Roza djetelina »okupirala« mi je vrt poput kakvog korova, pa sad ne znam kako da je se riješim, pita Ljudmila Dušak
povezane vijesti
Roza djetelina (Trifolium repens) zapravo je ljekovita biljka, a korisna je i za vrt, jer obogaćuje tlo dušikom i time potiče rast ostalih biljaka. Za zdravlje je koristan čaj od cvjetova ove djeteline. Ipak, evo kako je se možete riješiti, bilo da ona raste na travnjaku ili na drugim dijelovima vašeg vrta.
Ako vašem vrtu nedostaje dušika, to će omogućiti korovu da uspijeva, jer djetelina može stvoriti vlastiti dušik. Organska gnojiva mogu biti od koristi ako imate malu količinu djeteline, ali ako se ona raširila, kao što je slučaj kod vas, morat ćete poduzeti i druge mjere.
- Uklanjajte djetelinu zajedno s korijenom ručno, i to čim primijetite i najmanje busene. Ne smije zaostati ni jedan korjenčić.
- Poput ostalog korova, i djeteline se možete riješiti tako da joj uklonite dotok kisika i sunčeve svjetlosti postavljanjem crnih plastičnih folija na nekoliko tjedana. Folije ćete morati učvrstiti da ih ne otpuše vjetar.
- Zalijte djetelinu mješavinom octa i deterdženta za posuđe, pazeći da pritom ne zalijete ostale biljke. Najbolje je poprskati djetelinu bočicom s raspršivačem.
- Ako želite biti sigurni da prilikom uništavanja djeteline ostale biljke neće stradati, pospite po tlu brašno od kukuruznog glutena. Ono će spriječiti rast djeteline jer oslobađa organske dipeptide koji isušuju sjeme djeteline i tako mu otežavaju nicanje. Nakon posipanja tlo zalijte. Za 1000 četvornih metara trebat će vam oko 20 kilograma brašna od kukuruznog glutena.
- Ako niste protivnik kemije, iskoristite učinak herbicida za širokolisne biljke. Oni neće oštetiti travnjak, ali mogu ubiti neke druge biljke i insekte, pa oprezno s njima.
- Ne kosite travu prenisko, jer ako je pustite da naraste više od oko 8 cm, ona može zakloniti svjetlo niskorastućoj biljci plitkog korijena, poput djeteline.
- Ako pustite tlo da se osuši, biljke su pod stresom, a onda nastupa rast korova. Korov raste i ako je tlo stalno vlažno, jer to omogućava rast sjemena, pa je najbolje zalijevati jednom ili dva puta tjedno, i to obilno.
- Ako ne volite koristiti kemiju, pokušajte sa sredstvom na organskoj bazi, namijenjenim za uništavanje korova A.D.I.O.S. (naziv je kratica za Napredni razvoj u organskim rješenjima). Ovo sredstvo neće naškoditi kućnim ljubimcima ni djeci, drugim biljkama ni vrtnim jezercima, a uklonit će djetelinu, maslačak, bršljan, krkavinu, ambroziju i mnoge druge vrste korova.
Kada uklonite djetelinu, mogu se javiti prazne površine u vrtu ili na travnjaku, pa ih je dobro odmah popuniti kako se djetelina ne bi vratila.
Ružičasta, odnosno crvena djetelina koristi se kao stočna hrana, ali prvobitno se koristila u ljekovite svrhe. Izvrsna je kao predkultura mnogim ratarskim kultura zato što povećava kvalitetu i strukturiranost tla. Cvjetovi su joj tamno ružičaste boje, blijede osnove koji se stvaraju u gustom cvatu i uglavnom ih posjećuju pčele.
Nekada je ružičasta djetelina korištena za pripravke za pročišćavanje krvi, kao sredstvo za smanjenje groznice i protiv posljedica prehlade, kao što je kašalj. Moderna medicina potvrdila je ljekoviti učinak ove vrste djeteline, a travari je još uvijek koriste za čišćenje organizma od metaboličkih otpadnih produkata. Ovaj postupak čišćenja pomaže crvenoj djetelini da ozdravi stanja kože poput ekcema.
Zahvaljujući svojim svojstvima ova biljka može pomoći kod kašlja i problema s plućima. Crvena djetelina smiruje i djeluje kao blagi sedativ, što je odlično kod svake bolesti, a naročito kod prehlade i gripe. Poznavaoci bilja koriste crvenu djetelinu i za prevenciju raka, probavnih smetnji, visokog kolesterola, astme, bronhitisa i spolno prenosivih bolesti. Odlična je i za ženske tegobe poput valunga i drugih posljedica menopauze, za probleme s dojkama prilikom dojenja i za predmenstrualni sindrom.
Crvena djetelina pokazala se korisnom i za kožne bolesti, pa se nanosi na kožu kod raka kože, čireva, opekotina i kroničnih kožnih bolesti, uključujući ekcem i psorijazu.