Senjski gradski vijećnici prihvatili su nekoliko dokumenata i izvješća
povezane vijesti
Vijećnici Gradskog vijeća Grada Senja prihvatili su izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja naselja Sveti Juraj. Tim izmjenama i dopunama se među ostalim, s obzirom na postojeće terenske mogućnosti i postojeću izgradnju prostora, utvrđuju uvjeti daljnje gradnje stambenih i poslovnih objekata.
Vijeće je prihvatilo i izvješće o radu Dječjeg vrtića Travica Senj za pedagošku godinu 2021/2022., a kako je u svom izlaganju rekla ravnateljica Dubravka Glavaš, polazilo ga je 155 djece u osam odgojnih skupina, što je jedna skupina više nego godinu prije, a polovica pedagoške godine bila je obilježena radom u uvjetima koronaepidemije.
Ravnateljica je istaknula i da se znatna sredstva ulažu u predškolski odgoj pa se s poboljšanim prostorno-materijalnim uvjetima, zapošljavanjem novih djelatnika i ekipiranjem stručnog tima senjski vrtić sve više usklađuje sa standardima Nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje.
– Cilj nam je poticanje cjelovitog razvoja svakog djeteta i uvažavanje njegovih individualnih sklonosti, sposobnosti i potreba – rekla je ravnateljica Dubravka Glavaš i istaknula da su zahvalni Gradu Senju i gradonačelniku koji ima puno razumijevanja za problematiku predškolskog odgoja i obrazovanja.
Pomoć za Božić
Prihvaćeno je i izvješće o polugodišnjem proračunu te izmjene pratećih mu programa koji su usklađeni s odrađenim aktivnostima, a odrađen je i niz točaka tehničke prirode.
U aktualnom satu, odgovarajući na vijećnička pitanja nezavisnog vijećnika Hrvoja Bezjaka o tome može li Grad financijski pomoći za Božić umirovljenicima s niskim primanjima i nezaposlenima koji ne primaju naknadu na Zavodu, gradonačelnik Jurica Tomljanović rekao je da je Grad u skladu sa svojim mogućnostima i ove godine u povodu Uskrsa pomogao umirovljenike i nezaposlene koji su ispunjavali uvjete.
Sljedeće godine pokušat će se iznos pomoći i povećati, a božićnice u ovogodišnjem proračunu nisu planirane.
Bezjak je pitao i o stanju u poslovnoj zoni Cestarska kuća, a na ovu temu gradonačelnik je rekao da je izrađen projekt kojim je obuhvaćeno stvarno izvedeno stanje u zoni pa je sada moguće ishoditi uporabnu dozvolu, vodu u zoni osigurat će Komunalac nabavom baster pumpe, a bit će priključena na novoizgrađenu kanalizaciju.
Rekao je i da se kroz nekoliko dana potpisuje ugovor s tvrtkom Strabag o uređenju Stare ceste od rotora do Gramexa, u okviru čega će se uz stare gradske zidine urediti i zelene površine i spriječiti nedozvoljeno parkiranje na zelenim površinama uz zidine.
Demografske mjere
– Mislim da je osnovni problem grada Senja broj stanovnika. Senj je u zadnjih 20 godina izgubio 2.400 stanovnika, u zadnjih deset godina 1.200 ljudi, a to se reflektira i na broj djece i na broj zaposlenih, ukratko na sve sfere života u gradu.
Koje demografske mjere, neovisno o političkim opcijama, možemo svi zajedno donijeti i što općenito učiniti da se opadanje broja stanovnika zaustavi radi budućnosti ovoga grada i naše djece? – pitao je u aktualnom satu vijećnik stranke LiPO Željko Nekić.
Da problem postoji, složio se i gradonačelnik, ali i naveo da Grad pomaže roditeljima kod rođenja djece te primjerice ulaže u infrastrukturu i zapošljavanje u Dječjem vrtiću u kojem nema neupisane djece, a upravo se rade i sadržaji boravka u prirodi.
– U osnovnoj školi financiramo produženi boravak djece gdje sada imamo tri zaposlene učiteljice i 54 djece, sva djeca u školu idu u jednoj smjeni, u osnovnoj školi uređene su i dvije interdisciplinarne učionice, a financiramo i dopunske nastavne materijale za učenike.
Roditeljima djece koja su se upisala u senjsku srednju školu pomogli smo s tisuću kuna, a raspisat ćemo 15 stipendija za studente u pojedinačnom iznosu od tisuću kuna i 15 za srednjoškolce u pojedinačnom iznosu od 650 kuna – rekao je gradonačelnik.
Niske naknade
– Mišljenja sam da Senj mogu spasiti samo nova radna mjesta te da ljudima podijelimo gradske parcele radi gradnje kuća. Nakon sezone grad je pust, a ugostitelji zatvaraju objekte – komentirao je vijećnik Nekić.
– Visina naše komunalne naknade, cijena najma terasa, cijena zemljišta u industrijskoj zoni su među najnižima u odnosu na susjedne sredine i to su pogodnosti za naše poduzetnike.
U Jablancu je hotel počeo s radom, turističko naselje Kalić se prodaje, a motel Vratnik je prodan. Stavljanje u funkciju ovih objekata donijet će i nova radna mjesta, a kada krene izgradnja HE Senj II, onda će se i naš građevinski sektor, vjerujem, aktivirati.
Čekamo i saniranje Jadranske magistrale od Kozice do Senja, ali i izgradnju ceste Žuta Lokva – Novi Vinodolski, što je preduvjet da zaživi i naša industrijska zona Ošlje polje jer će prolaskom te ceste na područje ove zone doći struja i voda.
Ulažemo i u gradnju infrastrukture kao preduvjeta za nove poslovne aktivnosti, idemo u proširenje industrijske zone u Burnjaku, a pokrenuli smo i izradu izmjena Prostornog plana.
Uz to, izmjenama i dopunama UPU-a Grada Senja otvorit ćemo zone za obiteljsku stambenu izgradnju u Pijavici, na vrhu Trbušnjaka i Mundaričevcu, iznad Ulice Petra Kružića. Imamo i 50-ak građevinskih parcela u Francikovcu i u Stinici, ali su u vlasništvu države od koje smo zatražili da raspiše natječaj za prodaju parcela u područjima.
Treba imati u vidu i da su prihodi i rashodi u gradskom proračunu u raskoraku. Primjerice, renta od proizvodnje električne energije kao gradski prihod ove će godine biti prepolovljen radi suše i smanjene proizvodnje struje.
Grad ima i kreditne obveze, ali i neriješeno pitanje s tvrtkom Regulus i presudom u korist te tvrtke od više od 30 milijuna kuna, što pokušavamo riješiti s Ministarstvom financija.
Činjenica je, međutim, da neovisno od svega toga moramo stvoriti uvjete da mladi ovdje ostanu, ali i da dođu novi ljudi, pa sve što poduzimamo ide k ostvarenju upravo tog cilja – zaključio je senjski gradonačelnik.