jedno od najsnažnijih dijelova američkog gospodarstva te da ono privlači imućne goste koji si mogu priuštiti liječenje u SAD-u. Međutim, vi ste i sami na konferenciji rekli da ono što bi se kroz sustav HTZ-a nudilo ne bi bile usluge medicinskog turizma, već je težište na tzv. wellbeingu. Dugo ste godina u Hrvatskoj djelovali upravo u segmentu zdravstvenog turizma i dobro vam je poznata situacija, a danas ste upoznati i sa zahtjevima gostiju s američkog tržišta. Imamo li im što ponuditi od onoga što bi oni željeli?
– Hrvatska i te kako ima što za ponuditi. Treba puno dobre volje i znanja za složiti zdravstveni paket jer nije nimalo lako sinkronizirati zdravstvene usluge, smještaj i prateće usluge. Također, znamo da se medicinski turizam alternativno naziva turizmom povjerenja, a povjerenje nikada nije lako izgraditi i za to treba dugi vremenski period. Stoga je u ovom trenutku potrebnije nametnuti Hrvatsku kao well-being destinaciju koja nudi zdravu prirodu i zdrav život općenito, ponude za duh i tijelo te razne sadržaje koje danas nudi moderni well-being koncept.
Terme Tuhelj i Terme Sveti Martin su izvrsni primjeri, nisu bez razloga nedavno nagrađeni s ESPA Innovation Awards 2022. Domaća talasoterapijska ponuda je atraktivna s aspekta well-beinga, no istu je važno nuditi u kombinaciji sa smještajem najviše kategorije kakvog upravo na Kvarneru ima dovoljno.
Samo najbolje
No, Amerikanci su zahtjevni gosti. Koja je to razina usluga uopće, pa onda i u zdravstvenom turizmu, s kojima bismo mogli ići na tržište SAD-a? Rekli ste, minimum »četiri zvjezdice«…
– Kolege iz Virtuosa, udruženja agenata koji nude luksuzni turizam, nedavno su istaknule well-being u Hrvatskoj kao atraktivnu temu o kojoj treba educirati njihove agente jer imaju puno upita upravo o tome. Činjenica je da je i pandemija dovela do snažnije potražnje za svime što pospješuje zdravlje pa tako well-being postaje sve više integralni dio turističke ponude i jedan od dodatnih motiva putovanja, a sve češće i glavni motiv.
Govoreći o kategorijama hotela, četiri zvjezdice su minimum za američke goste, no usudim se reći da je jako teško plasirati proizvod koji nije na najvišoj razini. Bez obzira na pozitivan imidž Hrvatske u SAD-u i fascinaciju našim prirodnim ljepotama i svim ostalim atrakcijama, nuditi proizvode vezane uz zdravlje iziskuje snažnu orijentaciju na najvišu kvalitetu. Hrvatska nudi vrlo dobru uslugu u zamjenu za ne visoku cijenu, no to treba kontinuirano komunicirati, pozivati specijalizirane agente i medije te raditi na konkretnoj promociji.
Nedavno smo u sklopu studijskog putovanja po Dalmaciji ugostili iskusnu suvlasnicu turističke agencije iz New Yorka koja je specijalizirana isključivo za male grupe koje traže well-being putovanja te im prvenstveno nudi Indiju i Brazil. Nakon obilaska Dalmacije, rekla je da joj je to bilo najedukativnije studijsko putovanje u životu te da od sada kreće nuditi outdoor i well-being ture na dalmatinskim otocima. Dakle, nekada je dovoljno pokazati ono što imamo pa će agent samostalno složiti paket za individualne klijente ili male grupe.
Ako je suditi po do sada objavljivanim informacijama, Hrvatska je ipak svojevrsni hit među američkim putnicima i turistima. Je li zaista tako i što kažu konkretne brojke o ukupnim dolascima i noćenjima? Koliko je gostiju iz tog dijela svijeta ove godine stiglo u Hrvatsku i osjeća li se trend rasta?
– Tijekom prvih deset mjeseci ove godine Amerikanci su u našoj zemlji ostvarili oko 520 tisuća dolazaka i 1,6 milijuna noćenja. Navedeno u odnosu na lani predstavlja rast od 89 posto u dolascima i 69 posto u noćenjima, dok u odnosu na 2019. navedeno predstavlja 81 posto rezultata u dolascima i 91 posto rezultata u noćenjima.
Zadovoljni smo ovim ostvarenjem jer ono potvrđuje da idemo u dobrom smjeru kada je u pitanju pozicija Hrvatske na američkom tržištu. Učinit ćemo sve što je u našoj moći da linije United Airlinesa na relaciji New York – Dubrovnik, odnosno kanadskog Air Transata na relaciji Toronto – Zagreb nastave prometovati i iduće godine, a upravo su u tijeku i razgovori o novim linijama prema drugim hrvatskim destinacijama.
Važan strateški partner nam je Turkish Airlines koji dovodi više od 20 tisuća gostiju u Hrvatsku tijekom cijele godine i snažno je zainteresiran za jačanje suradnje u razdobljima pred i posezone jer je Hrvatska po važnosti za njih vrlo važno tržište, odmah uz bok Grčkoj.
Ono što je zanimljivo, riječ je o gostima koji najviše dolaze upravo u pred i posezoni?
– Amerikanci su izvrsni pred i posezonski gosti, njih zanima Hrvatska kao destinacija i sve što može ponuditi, a ne sunce i more. Navedeno potvrđuje podatak kako su Amerikanci tijekom prvih pet mjeseci ove godine bili u top 10 tržišta s kojih smo ostvarili najveći turistički promet i to unatoč velikoj udaljenosti i nedostatku većeg broja direktnih letova.
Stoga je definitivno potrebno još jače promovirati proizvode koji se nude tijekom cijele godine jer tržište i potražnja za time postoji, a takav je i well-being proizvod te sve outdoor aktivnosti koje predstavljaju najatraktivnije i najodrživije poluge turističkog razvoja Hrvatske.
Ciljane kampanje
Kako organizirate promociju Lijepe Naše u Americi? Tko su partneri kojima se obraćate i s kojima surađujete? Naime, iznijeli ste zanimljiv podatak da je svega 24 posto gostiju iz SAD-a došlo preko agencija, a čak 76 posto je individualnih dolazaka, ali je zapravo riječ o dolascima koje također organizraju agenti, no riječ je o putnicima koji putuju samostalno, bez agencija.
– Promocija HTZ-a je većinom usmjerena prema B2B kanalima, što je i logično obzirom da je riječ o vrlo velikom tržištu te bi zasebna, ciljana i opća promocija u svakoj od 50 država bila financijski, ali i kadrovski prezahtjevna. Tako radije provodimo ciljane promotivne kampanje u suradnji s jakim brandovima kao što su Expedia i Fox grupa, a tu su i kampanje koje provodimo s drugim europskim destinacijama pod okriljem Europske putničke komisije (ETC).
Osim klasičnih B2B radionica, webinara i konferencija, u suradnji sa strateškim partnerima čiji je HTZ član, poput Virtuoso Travel Network i Signature Travel Network, provodimo dodatne zajedničke aktivnosti, a rado se odazivamo i na webinare turoperatora i agencija koje žele educirati svoje agente o Hrvatskoj kao destinaciji.
To se pokazalo vrlo konkretnim promotivnim alatom u kojem okosnicu prodaje čine kvalitetne prezentacije i informacije o destinaciji, kao i izravni kontakti s agentima. Iako Amerikanci u Hrvatsku uglavnom dolaze u individualnom aranžmanu, putovanje im vrlo često kroji neki od savjetnika za putovanja prema vrlo posebnim željama.
Današnji savjetnici tako postaju dizajneri putovanja, a najčešće ih se koriti u segmentu luksuznih putovanja, a ne smijemo zanemariti ni važnost filmske industrije koja je imala neizmjeran utjecaj na percepciju Hrvatske kao poželjne destinacije.
Koje su to ciljane (target) skupine kojima se obraćate?
– U ovom trenutku kao naše ciljane skupine možemo navesti goste zrelije dobi te mlade putnike između 20 i 30 godina starosti. Od proizvoda najviše ističemo outdoor i cikloturizam, odnosno sve aktivnosti na otvorenom koje su vrlo tražene zadnjih godina, kao i kulturu, tradiciju, eno-gastronomiju…
Upravo je eno-gastro proizvod vrlo važan motiv za putovanja američkih gostiju, a hrvatska hrana i vina su prepoznati po najvišoj kvaliteti.
Otkrivanje novoga
Što je to što oni žele doživjeti u Hrvatskoj? Spomenuli ste čak i romance i vjenčanja…
– S pojavom pandemije ovih je godina došlo i do određenih promjena na strani turističke potražnje pa tako Amerikanci u ovim okolnostima najviše konzumiraju obiteljska, multigeneracijska putovanja te proslave raznih obljetnica.
Sve su to snažni motivi za realizaciju putovanja Amerikanaca, a ujedno i prilika za Hrvatsku koja je nadaleko poznata po raznolikosti ponude i ljubaznosti domaćina.
Već dugo se spominje da su Dubrovnik, Split pa i Hvar destinacije koje na ovom našem prostoru najviše zanimaju Amerikance. No, nakon nedavnog Viruoso Travel Weeka u Las Vegasu, rekli ste da sve više pokazuju interes i za Istru.
– Isto vrijedi i za Hrvatsku kao zemlju. Naime, najviše nas posjećuju oni Amerikanci koji vrlo dobro poznaju Europu i koji sada zapravo žele otkriti nešto novo.
Tako sada i Istru otkriva sve veći broj Amerikanaca koji su vrlo dobro upoznati s Dubrovnikom i Splitom, ali ih nagon za istraživanjem i novim iskustvima potiče da otkrivaju i druge čari hrvatskih destinacija. Pritom ih u Istri najviše očaravaju pejzaži, hrana, ulja, vina, očuvana priroda…
Za mnoge goste iz SAD-a Hrvatska je prilično »nova destinacija«, vrlo često zemlja koju se posjećuje ili se kroz nju prolazi na »europskim turama«. Kako se moglo čuti i na CIHT-u, mali smo i na tako velikom tržištu možemo postići nešto samo ako se svi, ili barem veći dio turističkih dionika, udruži i organizira jedinstvenu promociju. Kakvi su planovi HTZ-a za promociju u godini koja je pred nama?
– Sa zadovoljstvom ističem kako je upravo na CIHT-u dogovorena suradnja s europskim udruženjem EHTTA – European Historic Thermal Towns Association, koja se odnosi na organizaciju studijskog putovanja američkih agenata u Hrvatsku na proljeće iduće godine.
Pritom će biti pokrivene destinacije koje su članovi ovog udruženja, a riječ je o Daruvaru, Lipiku i Varaždinskim Toplicama. Dodatno planiramo organizirati ciljane webinare i B2B radionice s partnerima, kako u Hrvatskoj, tako i u SAD-u te Kanadi, a u planu je i suradnja s medijima specijaliziranim za well-being i zdravlje.
Želimo dovoditi kvalitetne agente koji će iz prve ruke vidjeti što i kako radimo te će takav proizvod puno lakše i učinkovitije nuditi svojim klijentima, odnosno našim gostima.
Nautika je najjači hrvatski proizvod u Americi
Iz statističkih pokazatelja u vašoj prezentaciji dalo se iščitati i da je u porastu interes za nautički turizam. Europljani koji su zaljubljeni u more i plovidbu već su otkrili Hrvatsku kao pravi nautički raj. Kakva je situacija s Amerikancima? Interesiraju li se oni za našu nautičku ponudu?
– Apsolutno da, a navedeno potvrđuju i podaci prema kojima su Amerikanci u nautičkom charteru u ovoj godini ostvarili oko 200 tisuća noćenja. U odnosu na 2019. to je za 18 posto bolji rezultat te tržište SAD-a ulazi u top 10 tržišta u ovom segmentu.
Nautika je definitivno najjači proizvod hrvatskog turizma u Americi, a upravo je iz tih razloga u pripremi nova promotivna kampanja koja će se provesti do kraja godine s ciljem dodatnog poticanja bukinga u nautici u idućoj godini.
Visok tržišni potencijal Latinske Amerike
Osim u Sjevernoj Americi, Hrvatska je, čini se, vrlo popularna i u Latinskoj Americi. Je li to točno?
– Da, Meksiko i Brazil su za nas potencijalno nova tržišta i to upravo za luksuzni segment gostiju. Domaći hotelijeri i vodeće agencije već jako puno rade s ovim tržištima, često gostuju na sajmovima i B2B radionicama s kojih se vraćaju prezadovoljni bukiranjem i novim kontaktima.
Kada tome pridodamo značajan udio Hrvata u iseljeništvu u Južnoj Americi, dolazimo do izrazito visokog tržišnog potencijala.