Foto Marko Gracin
Grad Rijeka je Gradu Križevci ustupio materijale za Građanski odgoj i obrazovanje
povezane vijesti
Grad Križevci još je jedan u nizu gradova koji su preuzeli riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja, a tim su povodom riječki gradonačelnik Marko Filipović i zamjenik križevačkog gradonačelnika Danijel Šaško danas potpisali sporazum.
Navodeći kako je program Građanskog odgoja i obrazovanja najbolji riječki proizvod u obrazovnom području Filipović je podsjetio kako su mnogi gradovi i županije prepoznali značaj programa i uvrstili ga u školske kurikulume istaknuvši da je jedini pristup za širenje tog programa kapilarni, odnosno decentralizirani pristup putem iskazivanja političke volje određenih jedinica lokalne samouprave.
Ovo bi trebao biti nacionalni prioritet
– Smatram da bi to trebao biti nacionalni prioritet i da bi tu država i ministarstvo trebali odraditi veći posao i fokusirati se da to postane predmet u školama.
Naši napori neće ovdje stati, nastavit ćemo promovirati ideju na nacionalnom nivou uvjeravajući što veći broj gradova da preuzmu riječki model koji je evaluiran i doživio je pohvale.
Građanski odgoj jamac je da ćemo u budućnosti imati aktivne građane koji će sudjelovati u demokratskim procesima i koji će biti odgovorniji prema zajednici u kojoj žive i doprinositi njenom razvoju, kazao je Filipović.
Evaluacija potvrdila: program je dobar za učenike
Ujedno je dodao da su u gradskom proračunu osigurana sredstva za provedbu programa i u idućoj godini, dok je pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo, Sanda Sušanj dodala da iza današnjeg potpisivanja sporazuma s Gradom Križevci stoji složenija priča.
– Gradovi Križevci, Rijeka i Opatija potpisali su tripartitni sporazum o suradnji u smislu razmjene primjera dobre prakse.
Također, u sklopu najvećeg europskog projekta za jedinice lokalne samouprave, Europe Goes Local, Odjel za odgoj i školstvo Grada Rijeke je u delegaciji mentora čija je jedna od zadaća pomoć Gradu Križevcima prilikom provedbe i primjene raznih politika za mlade, istaknula je Sušanj.
Dodala je i da su evaluacija, kao i dvogodišnje istraživanje, pokazali odlične rezultate, a sve je to provedeno s ciljem što se željelo znanstveno dokazati je li program dobar za učenike.
Oba su istraživanja potvrdila uspješnost modela, visoku ostvarenost planiranih ishoda učenja i zadovoljstvo učenika, kao i zadovoljstvo roditelja i odgojno-obrazovnih radnika.
“Umjesto da se načekamo, odlučili smo se na riječki model”
Građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavnu aktivnost danas u riječkim gradskim osnovnih školama pohađa 630 učenika.
Grad je do sada za provedbu programa izdvojio oko dva milijuna kuna, dok se na godišnjoj razini izdvaja oko 400 tisuća kuna, a riječki model do sada je preuzelo 14 gradova, škola i županija.
Imajući u vidu nužnost provođenja Građanskog odgoja i obrazovanja kao zasebnog nastavnog predmeta u cilju razvoja kvalitetnijeg društva, Grad Rijeka besplatno ustupa sve materijale za provođenje programa svim jedinicama lokalne i regionalne samouprave te svim školama koje za tim iskažu interes, a navodeći kako su Križevci puno manji grad od Rijeke Šaško je kazao da će se program provoditi u četiri škole.
– Imamo četiri osnovne škole, ali zaključili smo da ćemo se, budemo li čekali neki nacionalni program građanskog odgoja, načekati, te smo se odlučili za ovaj model, naglasio je Šaško.