Foto Reuters
Steve Bannon odbio je svjedočiti pred odborom američkog Kongresa koji istražuje napad rulje koja podržava Trumpa na Kapitol 6. siječnja 2021.
povezane vijesti
Stevea Bannona, istaknutu figuru američke desnice koji je bio viši strateg bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, sudac je u petak osudio na četiri mjeseca zatvora jer je odbio surađivati sa zastupnicima koji su istraživali prošlogodišnji napad pro-Trumpove rulje na američki Kapitol, javlja Reuters.
Sudac Carl Nichols tijekom saslušanja o kazni također je naredio Bannonu da plati kaznu od 6.500 dolara. Bannona je porota u srpnju osudila po dvije točke optužnice za nepoštivanje Kongresa jer nije dao dokumente, a odbio je i svjedočiti.
Posvađao se s Trumpom, pa pomirio
Svaka od dvije točke bila je kažnjiva s najmanje mjesec dana i najviše jednom godinom zatvora, kao i novčanom kaznom do 100.000 dolara.
Tužitelji su u ponedjeljak od suca zatražili da Bannona osudi na šest mjeseci zatvora, dok su Bannonovi odvjetnici tražili uvjetnu kaznu.
Tužitelj J. P. Cooney rekao je na saslušanju u petak da Bannon nije iznad zakona i to je ono što ovaj slučaj čini važnim.
Porota sastavljena od osam muškaraca i četiri žene osudila je Bannona jer je odbio svjedočiti ili dati dokumente koje je zatražio odbor Zastupničkog doma koji istražuje napad na Kapitol 6. siječnja 2021. i pokušaje Trumpovih saveznika da ponište njegov gubitak na izborima 2020.
Bannon (68) je bio ključni savjetnik u predsjedničkoj kampanji republikanca Trumpa 2016., zatim je bio glavni strateg Bijele kuće tijekom 2017. prije nego što je između njih došlo do svađe koja je kasnije izglađena.
Igrao ključnu ulogu na američkoj desnici
Bannon je pomogao artikulirati desničarski populizam “America First” i snažno protivljenje imigraciji koji su pomogli definirati Trumpovo predsjedništvo.
Bannon je igrao ključnu ulogu u desničarskim medijima i promovirao desničarske ciljeve i kandidate u Sjedinjenim Državama i inozemstvu.
Pro-Trumpova rulja upala je na Kapitol i napala policiju palicama, maljevima, motkama za zastave, elektrošokerima, kemijskim iritantima, metalnim cijevima, kamenjem, metalnim zaštitnim ogradama i drugim oružjem u neuspješnom pokušaju da blokiraju potvrdu Kongresa o pobjedi demokrata Joea Bidena na američkim predsjedničkim izborima 2020. godine.
Bannon se odbio obratiti sucu prije izricanja presude u petak.
Njegov odvjetnik David Schoen, u podužoj oštroj kritici, rekao je da se Bannon oslonio na savjete svojih odvjetnika da se ne povinuje sudskom pozivu Kongresa nakon što se Trump pozvao na izvršnu privilegiju, pravnu doktrinu koja štiti neke komunikacije Bijele kuće od otkrivanja.
“Pravi prijezir prema Kongresu bio bi reći ‘J*beš Kongres, uzmi svoj sudski poziv i gurni ga znaš gdje'”, rekao je Schoen.
“Sutra će nastati pakao”
Prema odboru od 6. siječnja, Bannon je razgovarao s Trumpom najmanje dva puta dan prije napada, prisustvovao je sastanku planiranja u hotelu u Washingtonu i rekao u svom desničarskom podcastu da će “sutra nastati pakao”.
U njegovom suđenju tužitelji su pozvali samo dva svjedoka, dok Bannonov tim obrane nije pozvao nijednog. Bannon je odlučio ne svjedočiti. Bannonovi odvjetnici rekli su da će se žaliti na njegovu presudu.
Bannonova obrana bila je sputana Nicholsovim presudama koje su mu zabranile tvrdnju da se oslanjao na zahtjeve izvršne vlasti, tvrdeći da se oslanjao na savjete svog odvjetnika.
Čelnici odbora nazvali su Bannonovu osudu pobjedom vladavine prava. Bannon je pokušao prikazati kaznene optužbe kao politički motivirane, napadajući Bidena i glavnog državnog odvjetnika Merricka Garlanda, govoreći: “Okomili su se na krivu osobu.”
Odbor predvođen demokratima tražio je svjedočenje desetaka ljudi iz Trumpove orbite. Osim Bannona, tužitelji su optužili bivšeg Trumpovog savjetnika u Bijeloj kući Petera Navarra za nepoštivanje Kongresa jer se oglušio na sudski poziv istog odbora, a datum suđenja zakazan je za 17. studenog. Navarro se izjasnio da nije kriv.
Čeka ga suđenje za prevaru donatora
Današnja presuda nije i kraj Bannonovih pravnih problema. U rujnu je protiv njega podignuta optužnica u državi New York za pranje novca i zavjeru, a tužitelji su ga optužili da je prevario donatore koji su davali novac za pomoć u izgradnji Trumpovog obećanog zida duž granice između SAD-a i Meksika.
Bannon, koji se izjasnio da nije kriv, mogao bi se suočiti s do 15 godina zatvora ako bude osuđen po tim optužbama. Trump je prošle godine pomilovao Bannona zbog sličnih saveznih optužbi.