Pitanje čitatelja

7 razloga zašto agrumi ne zameću plodove

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

"Kakav postupak trebam primijeniti da mi stabla procvjetaju u rano proljeće, kako bih u rujnu ili listopadu dobila plodove?", pita Višnja Lorencin iz Kastva

Kupila sam u proljeće 2021 god. u Agrariji Matulji sadnice limete, mandarine i limuna. Mandarina i limun su u kolovozu iste godine procvjetali i formirali plodove. Limeta nije. Od mandarine sam ubrala 40 malih plodova, a od limuna 2.


Kako se približavalo hladno vrijeme, sva sad već 3 mala stabla sam zaštitila za to predviđenom folijom. Sada u srpnju procvjetala je mandarina, formirala plodove, ali očito zbog hladnog vremena isti neće sazreti. Limun je u kolovozu procvjetao i u rujnu formirao plodove, koji neće sazreti. Limeta je pojačala krošnju, ali nije procvjetala. Kad nastupi hladno vrijeme, opet ću sva tri stabla zaštititi folijom preko zime.


Kakav postupak trebam primijeniti da mi stabla procvjetaju u rano proljeće, kako bih u rujnu ili listopadu dobila plodove? Zašto limeta uopće ne cvate? Možda sam pogriješila i možda mikroklima u Kastvu, Rubešima, nije uopće pogodna za sadnju ovog mediteranskog voća, pita Višnja Lorencin iz Kastva.


Svakoj biljci treba određeno podneblje kako bi donosila plodove. Za maslinu se čak kaže kako mora »vidjeti« more. Južno voće je, pak, jako osjetljivo na temperaturu i količinu sunčeve topline. Upravo zbog toga se preko zime pokriva zaštitnom folijom. Ako je limun cijepljen na podlozi Poncirus trifoliata, što je najčešći slučaj, može izdržati temperature i do -6,5°C, ali će tada patiti.


Kada, međutim, južno voće nema dovoljno sunčevog svjetla odbacuje svoje lišće. U proljeće se tako ogoljele grane moraju prikratiti, kako bi potjerali mladi izdanci. Ove voćke, pogotovo limun, odbacuje lišće i ako se nedovoljno zalijeva, no ni pretjerano zalijevanje nije dobro jer će slično kao i kod stabla višnje, korijen od toga stradati.


Koliko sunčevog svjetla limunu zapravo treba? Najprije, treba mu direktno sunčevo svjetlo, i to najmanje 4 sata svakog dana, ali idealno bi bilo 8 sati. Limun koji dobiva premalo direktnog sunčevog svjetla, i to svakodnevno, a što je vjerojatno slučaj kod vas jer znamo da je Rijeka grad s više kiše od Londona, rast će sporo i slabo će rađati.


Ako limuni dobivaju oko deset sati direktnog sunčevog svjetla dnevno, kao što je primjerice slučaj na Lošinju, odlično će rađati i neće imati nikakvih bolesti. Ipak, u vrijeme toplinskih valova s prejakim sunčevim zračenjem, limun će trebati zaštititi laganom zasjenom.


Što se tiče tla, za citruse su optimalna dobro drenirana tla, lakše strukture, najbolje ilovasta ili pjeskovito-ilovasta, čiji je pH između 5,5 do 7. Najbolje ih je saditi tamo gdje su citrusi već ranije uzgajani, a ako hoćemo zakiseliti tlo, možemo između stabala citrusa posaditi krumpir.


Ako pak želimo tlu dodati gnojivo, možemo između stabala posijati mahunarke, koje prilikom branja nećemo čupati s korijenom, nego ćemo korijen ostavljati u tlu. Inače, ove voćke su vrlo »gladne«, pa ih treba gnojiti jednom tjedno u razdoblju od travnja do kolovoza, najbolje specijalnim gnojivom za agrume.


Važna je i rezidba jer se jačom rezidbom dobivaju vegetativni, ali manje rodni pupovi. Ako se rezidba izostavi, biljka postaje manje bujna i slabije rađa. Citruse je najbolje orezivati u ožujku ili travnju. U proljeće limuni, na primjer, cvatu najmanje dva mjeseca, a druga cvatnja traje od kolovoza do rujna i plodovi se beru u svibnju.


Evo nekoliko savjeta kako da natjerate limun i drugo citrusno voće da rađa


1. Posadite stablo na južnu ili zapadnu stranu vaše kuće, jer će tako dobiti najviše topline koja mu treba kako bi uspješno raslo i rađalo.


2. Izaberite dobro propusno mjesto, zaklonjeno od jakih vjetrova koji bi ga mogli oštetiti ili sušiti.


3. Pokrijte voćku agrofolijom ili čak običnom starom dekom, kako biste zaštitili osjetljive pupove od smrzavanja ukoliko se ono očekuje. Dakle, voćka ne treba biti stalno pokrivena.


4. Provjerite je li gnojivo koje koristite u proljeće namijenjeno citrusima i ima li visok udio kalija.


5. Izbjegavajte korištenje gnojiva s visokim udjelom dušika u vrijeme cvatnje jer će od njega rasti lisna masa, a ne cvjetni pupoljci.


6. Ujesen obilno i često zalijevajte stabla citrusa, a preko zime smanjite zalijevanje na polovicu. U proljeće i ljeto iznova povećajte zalijevanje jer ovim voćkama za formiranje sočnih plodova treba puno vlage.


7. U proljeće agrume prihranite gnojivom koje sadrži dodatne količine fosfora kako biste potaknuli cvjetanje i zametanje plodova i orežite stabla ako je to potrebno. Plodovi će se zametnuti na krajevima grančica pa je najbolje uklanjati samo osušene grane i one koje se prepliću ili su oštećene